Apple iPhone 4 için MP3 dosyasından zil sesi ya da melodisi nasıl yapılır?

iPhone telefonunuzun zil sesinin sevdiğiniz bir şarkı mı olmasını istiyorsunuz? İhtiyacınız olan bilgi yazımızda…

ipod4-muzik

Akıllı telefonların içerisinde yenilikçi teknolojisi ve tasarımı ile çok farklı noktada bulunan Apple’ın satış rekorları kıran akıllı telefonu iPhone 4, çok üstün yetenekleri olmasına rağmen bazen çok basit işlemleri bile gerçekleştiremeyebiliyor. Bunlardan en çok eleştiri alanı ise telefonda bulunan müzik dosyalarını zil sesi olarak atayamamak.

Apple iPhone 4 ve eski versiyonu telefonda bulununan bir müzik dosyasını normal şartlarda zil sesi olarak kaydedemezsiniz. Fakat online olarak hizmet veren Audiko, bilgisayarınızda bulunan müzik dosyaları ve youtube üzerinde bulunan müzik videolarını zil sesi olarak atayabilmenizi sağlıyor.

iphone_zilsesi

Bunun için yapmanız gereken ilk şey, http://audiko.net sitesine girmek. Siteye girdikten sonra karşılama ekranının sol tarafında bulunan UPLOAD ve ENTER AN URL butonlarını göreceksiniz. Bu butonlardan UPLOAD ile bilgisayarınızda bulunan bir ses dosyasını, ENTER AN URL butonundan ise youtube içerisinde bulunan bir şarkıyı iPhone telefonunuza zil sesi olarak atayabilirsiniz.

iphone4-mp3-1

UPLOAD butonuna bastıtktan sonra açılan windows penceresinden bilgisayarınızda bulunan ses dosyasını seçip AÇ butonuna basın. Bu butona bastıktan sonra seçtiğiniz ses dosyasının boyutuna göre biraz beklemeniz gerekiyor.

iphone4-mp3-3

UPLOAD işlemi bittikten sonra siteye yüklemiş olduğunuz ses dosyası saniye saniye önünüze gelecek. Burada mavi renkli alan telefonunuza seçeceğiniz zil sesinin olduğu alanı gösteriyor. Maksimum 30 sn olan ses dosyasını daha aza indirebilirsiniz fakat 30 sn üzerine çıkamazsınız. Ses dosyası üzeirindeki mavi alanı ses dosyasında zil sesi yapmak istediniz bölüme doğru (sağa ve sola) sürükleyebilir ve tam olarak zil sesi yapmak istediniz alanı seçebilirsiniz. Mavi alanın sağ ve sol köşelerinde bulunan FADE IN ve FADE OUT işaretlerini kaldırarak oluşturacağınız zil sesini artalan olarak seçebilirsiniz. Yani FADE IN işaretini kaldırırsanız yapmış olduğunuz zil sesi kısık sesten yükselerek çalıp devam eder. FADE OUT işaretini kaldırırsanız zil sesinin sonuna doğru ses azalarak biter. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra CREATE RINGTONE butonuna basın.

iphone4-mp3-5

Kısa bir süre bekledikten sonra yapmış olduğunuz zil sesi indirilmeye hazır bir şekilde karşınızda belirecek. Download butonuna basarak .m4r formatındaki dosyayı bilgisayarınıza indirin.

iphone_ringtone

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken ise telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp iTunes programını çalıştırmanız. Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı iTunes programında bulunan RINGTONES bölmesine atmak. Son olarak iTunes’u telefonunuzla senkronize ederek ses dosyasını telefonunuza aktarın.