IPS panel nedir açıklıyoruz

Monitörlerde son donemde adını sıkça duymaya başladığımız IPS kısaltması, beraberinde IPS nedir sorusunu gündeme getirdi. İşte yanıtı:

IPS, İngilizce In Plane Switching gibi ilk bakışta hiç bir anlam ifade etmeyen bir tanımın kısaltması. Monitörlerde ne işe yaradığı sorusunun yanını ise görüş açısında gizli. IPS LCD ekranlar, ya da IPS TFT LCD ekranlara her açıdan neredeyse 180 derece kadar yatay bir konumdan bakabilirsiniz.

IPS ekranlar aslında ilk olarak hayatımıza iPad ile girdi. Daha önce de varlardı ama profesyonel motitörlerde kullanılıyordu. Hani şu Asus’un bazı modellerinde olduğu gibi monitör ekranının 90 derece dönebildiği ürünlerde mesela. Özellikle çizimle uğraşan mimarlar ya da tasarımcıların çok işine yarıyordu monitörün dik kullanımı. Bir TFT LCD monitörde kullanılan her bir piksel için sadece tek transistör kullanılıyorken, IPS özellikli bir LCD ekranda her bir piksel iki transistörle besleniyor. Bu ikinci transistör, o pikselin yaydığı ışığın farklı açılardan da net şekilde görünmesini sağlıyor.

Ayrıca IPS monitörler genelde 8 bit renk derinliği veriyorlar. Oysa TFT LCD’lerdeyse bu derinlik 6 bit ile sınırlı. IPS paneller tüketicilerin hayatına iPad ile girdi dedik ama aslında giren IPS teriminin kendisi oldu. Zira günümüzde akıllı cep telefonlarının ekranlarının neredeyse tamamı IPS teknolojisine sahip. Evet, IPS bir yerde TFT LCD’lere göre daha fazla enerji tüketiyor ve bu da cep telefonu ve tabletler için dezavantaj ama gelişen teknoloji pil kapasitelerini 1.500 mAh düzeylerine çıkardığı için kullanım süresinde pek bir eksiklik dikkat çekmiyor.

Sonuçta IPS monitörler demek her açıdan rahat görülebilen monitörler demek. Evinizdeki monitör IPS mi değil mi öğrenmek için ekrana ya üst taraftan ya da alt taraftan bakın ve ekranın görünüp görünmediğine dikkat edin. Bu açılardan bakarken olabildiğince alta inmeye çalışın. Zira IPS olmayan monitörlerin en önemli dezavantajı ekrana alt taraftan bakarken ortaya çıkar, ekranı göremezsiniz.

IPS panel maliyeti TFT’ye göre yüksek olduğundan, piyasadaki IPS panel monitörlerle TFT LCD monitörler arasında biraz fiyat farkı var ama renklerin canlılığı ve bu farkı kapatmaya yeter nitelikte. Karar tabi ki sizin.

  • Nidus3

    Bilgilendirme için teşekkürler

  • şukur

    şuku panpa

  • emre

    güzel bir yazı hazırlamışsınız. teşekkürler…