Messenger 2011 (MSN 2011) incelemesi (indir/download/yükle)

Windows Live Essentials’in bir süre önce 2011 versiyonunu çıkardığını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise sizler için yeni sürümün tüm ayrıntılarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

MSN2011-1

Dünyanın tartışmasız 1 numaralı ve en popüler iletişim programı olan MSN’in 2011 sürümü eski sürümleri gibi kitlesel olarak yayılmadı. Bu durumun iki sebebi var. İlki bir önceki sürüm olan MSN 9 sürümüne kullanıcıların çok fazla alışması, diğeri ve en önemli nedeni ise MSN 2011′in Microsoft Windows XP üzerine çalışmaması. Yeni MSN 2011, Windows Vista ve 7 işletim sistemlerinde çalışıyor. Yeni MSN’in de XP ile uyarlanacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

MSN2011-2

MSN 2011, diğer eski sürümler gibi çok uzun bir sürede bilgisayara yükleniyor. Yine online olarak yüklenen program 180 MB civarında. Program yüklenirken Windows Live’ın kullanıcılara sunduğu diğer ek yazılımlar hala mevcut. Kurulum sırasında istediğiniz seçenekleri işaretleyip bu yazılımları yükleyebilirsiniz. Özellikle aile koruması hoş gibi gözükse de internet gezintilerinde ağırlaşmasına neden olabiliyor. Bunun sebebi girmek istediğiniz web sitesini önceden taraması.

MSN2011-3 MSN2011-4

MSN 2011′i yükledikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizin girileceği ana pencere açılıyor. Bu aşamayı geçtiğinizde MSN 2011′in en büyük yeniliğiyle karşılaşıyorsunuz. Sosyal ağ desteği. MSN neredeyse sosyal ağ uyumluluk planıyla kendi özelliklerinin de ötesine geçecek. Gerçi geçiyor da. MSN 2011, başta dünyanın 1 numaralı sosyal ağı Facebook olmak üzere onlarca sosyal ağ, müzik ve video sitesi, blog ve benzeri ağlarla doğrudan senkronize olabiliyor. MSN’e girdiğiniz anda kaydettiğiniz bütün sosyal ağlarınıza anında bağlantı kurabiliyor ve bu ağları MSN üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Youtube, Last.FM, XING, Cnet, MySpace, Blogger, Cnet, Digg ve Netlog bu ağlardan yalnızca bir kaçı.

MSN2011-5

Şimdi gelelim bu ağları kontrol etmeye. MSN ana penceremiz açıldıktan sonra ki hazır buradayken bu pencereye değinelim. Yeni MSN kare şeklinde bir pencerede açılıyor. Eski MSN’i sadece yukarı ve aşağı yönde genişlete biliyorken, MSN 2011′i sağ ve sol yöne doğru genişletebilirsiniz. Pencereyi genişlettikçe tek sıra olan kişi listeniz ekranınıza sığıncaya kadar (1920×1200 çözünürlüğünde 7 sıraya kadar genişlete bildik :) genişlete biliyorsunuz. Boyut değiştirirken ki kişilerin artıp azalma animasyonu da oldukça keyifli.

Kişi listenizdeki kişi ekleme tuşunun hemen sağ kısmında bulunan “Tam Görünüme Geç” butonu ile Messenger’ınız ile sosyal ağınızı tek bir pencereden yönlendirebiliyorsunuz. Sağ taraf MSN kişi listeniz, sol tarafta ise sosyal ağ aktiviteleriniz bulunuyor. Biz PC Extra olarak Facebook hesabını aktifleştirdik. Resimde de gördüğünüz gibi sol bölümün en üstünde SOSYAL AĞ ve MSN seçeneği bulunuyor. MSN butonuna bastığınız da MSN’in sağladığı haber içeriklerine ulaşıyorsunuz.

SOSYAL AĞ butonuna bastığınızda ise SON ETKİNLİKLER, EN SON, BEN, FOTOĞRAFLAR, DURUM İLETİLERİ, BAĞLANTILAR ve VİDEOLAR seçenekleriyle yenileme butonu bulunuyor. SON ETKİNLİKLER ve EN SON bölümlerinde Facebook’unuz da ki en son bağlantıları bulabiliyorsunuz. Bu bölümde, arkadaşların duvar yazıları, paylaştıkları resimler, videolar ve etkinlikler ile paylaşılan bu öğelere yapılan yorumları bile görebiliyorsunuz. Ayrıca bu bildirimlere tekrar web tarayıcınızdan Facebook’a girip yorum yapmanıza gerek kalmadan bu menüden hızlı bir şekilde bağlantılara yorum yazabiliyorsunuz.

MSN2011-6

Devrim yaratacak güzelliklerden diğeri ise MSN ve Facebook arasında oluşan hızlı ileti senkronizasyonu. MSN 2011′in kişi listesinde sadece MSN’inize kayıtlı olan çevrim içi ve çevrim dışı arkadaşlarınızı değil Facebook da kayıtlı olan arkadaşlarınızın listesinde burada görebiliyorsunuz. Ayrıca herhangi bir arkadaşınız Facebook da online olduğunda ekranın sağ alt köşesinde hemen size haber olarak iletiliyor.

Güzellikler dahada bitmiyor, bu arkadaşlarınız Facebook’un sohpet penceresini açmış ise siz MSN’de gördüğünüz arkadaşınıza MSN penceresinden doğrudan yazabiliyorsunuz. Yada arkadaşınız Facebook sohpetten yazdığında siz direk MSN mesajı almış gibi MSN’den bu mesajı yanıtlayabiliyorsunuz. Kişi listenizde arkadaşınızın üzerine geldiğinizde, arkadaşınızın Facebook’dan mı, MSN’den mi bağlandığını görebiliyorsunuz.

MSN 2011 aynı zamanda kişiselleştirilebilir olarakda yeniliklerle dolu. Tabi ufak tefek alışkanlıklarınızı aramıyor değilsiniz. Bununla ilgili verebileceğimiz ilk olarak söyleyebileceğimiz şey, MSN iletisi. Bilirsiniz ki eski sürümlerde bir adet MSN iletimiz hemen altında da bir adet kişisel iletimiz bulunurdu. MSN iletisi bölümü 2011 sürümünde kalkmış durumda. Hatta programı ilk kullananlar ilk olarak MSN iletisi bölümünü arayacakalrından adımız (PC EXTRA) gibi eminiz. O yüzden hiç boşuna aramayın.

Yeni sürümde MSN iletisi yerine sahip olduğunuz ADINIZ ve SOYADINIZ ile gözüküyorsunuz. Fakat eski MSN sürümünü kullananların MSN iletilerini hala görebilirsiniz. O kişilerde MSN 2011′e geçtiklerinde sizin gibi isim ve soy isimleriyle görüntülenecektir. Bu arada GÖRÜNEN ADINIZI, MSN ana penceresindeki SEÇENEKLER sekmesinden düzenleyebilirsiniz. Düzenlemek istediğinizde Windows Live’a bağlanıp değişikliği buradan yapıyorsunuz.

MSN2011-7

Kişisel iletiye gelince bu ileti eskisine göre oldukça zenginleştirilmiş. Neredeyse sınırsız karakterde ileti bırakabiliyorsunuz. Ayrıca bu ileti kısmına eskiden yazı haricinde en fazla Emotion eklenebiliyordu. Şimdi ise resim ve hatta video bile ekleyebiliyorsunuz. Fotoğraf eklemek istediğinizde yüklemek istediğiniz fotoğrafı bilgisayarınızdan seçmeniz ve paylaşmanız yeterli. Fotoğrafınız Windows Live’ın bir hizmeti olan SKYDRIVE tarafından görüntülenebiliyor. MSN 2011 kullananlarınız kişisel iletinizdeki küçük resim iconuna tıkladığında direk görebiliyorken, eski sürümü kullanan arkadaşlarınız paylaştığınız resmi link olarak görüyorlar. Tabi videolarda da aynı sistem geçerli. Bu arada MSN 2011 video aramasını BING vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Herhangi bir video araması yapıp bu videoyu paylaşabilirsiniz.

MSN de kullanılan en önemli özelliklerden biride kişi engellemek :) MSN 2011 bu konuda kullanıcıya inanılmaz derecede kolaylık sağlıyor. Çünkü artık kitlesel olarak arkadaşlarınızı yada arkadaş grubunuzu engelleye biliyorsunuz. Ya da herkese ilk başta çevrim dışı görünüp istediğiniz arkadaşlarınıza çevrim içi görüne biliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey, arkadaşınızın isminin üzerine gelerek, sağ tıklayıp, “Bu arkadaşa çevrim içi görün” tuşuna basmanız. Gerçekten çok faydalı bir özellik :) Bu arada listenizdeki kişilerin üzerine geldiğinizde yine sağ tıklamayla açılan menünün en altta bulunan “Sosyal ağ güncellemelerini göster” butonuyla sadece o kişinin bulunduğu ağda neler yaptığını görebilirsiniz.

MSN2011-8

MSN üzerindeki Çevrimiçi, Dışarıda, Meşgul, Çevrimdışı gibi ayarlarınızıda kişi listenizdeki resminizin altında bulunan adınız ve soyadınızın üzerine tıkladığınızda açılan menüden yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu menüden Facebook sohpet msjlarını iptal edebilir, çevrimdışı gözükme ayarlarınızı yapabiliri, oturumlarınızı kapatıp açabilir, resim, tema ve rozetinizi değiştirebilirsiniz.

MSN’de en çok kullanılan özelliklerden biri de görüntülü konuşma. 2011 sürümünde görüntü ve ses kalitesinde oldukça sağlam iyileştirilmelerde bulunmuş. Görüntüleme ve kamera boyutları SKYPE’dan örnek alınmış gibi. Karşı tarafın kamerası oldukça büyük boyuttayken sizin kameranız daha küçük boyutta kalıyor. Karşı tarafın kamera boyutunu dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz ama kendi kameranızın belli bir sınırı var. Bu sınırda karşınızdaki kameranın boyutuyla alakalı olarak değişiyor.

Windows Live Messenger 2011 genel hatlarıyla bu güzel özelliklere sahip. Sosyal ağ bakımından ve kişiselleştirilebilir özellikleriyle oldukça kullanışlı ve faydalı bir program haline gelen MSN 2011, Windows XP uyumsuzluğu ve birden fazla açılamaması haricinde kötü bir özelliğe sahip değil. Tamamen yenilenmiş ve geliştirilmiş bir sohpet programı.

Bu arada konuya değinmişken birden fazla hesap açma konusuna biraz değinelim. Birden fazla MSN açmak için piyasada oldukça fazla küçük çapta program bulunuyor. Fakat bunların bir çoğu zararlı yazılım içeriyor. Çoklu MSN açmada ve MSN’in yeteneklerini geliştirmede en yaygın kullanılan program Messenger PLUS olarak bilinir. Messenger PLUS her yeni MSN sürümünde ona etkileyici özellikler ekler. Bunlardan biride çoklu MSN açma. Fakat ne yazık ki MSN 2011 için Messenger Plus eklentisi çıkmış değil. İnternette çıkan dedikodulara göre MSN 2011 ile uyumlu olarak çalışabilecek Messenger PLUS 5′in Aralık ayı gibi kullanıcılara sunulacağı iddia ediliyor.

MSN2011-9

Ama durun üzülmeyin. PC Extra olarak sizin bu talebinizi karşılayarak şimdilik çoklu MSN açabileceğiniz bir yöntemi sizinle paylaşalım. Windows Live Messenger Universal Patcher Plus isimli yazılım işinizi fazlasıyla görecektir. Bu minik yazılım MSN 2011 sürümünde de çoklu MSN açmaya olanak tanıyor. Ayrıca eski sürümler için Reklam, Tab, MSN Arama ve Olaylar bölümü gibi MSN penceresinde yer kaplayan ve gözü yoran kısımları ortadan kaldırabiliyor. MSN’iniz daha sade bir hal alıyor. Bu güvenilir programcık işinizi görecektir.

WLM Universal Patcher: İndir

Windows Live Messenger 2011: İndir

 • MacHine

  Merhaba benim bir sorum olacak; şimdi diyelim ki arkadaşa MSN’de bir ekran görüntüsü gönderecem misal sağ tıklayıp yapıştır dedinmi resim çok geç gidiyor aynısını o bana anında gönderiyor sorun ne olabilir şimdiden teşekkür ederim.

  Not: Net hızım düşük değil 11Mbit indirme 0.80Kbit yükleme hızım var yani hızım gayet yeterli..

 • damla

  ben de hosuma gittigi icin yukledim fakat adresimi girip actıktan 1-2 sn sonra herhangi biseye tıkladıgımda donuyor ve yanıt vermiyor diyor, kilitleniyor..tekrar kapatıyorum acıyorum yine aynısı : ne yapmam lazımm cevaplarsanız sevinirimmmm :(

 • http://gavfst@gmail.com ferhan

  indirdim ama bimsn açıkken ikincii açmak için tıklanıldığında açıkta olan msn in aynısını tekrar açıyo

  • dniz

   aynısını açıyor ama birinde oturumu kapatıp istediğiniz diğer hesapla oturum açabiliyorsunuz..

 • Nur

  Hala tereddüt ediyorum yeni sürümünü yükleyip yüklememekle .
  Istedigin kisiye cevrim ici görün özelligi gercekten süper ama (: