Samsung Galaxy S i9000 3 buton sorunu nasıl çözülür?

Samsung Galaxy S I9000′in Türkiye ve dünyadaki bazı serilerinde cihazı Recovery Mode, yani kurtarma moduna getiren 3 butona aynı anda basılarak aktif olan özellik çalışmıyor. Bu sorunun resmi olmayan çözümünü açıklıyoruz.

samsung_galaxy_s_i9000_android_3_buton_cozumu

Parmak ısırtan özellikleri ve dudak uçuklatan fiyatıyla, teknoloji meraklılarının bünyesinde köklü değişiklikler yapan Samsung Galaxy S I9000′in Turkcell aracılığıyla Türkiye piyayasında yer aldığını zaten duyurmuştuk.

Fakat bu cihazı satın alan deneyimli kullanıcıların bazıları, aldıkları cihazda kronik bir sorun keşfetti. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yankı uyandıran bu evrensel sorun, kısaca “3 buton problemi olarak” bilişim tarihine geçti.

Peki neydi bu 3 buton problemi?

Bildiğiniz gibi I9000, Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Android üzerinde çalışıyor. Her geniş çaplı işletim sistemine sahip, akıllı telefonlar gibi I9000′de bir kurtarma ve yazılım güncelleme moduyla birlikte geliyor. Bu kombinasyon cihazınıza yazılım güncellemesi yaparken (dikkat, uygulama yüklerken değil! İşletim sistemini güncellerken) “Download Mode”a, telefonun işletim sisteminde bir hata olduğunda ya da güncelleme sırasında telefon kitlendiğinde ise “Recovery Mode”a alarak cihaza fabrika kök yazılımını tekrar kurabiliyor yani “kurtarabiliyor”. Bu modlara geçişin kombinasyonları ise şöyle

Recovery Modu = Ses Yükselt + Home + Güç
Download Modu = Ses Azalt + Home + Güç

İşte Samsung Galaxy S I9000′in Türkiye ve dünyadaki bazı serilerinde bu hayati önem taşıyan özellik, yani bu kombinasyonlar kesinlikle çalışmıyor. Tüm dünyadaki deneyimli kullanıcılarının, Samsung’u ve ilgili forum sayfalarını mesaj yağmuruna tutmasına sebep veren bu sorun, öncelikle Samsung Kanada tarafından resmen kabul edildi. Hatta Samsung Kanada, bu durumdan muzdarip kullanıcılar için bir Facebook grubu dahi kurdu ve onlara kibarca “burada toplanıp bekleyin” dedi.

Peki bu cihazları
kim
Türkiye’ye getiriyor?

Türkiye’de ise durum biraz daha farklı ilerledi. Devam etmeden önce sektörün iş akışı hakkında kısa bir bilgi vermek ve bu konuda kullanıcıların aklına takılan soru işaretlerini gidermek istiyoruz, o yüzden önce biraz sektörün iş akışından bahsedelim. Cihazın markası Samsung, fakat ithalatcısı Samsung değil. Bu genelde böyledir, bir marka bir ülkede temsilcilik, şube v.s açtığında aslında doğrudan ürünlerle ilgilenmez, pazarlama faaliyetlerini yürütür, ihtalatçıların olası sorunlarında onlara bir telefondan bile daha yakındır; kısacası işleri yoluna koyar.

Samsung Türkiye’de buna benzer bir konumda. Peki bu cihazları kim Türkiye’ye getiriyor? Hemen söyleyelim C5, Telpa ve Başarı. Bizim artık tartışmaya kapalı düzeyde emin olduğumuz bilgiler elbette ki var, zira özellikle bir ithalatçının ithal ettiği telefonlarda bu probleme rastlanıyor. Fakat elbette etik gereği bizim böyle bir hedef göstermemiz mümkün değil.

Gelelim esas meseleye. Editörlerimiz bu cihazdan daha çıkar çıkmaz iki adet edindi ve bu “3 buton problemi”nin peşine düştü (elbette ki cihazlar 3 buton problemliydi). Samsung Türkiye, konuyla ilgili sadece kayıt aldı, yanıt, açıklama ve çözüm getirmedi. (Biz bu yazıyı yazarken Samsung Türkiye’den halen bir yanıt gelmedi). Üşenmedik Samsung Kanada’yı aradık, onlar da bizi sevgili dostumuz Güney Kore’de bulunan merkezlerine yönlendirdi ama oradan da muhatap bulamadık. Derken Samsung Kanada’nın bu konuyu tüm ülkelerden daha çok ciddiye aldığını fark ettik ve durumu takibe aldık.

Ve bir sabah uyandığımızda Samsung Kanada’nın değerli kullanıcılarına bu sorunu gidermeleri için bir güncelleme duyurduğunu gördük. İşte, gönül isterdi ki Samsung Türkiye de bu sorunu bu kadar ciddiye alıp en azından bir açıklama yapsaydı. Ardından sevinç ve sabırla Samsung Türkiye’den bir haber, bir açıklama bekledik… Ne gelen ne de giden olunca, iş başa düştü ve çözümü kendimiz araştırdık.

İşte, biz bu satırları yazarken ne Samsung Türkiye’den ne de yetkili servisten bir açıklama ya da çözüm gelmemişken, hemen aşağıda PC EXTRA farkıyla sizi “3 buton problemi”nden kurtaracak çözümü açıklıyor ve işlemleri adım adım anlatıyoruz.

Fakat bu “3 buton problemi”nin çözümünü anlatmadan hemen önce, geleneksel ama gerekli olan bir uyarıyı da yapmak zorudayız;

Bu çözüm, kesinlikle resmi ya da Samsung tarafından önerilen, tavsiye edilen ya da desteklenen bir bir çözüm değildir. Dolayısıyla işlem sırasında çıkabilecek tüm sorunlardan ve olası arızalardan tamamen kendinizin sorumlu olacağını ve bu durumun kimi hallerde cihazınızın garanti kapsamı dışında kalmasına bile neden olabileceğini hatırlatmak isteriz. Küçük bir hatırlatma daha, bize deneyimlerimizi soracak olursanız, bizzat bu çözümü denedik ve yüzde 100 sonuca ulaştık ve hiçbir sorun yaşamadık. Gelelim esas meseleye…

Samsung Galaxy S I9000 3 Buton Problemine Kesin Çözüm!

3 buton problemini çözebilmek için, bilgisayarınızın cihazınızı her modunu destekleyecek tüm sürücülere sahip olması gerekiyor. Samsung’un Kies yazılımını (cihaz ile birlikte gelmektedir) kurmuşsanız zaten temel sürücülere sahipsiniz demektir. Eğer bir sürücü problemi yaşarsanız Google’da kısa bir sürücü avına çıkmanız gerekebilir. Eğer sürücülerinizden eminseniz, hemen başlayalım!

1- Öncelikle cihazımızda şu adımları takip ediyoruz

Ayarlar / Uygulamalar / Gelişim

Karşımıza çıkan ekranda “USB Hata Ayıklama Modu”nu işaretliyoruz.

2- Cihazımızı normal şekilde kapatıp açıyoruz.

3- http://developer.android.com/sdk/index.html adresinden işletim sistemimize uygun Andorid SDK’yi (Yazılım Geliştirme Seti’ni) indiriyoruz.

4- Bu seti Windows işletim sisteminde indirdiğimizde, dilediğimiz yere çıkartabiliyoruz. Biz kolaylık olması açısından tüm içeriği, C:\ sürücümüzde Android klasörüne çıkarttık.

5- http://www.multiupload.com/1M96Y946ZW adresindeki dosyayı indiriyor ve sıkıştırılmış klasörden çıkartıyoruz. Çıkartınca elimizde şu dosyalar olacak:
GT-I9000_SBL_RCVDL_FIX_FINAL.tar.md5 adında.MD5 uzantılı bir dosya
Odin3 v1.3.exe ve Odin3.ini

6- Aynı sıkıştırılmış dosya içerisinde ODIN adında bir uygulama göreceksiniz. İşte bu bizim Samsung Galaxy S I9000′e yetkili giriş vizemiz olacak. ODIN’i çalıştırabileceğiniz herhangi bir klasöre, beraberindeki .INI dosyasıyla birlikte taşıyın.

7- DOS komut istemine geçin. Bunun için

Başlat / Çalıştır

yolunu izleyerek gelen kutuda “CMD” (tırnaklar hariç) yazıp klavyenizden Enter tuşuna basın ve DOS komut istemie geçin.

8- Standart DOS komutlarıyla C:\Android (yukarıdaki örneklere göre biz SDK’yı bu klasörde kullanıyoruz) klasörüne geçin. Unutanlar için hatırlatalım. DOS komutlarında “CD..” bir önceki klasöre döner “CD klasor_adi” ise ismini yazdığını klasöre geçer.

9- Karşınızda C:\Android şeklinde bir komut istemcisi olacak burada. CD tools ile bulunduğumuz klasörü C:\Android\tools haline getiriyoruz.

10- Cihazımızı USB kablosu ile bilgisayarımızı bağlıyoruz. Ardından komut satırına

C:\Android\tools\ adb devices

yazıyoruz, karşınıza bir seri numarası gelirse herşey yolunda demektir, gelmezse, Samsung’un resmi ADB sürücülerini de edinmeniz gerekiyor. Devam edelim.

Sonrasında

C:\Android\tools\adb reboot download

komutu ile telefonu “Download Mode”a alıyoruz. Evet bilgisayarınız cihazınızı görebildiği (tanıyabldiği) sürece bu şekilde Download ve Recovery Mode’a alabilirsiniz. Fakat sistem çöktüğünde bu imkansız, işte zaten biz de bu yüzden buton tabanlı çözüme tekrar sahip olmaya çalışıyoruz.

11- Cihazın ekranında kazı yapan Android’imizi görünce herşey yolunda gidiyor demektir.

12- ODIN’i çalıştırıyoruz ve USB kablosunu (ODIN’de cihazı görebilsin diye) çıkartıp takıyoruz.

13- ODIN ekranında PDA satırı olarak daha önce indirdiğimiz .MD5 uzantılı dosyayı seçiyoruz

14- Kesinlikle ve kesinlike RE-PARTITION seçeneği işaretli olmayacak ve herhangi bir .PIT dosyası seçmeyeceğiz

15- Herşey tamamsa START’a basabilirsiniz!

16- Tebrikler! Artık telefonunuz 3 buton probleminden kurtuldu!

17- Önerimiz elbette ki bu işleri yetkili servislerin yapması yönündedir. Fakat tüm dünyada ve Türkiye’de bazı çözümler gecikince, sabırsızlık yaparsanız bilginiz olsun istedik.

Bu arada, gelecek yazımızda Android işletim sistemi içerisinde Android Market’i kullanabilmenin ve alternatif Firmware’ler yükleyebilmenin keyfini birlikte çıkaracağımızın müjdesini verelim. Sizin Galaxy S’inizde YouTube yok mu ya da var da bağlanmıyor mu? Hay aksi! Sorun değil gelecek makalemizde nasılsa bunlar da sorun olmaktan çıkacak.

Son olarak da şunu mutlaka aklınızda bulundurun. Buradaki yöntem, tekrar ediyoruz Samsung tarafından doğal olarak kesinlikle önerilmiyor. Dolayısıyla eğer 3 buton’lu hayat bana göre her halükarda rahat diyorsanız, ya bu yöntemi hiç denemeyin, aksi durumda ise öncelikle yetkili teknik servisinizle mutlaka görüşün. Hangi şartlarda cihazınızın garanti kapsamı dışında kalabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olsun.

 • halim

  madde 5 deki adrese tıklıyorum başka bi site açılıyo nasıl indirecegim o dosyayı yardım edebilirmisiniz

 • ali

  arkadaşlar yukarıda anlatılan herşeyi yaptm tel download moda girdi girdikten sonra dideğiniz gibi odin ile md5 uzantılı dosyayı yazdırdım odin fail dedi ekrandaki download işaret ve logosu kayboldu tel kapandı. sonradan açtım ekranda bitane telefon ve pc işareti var ortasında da uyarı var ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.

 • kemal

  kardeş bende denedim herşeyi. bu adb devices yazdığımda adb içi dış komut veya bir program dosyası olarak tanınmıyor gibi bir hata alıyorum. işletim sistemi win7 64 bit

 • test

  burda anlatılanlar bir hikayeden ibaret.. önüne gelen sallamış kafasına göre… ben denedim olmadı

 • saim

  emegınız ıcın tsklerde yanlız bende kı 3 buton sorununa bu cozumu denedım telefonum karmasık renklı sısteme gectıı hıc bırsey bellı olşmuyoor ama yenı rom yukledıkten sonra bu sorunm gıdıyor ama 3 buton sorunu aynu belkıde 6 kere denemısımdır olmadıı acaba cozumu varmı bununn

 • http://www.uydunetuyelik.net Murat Karahan

  Sim kart sorunu olan var ise. Operatörün müşteri hizmetlerini arasın, kısa sürede sprun ortadan kalkıyor.

 • Ömer

  arkadaşlar işlemleri yapınca kazmayla çalışan android simgesi gelip telefonu bu şekilde kalanlar için benim çözümüm

  12- ODIN’i çalıştırıyoruz ve USB kablosunu (ODIN’de cihazı görebilsin diye) çıkartıp takıyoruz.

  maddesindeki USB Kabloyu çıkarıp takıyoruz falan yapmayın direk Odini çalıştırıp diğer aşamalara geçin

 • Pingback: Samsung Galaxy S i9000 3 buton sorunu nasıl çözülür? » Tahsin AVCI

 • Ali

  Arkadaşlar konu dışına çıkıcam ama yardıma ihtiyacım var.
  Galaxy S imde uzun mesaj yazınca belli bir uzunluktan sonra Multimedya mesajına cevirildi filan diyor v mesajı göndermiyor. Mesjaları parça parça atmak zorunda kalıyorum. Problemi nasıl çözebiliriz ?

  • Yasin

   Mesajlara gir sonra seçenekler butonuna bas sonra ayarlara gir sonrasında oluşturma modu var ordaki ayarları bi kurcalayıp dene istersen

 • Berk

  Arkadaşlar buradan değil ama başka bir sitede anlatılanlarla yaptım ve 3 tuş sorunum kalmadı.Fakat şimdi aklıma daha önemli birşey takıldı o da şu.Ben şimdi bu sorunu tamamen hallettim mi?Başından beri,fabrika çıkışlı 3 tuş problemi olmayan cihazlar gibi mi oldu benim cihazım da?Yani ileride herhangi bir yazılım güncellemesi yaparken başarısızlığa uğrarsam telefonumu tekrardan 3 tuş ile download moda alıp kurtarabilir miyim?

 • ömer

  selam hocam size bir sorum olacaktı ben t959 vardı ben bu cihaza odin ile i9000 rom yukledim fakat rom problem cıkardı bende
  root moduna aldım fakat ok tusu calısmıyordu sadece ses acma kapama tusları yukarı asagı gidiyordu bende cihazı download moduna aldım
  odin 1.3 ile internetten buldugum 3 tus sorunu için GT-i9000 I9000_SBL_RCVDL_FIX_FINAL.tar programı attım ve cihaz bi daha acılmadı.benım bir aradas
  yolladım cihazı o cihaza jtag işlemi yapmış hem t959 hem i9000 olarak jtag sorunsuz yapılmış fakat cihaz yine açmamış onun düşüncesine gore epromu zarar gormuş …sizce ne yapmamız lazım..cihaz daha 1-2 gunluk cihazdı

 • ömer

  GT-i9000 I9000_SBL_RCVDL_FIX_FINAL.tar programı attım ve cihaz bi daha acılmadı.benım bir aradas
  yolladım cihazı o cihaza jtag işlemi yapmış hem t959 hem i9000 olarak jtag sorunsuz yapılmış fakat cihaz yine açmamış onun düşüncesine gore epromu zarar gormuş …sizce ne yapmamız lazım..cihaz daha 1-2 gunluk cihazdı

 • ömer

  selam hocam size bir sorum olacaktı ben t959 vardı ben bu cihaza odin ile i9000 rom yukledim fakat rom problem cıkardı bende
  root moduna aldım fakat ok tusu calısmıyordu sadece ses acma kapama tusları yukarı asagı gidiyordu bende cihazı download moduna aldım
  odin 1.3 ile internetten buldugum 3 tus sorunu için GT-i9000

 • Sedat

  merhaba
  http://developer.android.com sitesine TR’den erişim kısıtlıdır.
  Bunu en basit şekilde bilgisayarınızda HOSTS dosyasına
  ( C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts >Read-Only den çıkarıp kaydederek)
  74.125.77.121 developer.android.com
  satırını ekleyerek çözebilirsiniz..

 • ayse

  merhabalar. samsung galaxy s telefonum turkcell ıle calısıyordu.turkcelden vodafone gecış yapınca.vodafone kartı ıle telefon çalımadı.ne yapabılırım.yardımlarınızı rıca ederım.

 • metingrc

  Selam arkadaslar galaksi s kies baglanma sorunu var nedeni ni bilen varsa lutfen yardimci olsun 16 haneli klasor nedeni olabilir fakat siliyorum tekrar olusuyor yardiminizi bekliyorum

 • erhan

  slm arkadaslar ben almanyadan yaziyorum.bende 3 ay kadar önce aldim galaxiyi.baska bi akrabamdada vardi aynisi yükseltmem icin kies programini kur teli bilgisayara bagla yeter dedi yükskeltir o kendisi dedi.ben fazla anlamam bu islerden onun dedigini yaptim kiesde bi ekran geldi yükseltmeyi onaylamak icin galiba sonra öyle burda yazildigi gibi 30 40 dakkada sürmedi ben hicbisey yapmadim program yükseltti.simdi android 2.2.1 icin bakiniyodum cünkü su anda kies üzerinden olmuyo galiba nasil yükselte bilirim yardim edebilirmisiniz. bu arda türkiyede ki fiyatlaari burdan baya bi pahaliymis.ben bi kampanya vardi o zaman aldim saturn dan 380 euro ya geldi bana

 • Cemil Erkoç ÇİFTCİ

  Önce ki mesajım için özür dilerim. Bahsedilen uzun mesajı “cevapla” diyerek atmışım o an ki karışıklık ve aceleden olsa gerek, arada kalmış haliyle. Cevap gelmiş mi diye ilk göz attığımda göremedim ve silinmiş diye düşündüğüm için üzüldüm. Mesaj duruyormuş :) Tecrübeyle sabittir burada yazılanları dikkatli bir şekilde yapınca 3 tuş sorunu çözülüyor. Benim direnç düzeneğim 150+150+1 = 301 şeklindeydi tabi ki sonuç değişmedi ve çalıştı. İki kere BRICK ettim işlemleri denerken fakat batarya sök – tak – 5-10sbekle – diren JIG ile aç. İşlemlerini yaptığımda bir kaç saniye içinde tekrar UNBRICK yapıp işlemleri tekrarladım. Oldu. Android market olsun, hız olsun çok iyi şu anda çok şükür. Tcell rom’u aşırı yavaş.
  Asıl sıkıntılı olan bu işlemi yapmak zaten. Daha sonra ki yazılım güncellemeler veya ROOT işlemleri 3-4 tıklama ile yapılacak şeyler. Kendinize güvenin ve deneyin. Sanki yeni bir tlf aldım :) Merakla bekliyorum şu 2.3 Gingerbread’ın çıkmasını :)
  Az önce ki yanlış anlaşılmadan dolayı tekrar özür dilerim. Herkese saygılar. İyi günler..

 • Cemil Erkoç ÇİFTCİ

  Çok çok önemli düzeltmeleri, güncel SDK yazılım paketi ile nasıl yapılacağını ve tecrübelerimi de içeren uzun ve detaylı bir mesaj eklemiştim buraya dün. Aceleyle yazıldığı için devrik cümleler vardı ama kesinlikle anlaşılmaz değildi. Silinmiş malesef. Neden silindiği hakkında yetkililer bilgi verirse sevinirim. Paylaşım değil mi aslolan, siteyi neden kurdunuz??
  Herkese saygılar. İyi günler dilerim.

 • C.Erkoç ÇİFTCİ

  Bu işlemleri yapmak istyorum ama İlk link “http://developer.android.com/sdk/index.html” çalışmıyor. Sayfa açılmıyor. SDK android işletim sisteminin versiyonu mu oluyor? Yardım edin lütfen :(

 • http://www.netojen.com Yasin BIKMAZER

  Telefonu aldım ertesi gün 3 tuş için buradaki uygulamaları yapayım dedim.
  Telefon BRICK lendi yani ekranda telefon unlem ve pc işareti çıktı ve öylece kaldı SEDAT ın yazdığı direnç bağlama yöntemi ile sorunu hallettim ve tekrar yeni bir rom bulup yükledim videoda kaydettim. Gerçekten direnç olayı çalışıyor takınca makina download moduna geçiyor musayit bir zamanda videoyu yükler linkini buraya atarım.
  Yalnız elektronik mazeme imkanı olmayanlar bu makaleyi denemesinler makina ellerinde kalabilir.

  • http://www.netojen.com Yasin BIKMAZER

   [youtube eE28Sy9p81U 320 256]

   Arkadaşlar UnBrick yaparken çektiğim videoyu yükledim burdan
   unbrick yapılırkenki anı görebilirsiniz.
   Link : http://www.youtube.com/watch?v=168Zyw2Zuok

 • Sedat

  harika bir çözüm.. teşekkürler..

  Yalnız ben ilk denememde cihazı “BRICK”ledim
  internette çok basit bir şeması olan “unbrick jig” aletinden kendim yapıp cihazı tekrar eski haline getirdim ve 2. denememde 3TUŞ problemini çözdüm.

  Cihazı BRICK lenen arkadaşlara yardımcı olabilirim…

 • Tayfun

  İşlemleri yaptım.
  Removed!!
  Added!!
  Odin v.3 engine (ID:15)..
  File analysis..
  Enter CS for MD5..
  Check MD5.. Do not unplug the cable..
  Please wait..
  Checking MD5 finished Sucessfully..
  Leave CS..
  SetupConnection..

  kısmından sonra beklemeye başladım. 10 dakika gibi bekledikten sonra cihazı kapatıp yeniden açtım ama cihaz açılmıyor.

  telefonun garantisi de yok.

  şimdi ne yapalım :(

 • yasin

  herşey için tşkler çok faydalı bilgiler,ama ben bunu yapamam bana karışık geldi terimler çok yabancı bana kima yaptırabiliriz bunu acaba

 • bilenenes

  Merhaba,

  Bilgilendirme çok güzel. Çok teşekkür ederim. Ben dediğiniz şekilde yaptım. odin den atmaya çalıştığımda loglarda

  Removed!!
  Added!!
  Odin v.3 engine (ID:15)..
  File analysis..
  Enter CS for MD5..
  Check MD5.. Do not unplug the cable..
  Please wait..
  Checking MD5 finished Sucessfully..
  Leave CS..
  SetupConnection..

  şeklinde geliyor ve öylece kaldı bundan sonra benim yapmam geren birşey varmı? yoksa cihaz servislik mi oldu?

 • http://www.kablotv.net Netbil

  Arkadaşlar denilenleri harfiyyen yaptım Ve Allah’a şükür kurtuldum bu dertten. Ama başka bi sitede şu yazıyordu ”Phone Bootloader Update” yazısına tick koyun ve seçili olduğundan emin olun ” burayada ayrıca işaretledim. Sorun çözüldü. Hadi darısı sizin başınıza.

  —————————————————–

  http://www.kablotv.net

 • Akın

  arkadaşlar kies bağlantı sorunu yaşıyorum. telefonum galaxy s bu konuda kendine güvenip ben hallederim diyenw arkadaşlar warsa yardım gerekli biraz:D

 • erkan

  arkadaslar bencede denemeyın baska bır telefonda yuklenen yazılım bır dıgerınde yuklenmıyor bence şansa bırakmayın ve samsungu yada telpayı sıkıstırın belkıde hardware farklılıgı vardır bılemeyız..

 • Hasan

  Erdem bey gibi bende bütün talimatları sırasıyla yapdım.Bendede cihaz işlem sonunda kapandı açılmıyor ne ses var ne görüntü servise verdim.Sakın denemeyin burdaki talimatları.

 • erdem

  Arkadaşlar ben herşeyi denedim en sonunda işlem bittikten sonra usb kablosunu çıkarttım ve telefonun kapandığını gördüm telefonu geri açamıyorum lütfen yardım edin ne yapacağımı şaşırdım ???????????

  • ömer

   aynı durum bende var arkadaslar

 • Onur

  iyi akşamlar, aşağıdaki sorunum ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.
  Belirtilen tüm adımlar aynen yapıldı. Telefonum ile gelen KIES programını kurduğum için telefonumu bilgisayarım tanıyor, sorun yok.”adb reboot download” komutu ile telefonum dowload/recovery moduna giriyor. (ekranda android mevcut) ancak bu an da telefon iel bilgisayarın bağlantısı kopuyor. ODIN programını “adb reboot download” komutunu işleme soktuktan önce ve de sonrasında çalıştırmama rağmen sorun çözülmedi. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 • erkan

  bu lınkten drıverı ındırebılırsın
  http://theunlockr.com/2009/10/06/how-to-set-up-adb-usb-drivers-for-android-devices/

  bu lınkten nasıl yuklenecegını gorebılırsın
  http://www.youtube.com/watch?v=F7w1ov8JpH8

  ama benım tavsıyem riske girme derim

  • murat

   riske girmezsen basarili olamazsin denemeliydim :)

   simdi denedim oldu sorunsuz bi sekilde calisiyor 3 tus özelligi paylasim vede güzel anlatim icin cok tesekkürler

   • erkan

    rica ederım gecmıs olsun :) asıl bu sıteyı hazırlayan arkadaslara teşekkur etmek gerek

    bu arada benımkısı olmamıstı nedenın anlayamadım merak ettiğim bir kac sey var odini çalıştıgında ve start dendıgınde nekadar suruyor işlemin bitmesi?

    ıkıncısıde adb reboot download komutu dendıgınde telefon downloadıng modunda (sarı ekran ) ve oyle kalıyor bu normalmı?

  • murat

   odin’e tikladigimda ortalama 1 dk. sürdü bilgisayarin hizina bagli ise core 2 Quad islemci var buna bagli oldugunu sanmiyorum.

   Sari ekran 30 sn. civari duruyor sonra tel kendini otomatik resetliyor.

   birde ben bu sekil yaptigim zaman basarisiz olmustum cünkü c disketinin icine android diye bi klasör acip icine atmistim dosyalari basarili olanda ise direk c diskine cikarttim oradan devam ettim yani
   C:\Android\tools\adb reboot download degilde
   C:\tools\adb reboot download seklinde yaptim umarim yardimci olabilmisimdir

  • Cemil Erkoç ÇİFTCİ

   Arkadaşlar ben burada yazanları yapmadan önce direnç JIG i hazır ettim. Denilenleri harfiyen yaptım ve ilk seferinde tabi ki olmadı. Hatta bilg. tlf’nu görmedi bile. ADB sürücülerini indirdim tabi ki ilk seferde kuramadım.
   Android SDK yı bile yükleyene kadar canım çıktı. 10Mbit bağlantı ile neredeyse 20dk update lerini güncellemelerini yaptım.
   Fakat daha sonra KIES i komple kaldırdım bilg.dan. Prog. Files’ın altında kalan çok önemli gibi görünen USB driver’ları bile uninstall ettim.
   Erkan arkadaşımızın verdiği linkteki video’yu iyice izledim. Videonun biraz altlarında kalan samsung la ilglii bütün driver’ları indirdim. Bir klasörün içinde ayrı klasörlerde duracak şekilde açtım.
   Aynı dış klasöre http://ars.samsung.com/customer/usa/jsp/faqsfaqs_view_us.jspSITE_ID=22&PG_ID=2&PROD_SUB_ID=557&PROD_ID=560&AT_ID=311602
   buradaki vibrant modeli olan driver’ı da bi klasör içinde olacak şekilde açtım.
   Erkan’ın linkteki USB driver kaldırıcı USB deview ı indirdim. Samsung ile ilgili ne varsa kaldırdım USB driver adına.
   Ondan sonra buradakileri yapmaya başladım fakat bir türlü bahsedilen SERİ NO yu ekrana getiremedim. En sonunda fark ettim ki yeni Android SDK da adb devices komutunu tools içinde değil, platform-tools içinde çalıştırmak gerektiğini buldum. Çalıştırdım ve SERİ NO geldi ekrana.
   Tam bu sırada 2 adet yeni donanım daha bulundu, onları da aynı şekilde kendi oluşturduğum ana sürücü klasör içindeki sürücü klasörlerinde deneye deneye sürücüleri buldurdum. Burada 4 tane sürücü klasörü oldu ikisi birbirinin aynısı gibi. Diğeri bu ikisini de içeren fakat daha kalabalık bi klasör. Diğeride o vibrant için indirdiğim klasör. Deneye deney sürücülerini buldurdum. TAbi az önce bahsettiğim gibi kies i kaldırıp sürücüleri de silince istediğim sürücüleri gösterme fırsatım oldu artık.
   Daha sonra bahsedildiği şekilde download moda geçirdim cihazı. ODİN cihazı görünce ADDED dio zaten. İlk denememde cihaz brick oldu. Bir süre açılmadı. Bataryayı sök tak yaptım. Ekrana BRICK uyarısı geldi. Tekrar bataryayı söktüm 5-10s bekleyip tekrar taktım fakat bu sefer Direnç JIG ile açtım ve cihaz UNBRİCK oldu. ODİN i bir daha denedim. Yine olmadı. 3. seferde denedim oldu. Phone Boot Loader Update i işaretlemeden oldu. Birisi işaretleyin demiş. Ben işaretlemeden oldu. üçüncü ODİN denemem d cihaz PASS aldı ve denedim download moda veya recovery mode a artık geçiyor. HAtta donanım haber’den 2.2.1 i bile yükledim o hızla :))) http://forum.donanimhaber.com/m_45101860/tm.htm
   Şimdi ark.lar dışarı çağırıyor. Bir arkadaşımın doğum günü :)) Kutlayıp gelip donanımhaber ‘de aynı başlıktan ROOT olma işlemini gerçekleştireceğim Allah’In izniyle. Umarım o işlemi BRICK etmeden yapabilirim :)) Azimle çalışan hedefine ulaşır. JIG aparatı kurtarıcı oldu. Deneyin. Yapacaksınız. Ben 3 gün böyle forumlarda dolaştım. Kaç kişiye sordum. En sonunda oldu. Android marketi fln eve gelince açacağım inşallah. Cümleten saygılar. Bu siteye çok çok teşekkürler..

 • murat

  C:\Android\tools\ adb devices

  yazıyoruz, karşınıza bir seri numarası gelirse herşey yolunda demektir, gelmezse, Samsung’un resmi ADB sürücülerini de edinmeniz gerekiyor.

  bende hata verdi resmi adb sürücüsü nerede bulabilirim yardimci olabilirmisiniz ?

 • erkan

  merhabalar herseyden once boyle utanc duyulacak bır sorunu cozmeye calıstıgınız ıcın ve emeklerınız ıcın cok teşekkurler..millet aya gıttı geldı bız hala yok 3 tus yok android market vs.vs.

  bende kendı tecrubemı paylasmak ıstedım belkı burdan denem kısteyen arakdasalara bır kolaylık saglayabılır en basından sonuna kadar herseyı harfıyen yaptım fakat maalesef benım telefonum 3 tus moduna hala gırmedı en cok ugrastıran ıse ADB suruculerını bulmaktı dedıgım gıbı basardım ama maalesef olmadı işlemlerin sonunda starta bastıgımda telefonum sarı ekranda kaldı. brickledıgımı dusundum sonra pılı cıkartıp 10 15 snye sonra tekrar actım ama nafıle sanırım beınm gıbı ugrasıp cozemeyen arkadaslar mecburen samsung resmı guncellemesını beklıycek cunku yurt dısı formlarda da takıp ettgım kadarıyla bırden fazla cozum var ama hepsını denemek daha fazla rısk.Bu sıteyede tesadufen gırdım bozulursada burda bozulsun dedım ama bozulmadıda olmadıda beklemedeyım hatta kalın derım :)

 • Emre

  Merhabalar,

  Emek harcayipbyazmissiniz ancak ben beceremedim. Setup connection ekraninda takili kaldi bilgisayar, telefon da sabit kalinca yarim saatin ardindan tel.in bataryasini cikartipbreseyledim.

  Kotu bir deneyimdi benim icin, yazildigi kadar kolay degilmis. Cok da dikkatliydim halbuki.

 • metinoz

  ne Galaxy s im var nede problemim öyle gezinirken gördüm araştırıyorum nasıl bi telefon diye ama denk geldim bu makaleye dedim uzun okumuyayım ama öyle meraktan okudum;

  Helal olsun valla yani bu işle bu kadar uğraşmanızdan dolayı size tebrik ve teşekkür ediyorum bunu yazmasam vicdanen rahatsız olurdum hadi sağlıcakla kalın

 • Mustafa

  Merhaba

  bu makale için size sonsuz sonsuz sonsuz kere teşekkür ederim:)))

  Ve lütfen ne olur, android market uygulaması sorunu için bu güzellikteki makalenizi paylaşın.

  android işletim sistemli telefonda, android marketi kullanamamak, gerçekten sinirleri alt üst ediyor…

  teşekkürler, iyi çalışmalar…

 • ferit-os

  galaxy s “Hellllo” espirisiyle çıkmışıtı. bunun üzerine apple’dan 3 tuş sorunuyla ilgili güzel bir gönderme bekliyorum :)

  [img]http://www.pcextra.com.tr/wp-content/uploads/2010/09/galaxy-s-iphone.jpg[/img]

  • http://www.uydunetuyelik.net Murat Karahan

   Onlar da Gooood diyecekler sanırım : ))