Pentagon’un PS3 aşkı: 2000 adet PS3 savaş oyunları için değil, analiz için bir arada

ABD Savunma bakanlığı, Blu-Ray özelliği iptal edilmiş 2016 adet eski nesil PS3 oyun konsolundan süper bilgisayar yaptı. Pentagon bu süper gücü, elde ettiği anlık verileri saatler yerine dakikalar içinde işlemek için kullanıyor.

sony_ps3_condor_cluster_us_af_super_bilgisayar

Ekran kartlarının işlem kapasitesinin gücünü ilk olarak Nvidia ortaya atmıştı ve Cuda platformu ile Intel’e nanik yaparak, benim ekran kartımın GPU’su senin işlem gücünü döver demişti. Anlaşılan ABD Savunma Bakanlığı da bu fikre sıcak bakmış olacak ki 2000 adetten fazla PS3′ü birbirine paralel bağlayarak süper bilgisayarlar sırlamalasında dünyanın en büyük işlem kapasiteli 33. süper gücü olarak listeye giren bir sistem yapmış.

Cleveland.com sitesinde yer alan habere göre Pentagon’un bu girişimi Sony tarafından özel olarak sağlanan 2000 adetten fazla bir önceki PS3 konsolları ve bu konsolların ekran kartı güçlerini birleştiren bir düzenekle gerçekleştirmiş. Sonuç olaraksa, Pentagon’un merkez karargahına uydulardan gelen milyarlarca megapiksel büyüklüğündeki görüntüler -eskiden saatlerce sürebilen bekleyişler yerine- artık dakikalar içinde işlenmiş olarak analiz edilmeye hazır hale geliyormuş.

sony_ps3_condor_cluster_us_af_super_bilgisayar_1

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin kurduğu Condor Cluster adı verilen bu süper bilgisayar sisteminin maliyeti ise yaklaşık 2.3 milyon Dolar’ı bulmuş. 2016 adet PS3 için abartılı rakam ama işin içinde işçilik ve diğer ek bileşenler de var. Ayrıca bu güce denk bir süper bilgisayarın maliyeti ise bugünkü rakamlarla 40 milyon Dolar’mış.

Condor Cluster, bu haliyle 25 kilometrekarelik bir alanı kapsayan havadan çekilmiş bir fotoğrafı gerçek zamanlı olarak analiz edebiliyormuş. Bir diğer teknik bilgi de işlemci kapasitesiyle ilgili. Condor Cluster 2000 adetlik PS3 ağının işlemci gücü ise günümüzdeki en hızlı masaüstü işlemcilerinden tam 100.000 kat daha fazla potansiyele sahip.

Meraklıları için belirtelim, Sony PS3 konsollarının içinde ekran kartı olarak Nvidia ile ortak çalışıyor. Yani ekran kartı Nvidia’nın muhtemelen 65nm’lik G70 serisi. NV47 olarak da bilinen bu seri eski bir seri olsa da, Cuda uyumlu. Ayrıca bu kadar çok PS3 bilgisayarının hangi işletim sistemiyle birbirlerine bağlandığını merak ediyorsanız, onu da belirtelim. 2016 adet PS3′ün bilgi işlem gücü Linux işletim sistemiyle yönetiliyormuş.