Microsoft Security Essentials 2 – MSE 2.0 inceleme (indir/download)

Microsoft’un başaralı antivirüs yazılımı olan Microsoft Security Essentials, indirilebilir ikinci sürümüyle kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Microsoft Security Essentials 2, yeni özelliklere sahip. Tabi bu yeni özellikleri sadece Windows Vista ve 7 kullanıcılarına (mı) sergileyebiliyor.(?)
mse2.0-1

Microsoft’un devrim yaratan kötü amaçlı yazılım engelleyicisi Microsoft Security Essentials, her geçen gün daha büyük bir kitleye yayılıyor. Yayılmasındaki nedenler oldukça fazla. Sade ama bir o kadar hızlı taraması, arka planda sessizce ve güvenle çalışması, yine sessiz ve otomatik güncellemeleri, kolay ve sade arayüzü, çalışma sitili, zararlı dosya algılamadaki geniş veri tabanı ve belkide en çok sevilen yanı KULLANICIYI YORMAMASI.

İşte bu ve bunun gibi nedenler onu her geçen gün biraz daha yukarı taşıyarak ciddi antivirüs yazılımlarına karşı daha cazip hale getiriyor. Ha unutmadan Microsoft Security Essentials’in ücretsiz olma özelliğini göz ardı etmememiz gerek :)

Sürekli güncel olan Microsoft Security Essentials yeni özelliklerinde eklendiği yeni bir sürümüyle antivirüs piyasasına daha önceden vurduğu baltayı daha ileri bir boyuta getiriyor. Yeni özellikleriyle birlikte Microsoft Security Essentials’in diğer güvenlik yazılımlarına nazaran daha cazip olacağını tahmin ediyoruz.

Çekemeyenler Microsoft Security Essentials 2 hakkında aslı astarı olmayan söylentiler içine girebiliyor. Kimileri yetersiz bir koruma olduğunu, kimileri çok ağır ve yavaş olduğunu, kimileri sistemi yorduğunu, kimileri istenildiğinde kapatılamadığını kimileri de Windows XP’de çalışmadığını söyleniyor.

Bu iddiaların hiç biri doğru değil! Çünkü Microsoft Security Essentials koruma yazılımı yeterli bir koruma sağlıyor, oldukça hızlı tarama yapabiliyor, arka planda sessiz sedasız çalışarak sistemi kesinlikle yormuyor, istenildiği zaman devre dışı bırakılabiliyor ve Windows XP işletim sisteminde de çalışabiliyor…

Çalışıyor ama nasıl? Microsoft Security Essentials’ın eski sürümü zaten Windows XP işletim sisteminde çalışıyordu. Yazılımın çalışması için gerekli olan tek şey, işletim sisteminin lisanslı olması. Bunun haricinde Microsoft Security Essentials’i XP de kullanmak için başka bir şey gerekmiyor.

Microsoft Security Essentials 2′nin çıkışıyla da dedikodular devam ediyor. Fakat hala sağda solda Microsoft Security Essentials 2′nin Windows XP de çalışmadığını iddia edenler var. Çalışıyor efendim. Yaptım oldu =)

mse2.0-2

Yukarıdaki görüntü Windows XP işletim sistemi üzerinde çalışan 2.0.657.0 sürümlü bir Microsoft Securials Essentials 2 görüntüsüdür. Yazılım Windows XP altında çalışabiliyor. Fakat 2.0.657.0 sürümünde bulunan ve eklenen yeni özellikler yazılımın XP sürümünde kullanılamıyor.

Bu özelliklerden şimdilik bir tanesinden söz edelim. Yeni MSE 2.0 sürümünde Windows filtreleme platformu olarak adlandırılan(Windows Filtering Platform) bir tarama motoru eklendi. Bu tarama motoru Ağ trafiğini denetleyerek ağdaki güvenliği sağlıyor. XP kullanıcıları MSE 2.0 sürümünü bilgisayarlarında kullanabiliyor fakat ne yazık ki yeni sürümde bulunan ağ denetleme özelliğinden yararlanamıyor.

Microsoft Security Essentials 2.0 adlı yeni sürüm, 2.0.657.0 sürüm numarasına sahip. Yazılım, bir önceki yazılım olan MSE v1′e göre bir kaç yeni ek özellik kazandı. Microsoft’un iddiasına göre Microsoft Security Essentials 2.0 ilk sürümden çok daha hızlı ve etkili şekilde çalışacak.

Windows filtreleme platformu sayesinde ağ trafiğini de tarayıp kontrol altına alabilecek olan MSE 2.0, ayrıca Windows Firewall ile entegrasyon edildiği için sistemi ve kullanıcıyı yormadan tam uyumlu olarak çalışabilecek.

Windows güvenlik duvarıyla birlikte Internet Explorer tarayıcısıyla da entegre olan yeni sürüm böylelikle web kaynaklı tehdit ve saldırılara karşı da güçlü koruma sağlayabilecek.

Microsoft Security Essentials 2.0 başlıca yenilikler:
*Windows Güvenlik Duvarı entegrasyonu
*Ağ denetim sistemi
*Davranış tabanlı dosya algılama
*Tarama sırasında kullanıcıların CPU kullanımını sınırlama

Microsoft Security Essentials 2.0 kurulumu

Yazılımın kurulumunu anlatmadan ve linklerini vermeden önce bir kaç küçük detayı hatırlatmak istiyoruz. Öncelikle yazılımı kesinlikle küçümsemeyin ve onu diğer küçük trojan, spam ve malware temizleyicer zannetmeyin. Microsoft Security Essentials, 2.0 sürümüyle ağ trafiğini bile denetleyen güçlü bir yazılım. Bu yüzden daha önce bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız o yazılımı kesinlikle kaldırmalısınız.

Microsoft Security Essentials 2.0 ücretsiz bir yazılımdır. Bu yazılıma sahip olmak için lisanlı bir Windows işletim sistemine sahip olmak yeterli. Lisanslı olması gerekli çünkü kurulum sırasında Windows doğrulaması devreye giriyor.

Microsoft Security Essentials 2.0, işletim sisteminizin türüne göre farklılık gösterir. Yazılım 32-bit ve 64-bit yazılımlar için farklı kurulum dosyalarına sahip. Bu yüzden işletim sisteminize uygun olan kurulum dosyasını indirip kurmalısınız.

Microsoft Security Essentials 2.0 Windows XP/Vista/7 32-bit: İndir
Microsoft Security Essentials 2.0 Windows XP/Vista/7 64-bit: İndir

İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınızda başka bir program çalışır halde değilken çift tıklayıp çalıştırın. Kurulumu yapabilmeniz için internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Eğer önceki sürümü kullanan bir kullanıcı iseniz, önceki MSE 1 sürümünü bilgisayarınızdan kaldırmanıza gerek yok. Yazılım kendini otomatik olarak yükleyip veri tabanını güncelleyebiliyor.

Son olarak kullanıcıların Microsoft Security Essentials’den tek şikayetçi oldukları konuya değinelim. Programın nasıl devre dışı bırakılacağı :) Aslında bu işlem çok ama çok basit. Fakat program kullanıcıları tembelliğe o kadar çok alıştırmış ki kullanıcılar yazılımın menüsüne girip seçenekleri okumaya bile üşeniyorlar. Nasıl olsa MSE herşeyi kendi yapıyor mantığıyla…

mse2.0-3

Olağan üstü durumlarda, öyle yada böyle, yazılımı devre dışı bırakmak ihtiyacı duyarsanız programın arayüzünden AYARLAR sekmesine gelin. Geldiğiniz sekmenin sol tarafında alt alta sıralanmış dizinlerden üçüncü sırada olan GERÇEK ZAMANLI KORUMA dizine gelin. Bu dizine geldiğinizde önünüze gelen olan menüden GERÇEK ZAMANLI KORUMAYI AÇ kutucuğunun işaretini kaldırıp DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDET tuşuna basın. Korumayı tekrar aktif etmek için aynı işlemi yapmanız yeterli.