Windows 7 satın alınmadan nasıl indirilir? (indir/download)

Windows 7 Enterprise’ı 90 gün boyunca hiçbir kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz. Kurulum sırasında Windows 7 serial – anahtar ya da key – artık adına ne derseniz, girmeniz gerekmiyor. Zira anahtar indireceğiniz bu Windows 7 sürümünün içine gömülü geliyor.

windows7_enterprise_tablo_1

Windows 7 Enterprise indirmek için önce şu adrese gitmeli ve 32/64 bit seçimi yapmalısınız. Ancak bu işlemi yaparken sizden Live id’nizle login olmanız istenecek. Eğer Messenger kullanıyorsanız, oradaki kullanıcı adı ve şifrenizi gönül rahatlığıyla girebilirsiniz. Ya da yeni bir Live ID oluşturabilirsiniz. Size kalmış.

Login olduktan sonra bir form sayfasına yönleneceksiniz. Buradaki alanlara dikkatli bakın. Tüm alanları doldurmanız gerekli. Bu yazıda tanıttığımız Windows 7 sürümünü indirmek için kayıt sırasında mutlaka IT uzmanı olduğunuzu belirtmelisiniz ve form sayfasında hangi amaçlarla kullanacağınızı işaretlemelisiniz. Amaçlarda sadece “Evaluate” seçeneğini işaretlemeyin. Birkaç seçenek işaretlenebilir.

windows7_enterprise_tablo_3

Bu aşamaları geçtiğiniz takdirde hemen bir Windows 7 download sayfasına yönlendirileceksiniz ve orada bilgisayarınıza bir java apleti üzerinden Windows 7 Enterprise Edition indirme aracı yüklenecek. Bu araç olmadan download başlamıyor. Çünkü bu yardımcı ile dosya büyüklüğünden dolayı, yarıda kalabilecek bir indirme işlemine daha sonradan devam edebileceksiniz.

Winows 7′nin bu sürümünü bilgisayarınıza kurmak için indirdiğiniz dosyayı bir DVD’ye imaj yazdırma – DVD image burning – yoluyla kaydetmelisiniz. Dilerseniz Daemon Tools gibi programlarla bu dosyayı bilgisayarınıza bir sanal DVD sürücü yardımıyla da bağlayabilirsiniz ama bu yöntem genelde VMWare ya da Virtual Box gibi sanal makinelerde geçerli.

Bilgisayarınıza kurduktan sonra Windows 7 Enterprise sürümünü etkinleştirmek için tam 5 gününüz var. Eğer Windows 7 activation ya da aktivasyon yapmazsanız, işte o zaman bu sürüm sınırlı kullanıma geçiyor ve size sadece bilgisayarınızdaki dosyalara erişim izni veriyor.

windows7_enterprise_tablo_2

Kurulumun hemen ardından aktivasyon yani etkinleştirme işlemini yaparsanız 90 gün boyunca Windows 7 Enterprise Edition kullanabilirsiniz. Peki bu süre sonunda ne olacak? İşte orası can sıkıcı. Microsoft, tamam artık, yeterince kullanmış ve tanımış olmalısın diyerek saat başı sisteminizi kapatmaya ayarlamış. Bu nedenle unutkan olmamanızı ve 90 gün dolmadan ürünü ya satın almanızı ya da bilgisayarınızdan silmenizi öneriyoruz. Tabii kişisel dosyalarınızın yedeğini almayı ihmal etmeden.

90 gün sonunda lisans satın almak isterseniz, bilgisayarınıza yeniden kurulum yapmanız gerekiyor. Yeni lisans anahtarınızı sisteme girerek kaldığınız yerden hiçbir şey olmamış gibi devam etme şansınız yok. Bu nedenle dikkatli olmanızı öneririz. Microsoft’un bu bedava Windows 7 indirten hizmeti 29 Nisan 2011 tarihine kadar geçerli.

Peki Windows 7 Enterprise ile neler yapılabilir? Bu sürümün Windows 7 Home sürümünden farkı ne?
Aslında bu adresten pek çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz ama kısaca özetleyelim. Windows 7′nin bireylere olduğu gibi kurumsal işletmelere yönelik sürümleri de var. Windows 7 Enterprise de işte bu anlamda bir sürüm. Uzaktan bağlantı, güvenlik, kullanıcı seviyeleri belirleme, yönetim ya da sunucu hizmetleri gibi komplike bir paketten bahsediyoruz.

windows7_enterprise_tablo

Son bir not daha. Windows 7 Enterprise teknoloji marketlerde satılmıyor. Bu sürüm yalnızca Microsoft ortakları aracılığıyla temin edilebilir.

  • Ali

    peki 90 gun sonra ne olacak