iPhone 4 mü yoksa Galaxy S mi? İşte çarpıcı yorumlar eşliğinde analizimiz:

Çiçeği burnunda Galaxy S henüz raflarda yerini almışken, merakla beklenen rakibi iPhone 4 de yine GSM operatörleri ve teknoloji mağazaları aracılığıyla arkasından çıkageldi. Böylece bizce yılın son akıllı telefon savaşı da Türkiye’de başlamış oldu.

iphone_4_vs_samsung_galaxy_s_karsilastirma

Her ikisi de oldukça akıllı, her ikisi de iddialı performansa sahip ve her ikisi de ekran kaliteleriyle birbirlerine ciddi ciddi kafa tutuyorlar. Peki işin aslında neler var? PC Extra, bu iki rakibi tarafsız bir ringde karşılaştırdı. Tarafsız bir ring dedik ama 3 ring hakemimizin ikisi Samsung Galaxy S ve biri de iPhone 4 sahibi olunca ne kadar tarafsız olduğumuza varın siz karar verin diyoruz.

Gerçekten de her ikisi de merakla beklenen ve yüksek sesle söylemeseler de birbirlerine kafa tutan iki ayrı akıllı telefon. Resmi yollardan önce Galaxy S ile hemen arkasından ise iPhone 4 ile tanıştık. Her ikisi de doğuştan hastalıklı olarak karşımıza çıktı. Galaxy S 3 buton problemiyle, iPhone 4 ise daha vahim olan şebeke sorunuyla gündeme geldi.

Derken Apple, kronik şebeke problemini yazılımla çözemeyince, çareyi kullanıcılara kılıf hediye etmek gibi, aslında çaktırmadan cihazın mühendislik hatasına sahip olduğunu kabul etmiş oldu. Gerçi ülkemize gelen modellerde bu sorunun olmadığı söyleniyor ama olan olmuştu bir kere. Antennagate olarak efsaneleşerek. Neyse ki Samsung’da FM radyo’sundaki kulaklıklara mono ses vermesi dışında önemli bir donanım problemi yoktu. Buna da Samsung Galaxy S i9000 Radiogate skandalı diyelim isterseniz.

Birazdan her iki ürünü de teknik detaylarla, kabaca broşürler üzerinden kıyaslayacağız fakat kritik gerçeklerin broşürlerde çok da yer almadığını bildiğimizden önce kimde ne var ne yok diye şöye bir bakalım.

iPhone 4′ün Dezavantajları

Kolayca değiştirilemeyen pil (pil değiştirmek için cihazı ameliyata almak gerekiyor). iPhone’un önceki modellerinde de pil telefonun sırtına yapışık durumdaydı ve pile ulaşmak için tam anlamıyla telefonun içini dışarı çıkartmak gerekiyordu. Bu durum sadece bir pil değiştirmek için bile, teknik servis maliyeti yanında elbette ki parçalara ayrılıp tekrar birleştirilmiş bir cihaz getiriyor.

Çabuk tükenen pil. Apple ne derse desin pil sorunu hiç bir zaman tam anlamıyla çözülmedi. iPhone 3G ile piyasaya karınca sürüsü gibi düşen yedek pil takviye aparatları iPhone 4 için çoktan pazarda yerini aldı bile

Şebeke problemi.
iPhone 4 ciddi bir mühendislik tasarımı hatasıyla birlikte geliyor. Telefonu tutarken dokunduğunuz bazı noktalar, bağlantı problemlerine ve görüşme kopmalarına neden olabiliyor. Sırf bu yüzden Apple “kullanıcılar o kritik yerlere dokunmasın!” diye koruma bantı hediye etmek gibi, tuhaf bir çözüm bile buldu.

Arttırılamayan ve sabit bellek. iPhone 4, tıpkı önceki iPhone modellerinde olduğu gibi, sabit, değiştirilemeyen, çıkarılamayan ve arttırılamayan bir bellek kavramıyla geliyor.

iTunes saplantısına devam. Cihaza bir MP3 aktarmak için bile yaklaşık 90Mb’lık bir yazılımı sisteminize kurmanız ve cihazınızı senkronize etmeniz gerekiyor. Tabii sahip olduğunuz bir şarkıyı arkadaşınızın bilgisayarında dinlemek hevesiyle senkronize ederseniz, tüm şarkıların hava olup uçtuğunu görüyorsunuz.

iTunes olmadan olmaz. iPhone 4, yine verimli kullanabilmek için iTunes’a tutsak bir şekilde geliyor.

Görüntülü konuşma tam bir “şaka!“. iPhone 4, önceki sürümlerinde çok eleştirilen, ekranın önünde görüntülü konuşma için kamera olmaması sorununa bir çözüm getirdi ve önünde bir kamerayla geldi. Fakat görüntülü konuşma sadece kablosuz bağlantı ile (3G ile değil!) ve sadece iPhone 4 ile iPhone 4 arasında yapılabiliyor.

Çoklu görev aslında hala yok. Apple inatla gerçekten bir çoklu görev (multitasking) çözümü getirmiyor. Zamanında önceki nesil iPhone’ların işlemci hızlarının yetersizliğini bahane eden Apple, artık 1Ghz işlemciye sahip olsa da ancak yazılım destekli bir çoklu göreve imkan tanıyor yani lay aslında “multitasking” değil, arkaplanda çalışmaktan ibaret, üstelik arkaplanda çalışan yazılımları yönetmek bir hayli zor.

Yeni bir şey yok! Acı ama gerçek… iPhone 4, iPhone 3S’in biraz daha hızlısı hepsi o. Tabii önündeki ve arkasındaki geliştirilmiş kamerasını saymazsak. Bir başka değişle Apple da bir sürpriz yok. İphone 3GS’de ne yaşıyorsan iPhone 4′de onun hızlısını yaşayacağız hepsi o.

Jailbreak? Evet hala ve hala telefonun hafızasına bir dosya atabilmek için bin dereden su getirmek zorudasınız.

AppStore tekeli. Bir yazılım yüklemek için AppStore tekeline bağlısınız. O ne isterse o olur. Sağdan soldan bir yazılım yüklemek, Jailbrek gibi yöntemlere bulaşmadan imkansız. Yani neye sahip olacağınız Apple’ın insiyatifine kalmış. Tam anlamayanlar için izah edelim, Microsoft’un, Windows’unuza ne kurabileceğinize sadece kendisinin karar vermesi ve bunu denetlemesinden bir farkı yok!

Galaxy S Dezavantajları

Düşük kaliteli malzeme. Evet iPhone 4 gibi yekpare bir tasarıma sahip değil, beraberinde birçok fayda sağlayan “arka kapağın çıkabilmesi” gibi büyük bir avantajla birlikte geliyor. Fakat malzeme o kadar hayal kırıklığına uğratıyor ki telefonu elinize aldığınızda sürekli bir yerlerinin oynadığını, çıtırdağıın v.s çok rahat hissediyorsunuz.

Dikkat düşmesin! Bunu önceden iPhone için söylerlerdi, fakat iPhone’un hiç de o kadar hassas bir cihaz olmadığı ortaya çıkanca ortalık biraz sakinleşti. Galaxy S ise paramparça olmak için yere düşeceği o korkunç anı bekler gibi duruyor. Açıkcası denemedik ama 15 yıllık cep telefonu kullanıcıları olarak Galaxy S yere düşerse ne hale geleceğini fena halde belli ediyor.

Yazılım stabil değil. Evet Galaxy S, Android işletim sistemiyle geliyor. Fakat hiç de stabil ve sağlıklı değil. Buradaki sorun Android’de değil, Samsung’un Android’i kendisine özelleştirmesiyle ve tabii ki telefonun iç belleğinde bulanan ve donanımı yürüten Samsung’un “makine dili”yle ilgili. Özellikle cihazın dünyaya 3 tuş – buton problemiyle dağıtılmış olması ciddi güven sarstı ve kullanıcılarda “acaba farkında olmadığımız başka neler var?” Paranoyasını beraberinde getirdi. Elinize ilk aldığınızda hızıyla ayaklarınızı yerden kesen cihaz, uygulama borbardımanından maalesef burnu bile kanamadan ayağa kalkan türden değil. Umudumuz bir haftaya kadar resmen çıkacak olan Android 2.2 sürümünde. Elbette ki Android 2.2 çoktan çıktı, bizim beklediğimiz Samsung tarafından özelleştirilmiş olan Android 2.2!

Erişimi serbest bellek ve harici bellek var... ama erişebilene! Evet Galaxy S, rakibi iPhone 4 gibi can sıkıcı kısıtlamalarla gelmiyor ama beklentileri karşılayacak kadar da pratik değil. Cihazı bilgisayara bağladığınızda önceki nesil telefonlar gibi anında belleğe erişim sağlayamıyor, bunun yerine adamı bezdiren driver kurulumlarıyla uğraşıyorsunuz.

Ekran büyük ama çözünürlük düşük. Ekranı iPhone 4′ten büyük olmasına rağmen çözünürlüğü daha düşük. Fakat bu açık tam anlamıyla göz kamaştıran Super AMOLED ekran ile kapatılmış. Olsun yine de çözünürlüğü düşük ve dikkatli gözler ekrandaki pikselleri canının çok sıkıldığı bir gece oturup sayabilir!

Kamerasının sadece adı var. Bir acı ama gerçek de Galaxy S’e. Bu cihaz ne derse desin fotoğraf kalitesi iPhone 4′ün çok gerisinde kalıyor. “Değerler aynı olsa da bu neden böyle” diye soruyorsanız birazdan onu da anlatacağız.

Flaşı yok. Mekan karanlıkla karanlık fotoğraflara mahkumsunuz? Neden ki? LED ışıkların bit kadar olduğu bir dönemde Samsung da Apple’a özenmiş “biz de olabileceğimiz halde kusursuz olmayalım!” mı demiş acaba?

Başka neler var?

Bir iyi bir kötü haberim var diye soranlardan, öncelikle kötü haberi söylenmesi istenirmiş, muhtemelen önce üzülüp sonra daha çok sevinebilmek için. İşte bizim de kötü haberlerimiz bitti ve sırada iyi haberlar var. Bakalım bu oyuncakların birbirinden üstün tarafları nelermiş?

Galaxy S i9000′in iPhone 4 karşısındaki avantajları:

Android 2.1 Éclair gibi kullanıcının aklın başından alan bir işletim sistemi (…ki bir kaç haftaya içinde gerçekten köklü değişiklerle 2.2 Froyo gelecek)

15:9 geniş ekran ile 4” SuperAMOLED ekran

Standart SIM kart desteği

Harici hafıza kartı desteği

Kolayca değiştirilebilen arka kapak ve pil

DivX/XviD video desteği

RDS destekli FM radyo

Rakibine göre daha ekonomik

Esnek yazılımıyla üreticiden bağımsız ve güçlü uygulama gelişimi. Bir sabah uyandığınızda 1080p video oynatan üstelik Türkçe altyazı destekli bir uygulamayla karşılaşmanız an meselesi.

iPhone 4′ün Galaxy S i9000 karşısındaki avantajları:

iOS 4. Çok hayranı olmasak da Mac OS anlayışı ve stabilitesine ulaşmak için can atıyor.

640 x 960 piksel Retina ekran (bu ekranı Samsung üretiyor)

Yüksek kalitelile ön panel

LED flaş ile gerçekten aydınlık fotoğraflar

Gerçekten daha kaliteli fotoğaflar

16 ve 32GB bellek seçeneği (Samsung Galaxy S’de 8GB dahili var ve miniSD ile arttırılıyor ama cebinizden para da çıkıyor)

Apple’ın stabilite anlayışı ve gerçekten sağlam malzeme. (Ah bir de sorunsuz “çekseydi”!)

Son olarak klasik Apple karizması, mühendisliğin teknoloji sanatıyla birlikteliği. Üç yanlış bir doğruyu götürür misali, sadece bu seçenek tek başına iPhone 4′ün tüm yanlışlarını götürüyor bile diyebiliriz. Bu linkte Core 77′in iPhone 4′ün yaratıcılarından Jonathan Ive ile yapılan mini söyleşi çok şey anlatıyor. Ama başta dedik ya, tarafsız olacağız.

Gelelim uygulamalara

Birazdan söyleyeceklerimize lütfen kimse itiraz etmesin. Çünkü söyleyeceklerimiz tarafsız gerçekler. iPhone kulllanıcıları sadece Apple tarafından kabul edilen ya da dayatılan uygulamaları kullanmak zorunda (jailbreak yapma riskini göze almazsanız). Galaxy S için ise iPhone’cuların AppStore gibi internet üzerinde yüzlerce uygulama merkezi mevcut. Ancak oralara erişmek için yine cambazlık yapmanız gerekiyor, fakat bu cambazlık iPhone’lardaki jailbreak türünden değil.

Dahası Papua-Yeni Gine’de Galaxy S için bir uygulama yazmış bir genç arkadaşımız bunu yayınlamak için izin almak zorunda olmadığı gibi, siz de cihazınıza yüklerken Samsung’dan onay almak zorunda değilsinz, “sürükle, bırak ve kur”. İphone’da ise bu sadece büyük bir hayal! Ama neyse ki en son VLC örneğinde olduğu gibi, zaman zaman tarafsız da olabiliyorlar.

İşte bu sebepten sadece Galaxy S değil tüm Android tabanlı akıllı telefonların geleceği iPhone’dan çok daha parlak. Zira Apple tek bir market, Android ise yüzlerce market, bakkal ve işportadan alışveriş yapmanıza olanak sağlıyor. Tekrar edelim, aslında buradaki kriter cihazların donanımları değil, işletim sistemleriyle ilgili, fakat donanım konusunda Android tabanlı akıllı telefonlar arasında iPhone’a kafa tutan cihaz Galaxy S olduğu için, fikrilerimizi onun üzerinden dile getiriyoruz.

Bu arada merak edenlere bildirelim. iPhone’dan Galaxy S’e geçmeyi düşünüyor fakat, Windows’dan Linux’a geçmekte tereddüt edenler gibi bir ruh halindeyseniz içiniz rahat olsun, zira alıştığınız neredeyse tüm uygulamaların zaten Android sürümleri çoktandır pazarda mevcut.

Az daha unutuyorduk!

Sizin için ne kadar önemli bilemeyiz fakat Galaxy S’de (aslında Android 2.2 işletim sisteminde) Flash de desteği var. Yani Flash destekli web sitelerinde gönül rahatlığınca gezinebilirsiniz. Yine zamanında donanım yeterliliklerini bahane eden Apple, şu an donanımıyla Galaxy S’e kafa tutarken ve bir zamanlar (tabii ki o zamanların!) 3D oyunlarını oynadığımız 200Mhz’lik işlemcilerinin 5 katı 1Ghz frekansta çalışan işlemcilerle piyasaya ürün sunarken Flash konusunda inat etmesini ise maalesef anlayışla karşılamıyoruz.

Yavaşlattığından mı endişe ediliyor? Ayarlar” Flash Aç / Kapat” ayarı koysa? Hayır bu ya da bunun gibi bir ayar hiçbir zaman olmayacak gibi. Hiçbir zaman Apple çalışırken sorun çıkarttığını, sistem kaynaklarını fazla tükettiğini düşündüğü br eklentiyi varsayılan olarak getirmeyecek ve desteklemeyecek. Çünkü Apple “eksikleriyle de olsa en stabil çalışan ürün!” olarak anılma tutkusundan vaz geçmeyecek.

Bizce?

Bu kadar kritik bir konuda karar verici olmak istemeyiz ama tavramız açık, “özgürlükten yanayız”. Aşağıdaki karşılaştırma tablomuza bakarak iPhone 4′ün bu analizimizin galibi olduğunu söyleyebilirsiniz ama bu satıra kadar yazdıklarımızı okuduktan sonra siz de bizim gibi ikileme düşüp, karizma ve look&feel denilen ve “ilk dokunuşta aşk” anlamına da gelen kitaplarda yazmayan tamamen duygusal olan kriterden dolayı fikriniz değişebilir. Karar tabi ki sizin.

iPhone 4 vs Samsung Galaxy S i9000 Karşılaştırması

ÖzellikApple iPhone 4Samsung Galaxy SKazanan?
İşletim SistemiApple iOS4Google Android 2.1 (2.2'ye güncellenebilir)Berabere
Ekran TeknolojiisiKapasitif retina IPSKapasitif Super AMOLEDBerabere
Ekran Çözünürlüðü640x960 pixels480x800 pixelsiPhone 4
Çoklu DokunmatikEvetEvetBerabere
Kamera5 MP , LED flaş, otofokus, geotagging5 MP, otofokus, geotagging, yüz ve gülümseme algılamaBerabere
FM radioHayırEvetGalaxy S
GPSEvetEvetBerabere
Dahili Bellek16GB ya da 32GB8GB ya da 16GBiPhone 4
Arttırılabilir BellekYokmicroSD kart ile 32GB'a kadarGalaxy S
Ebatlar115.2 x 58.6 x 9.3mm122.4 x 64.2 x 9.9mmiPhone 4
Ağırlık137g118gGalaxy S
Resmi Uygulama MarketiApple App StoreGoogle Android MarketiPhone 4
İşlemciApple A4ARM Cortex A8 (1GHz)Berabere
3G HSDPA 850/ 900/1900/2100HSDPA 900/1900/2100iPhone 4
Kablosuz802.11b/g/n802.11b/g/nBerabere
Bluetooth2.1 (A2DP)3.0 (A2DP)Galaxy S
Konuşma Süresi7 saate kadar6.5 saate kadariPhone 4
Bekleme Süresi300 saate kadar576 saate kadarGalaxy S
Adobe Flash DesteğiHayırHayır (2.2 ile geliyor)Galaxy S
DiğerHareket Algılama, Dijital Pusula
Coğrafi Konum
iTunes üzerinden AppStore
Gürültü Engelleyen Mikrofon
Sadece Micro SIM
Çizilmez ön ve arka panel
3.5mm ses çıkışı
Hareket Algılayıcı
3.5mm ses çıkışı
Flash Lite v3.1
Resim / Ses Düzenleyici
Swype metin girişi
Android Market
Yakınlık Sensorü
iPhone 4
Berabere = 7, iPhone 4 = 7, Galaxy S = 6
 • Safak_vaktinde

  akıllı dediğimiz tek birşey var çift sim kart yoksa o cihazların alayı akıllı değildir türkiyede %80i çift sim kart kullanırken çıkan telefonların ve iphone ler tek sim kartla çalışıyorsa akıllı değiller.

 • Isyankar_18_

  kararsız kaldım yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 • Ugur

  arkadaşlar yıl olmul 2012 halamı okumadan araştırmadan bi yprumlar kullanmadan atmalar tutmalar ya nedir bi çoçuk gibi ıphonu evereste çıkaranlar nedir yani ıphone kim ıphonenin parçalarını  yüzde 60 ını samsung üretiyor hala konuşun boşboş ıphonenin kendi parçe üretim fabrikası bile yok habire tasarımımı çaldılar dava peşinde ama bunu dünya anlar Türkler anlamazzz neyse 

 • Qeneral

  Lütfen Detaylı Araştır Çünkü bu Söylediklerinin yarısı Yannıs 
  Şimdi Galaxy S 3 Geldi Herkes sustu Haberlerde Android Kaç milyon sattı Bi Bak
  İphone Ne Kdr geride
  Raflar Kaç günde boşaldı bi Bakın s3 çıkınCa
  şahsen ben not kullanıyorum manyak bir telefon her şeyinden memnun  büyük olmasınıda sewiyorum
  daha iyi video foto seyredebilirsdin çizim yapabilirsin

 • Efe

  galaxy s3 çıktı 3 d li o yüzden galaxy s 3 yatakta deil yerde am siker

 • http://www.kodfeed.com/ Ramazan

  Bana göre her ne kadar Galaxy S3 çıksa da, Galaxy S2 ergonomik olarak daha kullanışlı. 

 • Aaaaa344

  evren S  3 geliyor ya yazdılarını bi yutuver…

 • http://www.maurersbitkisel.com/ Maurers bitkisel

  iphonenin marketindeki uygulamaların yüzde kaçı ücretsiz? (yüzdesini bilmesenizde baya çok varmı?)
  birde bu uygulamaların ödemelerini kredi kartlarıylamı yapıyoruz yoksa telefondaki paradan mı gidiyor?

  • Elif

   Maurers ben iPad kullanıcısıyın AppStore da cok ücretsiz uygulama var ücretli uygulamalarının bir cogunun da lite ı var. Ben memnunum. Ama sen bilirsin

 • Tolga

  yukarıda inanılmaz bir saçmalık gördüm. İphone 4 çizilmez kırılmaz galaxys parçalanır demişsiniz.iphone4 ekranından hassas bi ekran görmedim. isterseniz videolarını izleyin. galaxys ekranı çizilmez ve kırılmaz. aman yere düşmesin yazısına kesinlikle katılmıyorum. Defalarca yere düştü (ekran kısmı yere çarptı) ve ne bir çatlak ne bir çizik 2 veya 3 ay oldu ve hala ilk günkü gibi.Yazılarınızda daha tarafsız olmalısınız.

  • kdrz

   sana yüzde yüz katılıyorum her düşüşünde aha bu sefer gitti telefon dedim ama hiçbirinde banamısın demedi forever samsung :D

  • Merve_1757

   Samsungu çok feci şekilde karalamışssınız ben çocukluğumdan beri samsung kullanıyorum bir kere bile tamirciye gittiğini hatırlamam arabanın altında kaldı telefonum bir bok olmadı samsung kadar güçlü bir telefon yok bence ..

   Bu arkadaşa katılıyorum

 • Evren

  Kim ne derse desin Samsung hiç bir zaman Iphone’u geçemez. Hatta berabere bile olamaz. Iphone telefon paşası, Samsung’un ekran ebatı bir avantaj olsada Android işletim sistemi olması beni uzak tutuyor. Android’de kullandım Ios’da kullandım. Android Ios’un yanında oyuncak kalır. Iphon’un karizması ve işletim sistemi 5 çeker Samsung’a. Bu tür karşılaştırmaları çok okudum ama hiç birinde “acaba Samsung Galaxy S2 alsam mı?” diye bir düşünceye kapılmadım. Kesinlikle Iphone 4…

 • ilker

  kim ne derse desin ben teknik servis isi yapiyorum d.bakirda ic dizaynda boarda telefonun tekniksel aksesuarlarina baktiginizda kız gibi. iphone de öle ama amasi cok. yok beni bataryami sokemessin benim bulututumu baska telefonla eeslestiremessin yok falan siteden baska yerden uygulama indiremessin bunlar insanlarin apple mahkum oldugu donemdi o gunler gecti samsung galaxi denen kurtarici onder geldi ve ıphone imparatorlugunun koltugunu iyiden iyiye salladi emin olun iphonenin hali bi zamanki kaddafinin son kalesi sirte sehrine benziyor ben yapmam ben suyum ben buyum diyodu kadafi gitti iste. iphone kulanicalarina demokrasi sunmassa sonu kaddafi gibi olacak..onder galaxiiiiiiiiiii

 • http://www.seohocasi.com/ seo hocası

  iphone a tapıyorsunuz neredeyse bukadarda sahiplenmeyin artık. galaxy s 2 kat be kat daha iyi ama neye fayda. katılıyorum

 • http://www.aractakipsistemlerii.com araç takip sistemleri

  yorumları okurken apple fanatikliğinin nerelere geldiğini görme fırsatım oldu,kar oranlarını verenler,satılan apple markalı ürünleri sayanlar,elmayla armutları aynı sepete koyanlar,kim ne biliyosa ,daha doğrusu google dan bakıp ne okudularsa yazmışlar.ama unutmuşlar sanırım google da her yazan doğru değil,göründüğü gibide olmaya bilir;teşekkürler

 • http://www.aracatakipsistemlerii.com araç takip sistemleri

  yorumları okurken apple fanatikliğinin nerelere geldiğini görme fırsatım oldu,kar oranlarını verenler,satılan apple markalı ürünleri sayanlar,elmayla armutları aynı sepete koyanlar,kim ne biliyosa ,daha doğrusu google dan bakıp ne okudularsa yazmışlar.ama unutmuşlar sanırım google da her yazan doğru değil,göründüğü gibide olmaya bilir; teşekkür ederim

 • fatih

  yorumları okurken apple fanatikliğinin nerelere geldiğini görme fırsatım oldu,kar oranlarını verenler,satılan apple markalı ürünleri sayanlar,elmayla armutları aynı sepete koyanlar,kim ne biliyosa ,daha doğrusu google dan bakıp ne okudularsa yazmışlar.ama unutmuşlar sanırım google da her yazan doğru değil,göründüğü gibide olmaya bilir;

  1.galaxy s in zayıf bir plastikten yapıldığını söyleyip,bunun bir başarısızlık olduğunu söyleyen arkadaşlar;günlük hayatta kullandığımız etki ve tepki kelimeleri esasında bir fizik terimidir,beton zemine düşen telefonu ele alacak olursak beton zeminin vereceği tepkinin dış plastik kaplamaya mı yoksa içerdeki pahalı elektronik aksama mı zarar vermesini isteriz,sert ve sağlam kaplamaya tepki veremeyeceğine göre elektronik aksama bir tepkinin geleceği öngörülebilir,formula 1 araçlarının kırılgan yapıda olmasıda bundandır,kırılıp tepkiyi emerek içerideki değerli sürücüyü korumak.şahsen benim tercihim kapağın kırılmasıdır.

  2.bir arkadaşımız karlılıktan bahsetmiş ”kar=satış fiyatı-maliyet fiyatı”
  denklemine bakacak olursak neye sevindiğini anlayamadım,apple hissen varsa sevinmen normal ama müşteri için pek hoş bir durum değil.ferrarinin karı fiat kadar değil ama ferrari işte.

  3.gelelim çok satmasının sebebine ülkemize 1700 dolar o günkü kur karşılığı 2699 tl den giriş yapan iphone 4 16gb fiyatı abd de sadece ve sadece 599 dolar o günkü kur karşılığıyla 907 tl den pazara cıkmıştır.yani telefonun ederi budur.bu özelliklerle bu fiyata çok satmasıda normaldir.ama 599 dolarlık telefona 1700 dolar vermek pekte normal değil sanırım.

  4.işletim sistemlerini tartışmak yersiz bence ,flash desteğiyle hantallaşacağı söylenen bi işlemci kullanan iphone ,ios 4 de kullansa androidde kullansa farketmez ,günümüz çift çekirdekli androidlerine rakip olamaz.

  5.iphone un müşterisini koruduğu komedisi var birde,yok uygulamanın oyunun en elitini alıyomuş markete ,yok 3g ile görüntülü görüşme yaptırmıyormuş kesesini koruyomuş,yok daha neler,yapmayın lütfen bu nasıl mantık,sizin mantığınızla telefona flas koymayarak müşteriyi en çok koruyan galaxy s olur ;flas patlayıp müşterinin gözünü kamaştırmasın diye flas koymamışlar diyebiliriz.dünyanın neresine giderseniz gidin iphone un yaptığının adı tekelciliktir ve sanıyorum tekelcilikten memnun olantek millette biziz sanırım.3-5 tane daha market olsa rekabet olsa özel gün ,aybaşı ,yılbaşı beklemeden 2 dolarlığı 1 dolara, 1 dolarlığı bedava yükleseniz kötü mü olur.iphone görüşmeleri kısıtlasa çok kontur gidiyodu iyi oldu diyeceksiniz:)

  6.telefonları2. el piyasasıyla bile kıyaslayan olmuş,iphone un 2. el fiyatları yüksekmiş,mesala ilk Türkiye ye girdiğinde 1700 dolar günümüz kuruyla 3111 liraya telefonu maletmiş biri kaça satabiliyo bu telefonu.biraz araştırdım temizliğine göre 500 ile 800 tl arası bana pek yüksek gelmedi ama satıcı çok gerçekten.

  sonuç olarak 12mp kameralı,3 boyutlu film çekebilen,çift çekirkli 1,2ghz işlemcili akıllı telefonların olguğu günümüzde iphone hiç bir konuda en iyi olamaz.prestijden bahsedersekte amerikalı bir işsizin,işsizlik maaşının 3 te 1 i(599usd) ile aldığı bir telefona ülkemde bir genel müdür maaşı vermekle prestij kazanılabileceğini düşünmüyorum.

 • Burak

  Yarım kaldı yorumumun iPhone da Flash var biraz araştırırsanız PHOTON adlı tarayıcı uygulamasını 2.99 dolara satın alıp bütün flashli siteleri gezebilir videoları izleyebilirsiniz.

 • Mehmet

  Dayanıklılık konusunda yalan yanlış şeyler yazmışsınız ben bir Samsung Galaxy S kullanıcısıyım en az 8 defa telefonumu düşürdüm hatta bir keresinde fırlattım ama şu anda üstünde bir çizik bile yok :)

 • deep

  iphone a tapıyorsunuz neredeyse bukadarda sahiplenmeyin artık. galaxy s 2 kat be kat daha iyi ama neye fayda.

 • CanK

  Iphone 5 bangır bangır gelecek piyasayı alt üst edecek eminim.

 • http://www.vehiphop.net hiphopdinle

  mantıgı b yana bırakdıp düzgün düşünmem lazım benim

 • http://www.vehiphop.net hiphop

  ben neredeyse 1 aydır iphone 4 arıyorum fakat bulamıyorum en son bir telefoncuya daha sordum ve yine yok cevabını alınca galaxy s almaya karar verdim oradaki telefoncu bana iphone 4 de bir uygulama çalıştırabilirken samsung galaxy s te bütün uygulamaların açılabileceğini fakat iphone 4 deki uygulamaların çoğunun açılabilmesi için bir sürü yazılım kullanılması gerektiğini söyledi

 • http://www.ifateknoloji.com/seo seo

  galaxy birçok açıdan daha iyi uygulamalarda tablodan farklı olarak samsung apps de var ama bazılar appel’a o kadar bağlanmış kiappel’in onlara kazık attığını anlamamış…

 • http://www.seoekle.com seo

  galaxy birçok açıdan daha iyi uygulamalarda tablodan farklı olarak samsung apps de var ama bazılar appel’a o kadar bağlanmış kiappel’in onlara kazık attığını anlamamış.

 • http://www.seoekle.com seo

  galaxy birçok açıdan daha iyi uygulamalarda tablodan farklı olarak samsung apps de var ama bazılar appel’a o kadar bağlanmış ki appel’in onlara kazık attığını anlamamış bence

 • ask

  ben neredeyse 1 aydır iphone 4 arıyorum fakat bulamıyorum en son bir telefoncuya daha sordum ve yine yok cevabını alınca galaxy s almaya karar verdim oradaki telefoncu bana iphone 4 de bir uygulama çalıştırabilirken samsung galaxy s te bütün uygulamaların açılabileceğini fakat iphone 4 deki uygulamaların çoğunun açılabilmesi için bir sürü yazılım kullanılması gerektiğini söyledi bence samsung galaxy s çok iyi bir telefon tam bir eğlence telefonu ben 13 yaşındayım ve bu telefonu gerçekten çok sevdim bu telefonun piyasa değeri şimdi 1300 tl ayrıca flaşı yok diye üzülmeyin çünkü içinde ışık sensörü var ve böylelikle flaşa hiç gerek kalmıyor bana göre samsung galaxy s süper bir telefon herkeze tavsiye ederim

 • altar

  galaxy birçok açıdan daha iyi uygulamalarda tablodan farklı olarak samsung apps de var ama bazılar appel’a o kadar bağlanmış ki appel’in onlara kazık attığını anlamamış

 • http://www.google.com teoman

  :D komik bir anektod daha söyliyim. iphone ‘u olan arkadaşıma galaxS telefonum ile access point özelliği ile internete soktum dahada bişi demem :D ben iphone’u kabloyla bile modem olarak kullanamıyorum.

  • Burak

   Arkadasım lütfen sallama iPhone ile 3 dokunuş yani 3 saniyede ister bluetooth ister wi-fi ile İnternet’e bağlarım seni. Bilmeden yalan yanlış yorum yapmayınız. İkinci olarak iPhone da Flash yok dienler

 • http://www.google.com teoman

  Valla GalaxyS telefonumu 3 saat kurcalayan apple aşığı, iphone fanatiği arakdaşımın sözü hala kullaklarımda.
  ***kısık bir ses ile***
  hmm. buda iyiymiş…
  ohhhaa süper…..
  ***Normal ses ile***
  teo hacı herşeyi süper ama iphone değil!

  zaten iphone olsun diye yapmadılarki iphone dan daha iyi olması için yaptılar :D

 • tanra

  Meast arkadaşımıza pek şaştım. Apple’ın karını, kazandığı parayı bize övüyor. Arkadaşım bundan sana bir fayda mı var bize anlatıyorsun :)
  Tabi ki çok satacak. Reklamı bol, ilk çıkan telefonlardan biri, başarılı da bir telefon, yiğidi öldür hakkını yeme. Ama bilinçli kullanıcı araştırır, kendine uygun olanını alır. Bir çoğu bunu moda diye alıyor, birçoğu da bildiği tek telefon bu olduğu için. Çevremdeki insanlar Samsung Galaxy S telefonumu görünce, abi bu telefon ne hiç görmemiştim diyor. Çünkü adamların tek bildiği IPhone. İlk çıktığında evet rakipsizdi ama artık değil. Bu yüzden IPhone almak zorunda değiliz çünkü rakipleri ve çeşitleri var. Bende keseme ve işime geleni alıyorum bu kadar basit :)
  Hiçbir markanın peşinden de o şu kadar satıyor, para kazanıyor diye gitmem :)

 • tanra

  Bakın arkadaşlar.
  Yanlı değilim. Benim için en pratik ve özgür olanını seçmeye çalıştım.
  Size edindiğim fikirleri aktarayım.

  Yeni bir telefon almak istiyordum. Iphone 3 – 4 HTC desire ve Galaxy S arasında incelemelerde bulundum.

  Fiyatları hemen hemen aynı olmasına rağmen samsung galaxy S aldım ve gayet memnunum.
  IPhone çok güzel bir telefon. Fakat kısıtlamaları insanı deli ediyor.
  Bu kısıtlamaların birçoğunu yama yaparak düzeltebiliyorsunuz ama uğraşmanız gerek. Bazı kalıcı özellikleri ise değişmiyor.
  Ben de pratizmden yana bir insan olduğum için Galaxy aldım.

  İphone’um olsa itunes kullanıp video ve mp3 leri program kullanmadan telefona atamayacaktım.
  Şimdi işyerine gittiğimde iş makinama itunes de kurmam gerekir. Nereye gitsem, nerde olsam, bir arkadaşıma gitsem bilgisayarından birşey almak istersem, illa birşey kurmak zorundayım.
  Ama galaxy s ‘te öyle değil. Takıyorum kabloyu, sürükleyip bırakıyorum.
  Şimdi divx, xvid film izlemek istesem illa ki itunes la yada bir programla fillmi mp4 yada mov formatına çevirmekle uğraşmam gerek.

  Galaxy ‘de öyle değil. klasörüne sürükle bırak ve izle. Uğraşmak yok.
  İphone’da sadece iphone lar arasında bluetooth var.
  Galaxy S’te her telefona bağlanabiliyorsunuz.

  Uİsb kabloyu kullanarak telefonun hafızasını da usb bellek olarak da kullanıyorsunuz. Benim Galaxy S 16 GB.

  Görüntülü görüşme yine iphone’dan iphone’a.
  Galaxy öyle değil. Her tele bağlanıyorsunuz.

  İphone’da pili çıkartamıyorsunuz. servise götürmek gerek. Galaxy s te öyle değil. yanınıza bir pil daha alabilirsiniz.

  Hafıza arttıramıyorsunuz. Hafıza kartı takılmıyor IPhone’a.
  Galaxy s te var. 32 GB a kadar hem de.

  IPhone’da baktım radyo bile yok. illa internetten kotamı yiyecekler :)
  Galaxy s ‘te var.

  Özellikle Oyunlar açısından Iphone daha zengin, Uygulama da Android sistemlere göre daha çok. Ama bana Android’deki uygulamaların yeteceğini bildiğim için Samsung Galaxy S daha cazip geldi.

  Üstelik Sony Ericsson, HTC, Motorola ve diğer telefon markaları da bu sisteme geçti. Bu da sistemin gelişmesi demek.
  IPhone bu konuda yalnız kalıyor. Ama gerçekten iyi bir sistem ve bu tip telefonların ilki.
  Hakkını da yememek lazım

  Galaxy’nin beğenmediğim yanları ise, Ön tarafı iyi dursa da arka kapak kısmının çok kaliteli olmaması.

  Led flaşı yok. Bu da bir dezavantaj.

  Bir de orta, menü tuşu siyah. Karanlık ortamlarda telefonun hangi tarafı başı diye bazen anlayamıyorsunuz. IPhone’da menü tuşunun ortasında gri belirgin bir çizgi var en azından.

  Marka fanatiği olmanın alemi yok. Hangi telefon işime gelirse onu alır kullanırım. Ne Apple cebime para koyuyor, Ne Android sistemler.
  Kimseyi de çok sevdim diye savunmam.

  Saygılar

 • sinan

  Sonuç gayet basit android, apple’ın önünde bir işletim sistemi ancak samsung, apple’ın gerisinde bir cihaz.
  Bu durumda android işletim sistemine sahip ancak iphone kadar hatta daha sağlam bir PDA almak en mantıklı tercihdir.
  PDA almadan önce androidli bir htc ve sonyericsson’un kesinlikle incelenmesini tavsiye ederim.
  Hatta oyun ve uygulama manyağı değilseniz windows mobile destekli bir PDA da fazlasıyla memnun edecektir.
  Bir pda alırken benim ilk dikkat edeceğim özellikler;
  flaş desteği(işletim sistemiyle alakalı), kamera kalitesi(gece/gündüz/led flaş), dokunmatik ekranın kullanılabilirliği(eline aldığında istediğin algıya cevap verebilecek bir ekran olmalı), ince tasarım ve batarya ömrüdür.

  • tanra

   samsung, apple’ın gerisinde bir cihaz derken, haksızlık olur. Bunu söylerken, apple’ın bu konuda ne derece ve hangi anlamlarda sağlam olduğunu da yazmak gerekir ayrıntılı olarak.

   Bunun dışında,

   Yeni bir telefon almak istiyordum. Iphone 3 – 4 HTC desire ve Galaxy S arasında incelemelerde bulundum.

   Fiyatları hemen hemen aynı olmasına rağmen samsung galaxy aldım ve gayet memnunum.
   IPhone çok güzel bir telefon. Fakat kısıtlamaları insanı deli ediyor.
   Bu kısıtlamaların birçoğunu yama yaparak düzeltebiliyorsunuz ama uğraşmanız gerek.
   Ben de pratizmden yana bir insan olduğum için Galaxy aldım.

   İphone’um olsa itunes kullanıp video ve mp3 leri o olmadan belki yapamayacaktım.
   Şimdi işyerine gittiğimde iş makinama itunes de kurmam gerekir.
   Ama galaxy s ‘te öyle değil. Takıyorum kabloyu, sürükleyip bırakıyorum.
   Şimdi divx, xvid film izlemek istesem illa ki itunes la yada bir programla fillmi mp4 yada mov formatına çevirmekle uğraşmam gerek.

   Galaxy ‘de öyle değil. klasörüne sürükle bırak ve izle. Uğraşmak yok.
   İphone’da sadece iphone lar arasında bluetooth var.
   Galaxy S’te her telefona bağlanabiliyorsunuz.

   Görüntülü görüşme yine iphone’dan iphone’a.
   Galaxy öyle değil. Her tele bağlanıyorsunuz.

   İphone’da pili çıkartamıyorsunuz. servise götürmek gerek. Galaxy s te öyle değil. yanınıza bir pil daha alabilirsiniz.

   Hafıza arttıramıyorsunuz. Hafıza kartı takılmıyor IPhone’a.
   Galaxy s te var. 32 GB a kadar hem de.

   IPhone’da baktım radyo bile yok. illa internetten kotamı yiyecekler :)
   Galaxy s ‘te var.

   Galaxy’nin beğenmediğim yanları ise, Ön tarafı iyi dursa da rrka kapak kısmının çok kaliteli olmaması.

   Led flaşı yok. Bu da bir dezavantaj.

   Bir de orta, menü tuşu siyah. Karanlık ortamlarda telefonun hangi tarafı başı diye bazen anlayamıyorsunuz. IPhone’da menü tuşunun ortasında gri belirgin bir çizgi var en azından.

   Saygılar

 • hasan

  arkadaşlar ben bunda 1 ay önce galaxy s kullanıyordum ekranı şahane gerçekten hızıda iyi uygulamalrı da güzel telefona Angry Birds oyunu yüklemiştim ve çok güzeldi ve telefon arza verdi arama yaptığım da kaşı tarafa sesim gitmiyordu telefon başarı servisine götürdüm yenisiyle değiştirelim dediler ama ellerinde olmadığı için parasını iade ettiler şimdi ıphone 4 ile galaxy s arasında kaldım android de 2.2 çıkarmış flash var ıphone 4de da yok kararsızım samsung alsam yazılımsal destek sunmaz diye korkuyorum yani telefona 2.2 çıktı ileride başka birşey çıkacak ya samsung yeni sürümü yayımlamazsa lütfen yardım edin 1 ocakta bir akrabamız ingiltereden gelecek ona göre telefon aldıracağım.

 • ahmet

  neden kimse fiyatlardan bahsetmemiş. ikisi arasında dünyalar kadar fark var

  http://bit.ly/9VEgsK

  http://bit.ly/cwCS5i

  galaxy çok daha ucuz

 • onur

  slm arkadaslar ben bu ay icerisinde iphone 3gs veyada samsung galaxy almayı düşünüyorum. şuanda lg arena kullanıyorum jawadan resmen bıktım.. kullanan arkadaşlar hangisini tavsiye eder android isletim sistemli samsungmu yoksa iphonemi _?
  androidmarketteki uygulamalar iphonenin ki kadar kaliteli ve kullanışlımı donma olayı oluyormu (ben zaten telefonu uygulamalar oyunlar ve internette gezinti yapmak icin alıyorum)hız olarak cok fark varmı. kağıt üzerindeki verilerden değil kullanıcı yorumlarını öğrenmek istiyorum…makinada benim en cok merak ettiğim konu bu kullanan arkadaşlar bilgi verirse memnun olurum ,, tskler doei

 • Meast

  Apple 2010 yılı 4. çeyrek rakamlarını açıkladı. Bizim PC medyasında bulamayacağınız için ben açıklayayım bari. İşta satış rakamlarıŞ

  1) iPad : 4.2 milyon adet (Yıllık 16 milyona doğru gidiyor. Netbooklar harika diyenleri hatırlamamak elde değil)

  2) iPhone : 14.1 milyon adet (Geçen seneye göre %91 artış, yıllık 60 milyona doğru koşuyor.)

  3) Mac bilgisayarları: 3.9 milyon adet (yıllık 12 milyon civarı, geçen seneye göre % 27 artış)

  Rakamlar konuşuyor değil mi? BU arada bu çeyrekte Apple gelirleri 20 milyar doları geçti.

  • teknomaker24

   ipad, netbook satışlarını çok büyük oranda sekteye uğrattı. gerçi ben iyi bir netbook/notebook’u tercih ederim.

   ipad’in çıkacağı duyurulduğunda insanların fikirleri:

   [img]http://www.pcextra.com.tr/wp-content/uploads/2010/10/20100531070645_ipad.jpg[/img]

   duyurulduktan sonraki ve satışa çıktıktan sonraki netbook satışları:

   [img]http://www.pcextra.com.tr/wp-content/uploads/2010/10/csja1284737678_B.jpg[/img]

   sanırım çoğunluk kullanımı kısıtlı olsada yenili peşinde…

 • Meast

  Appstore hakkındaki yorumları bir inceleyelim.
  1. Özgür değilmiş ve efenim zorla Windows media playe kullanmak gibiymiş. Daha olayı anlamamışsınız. APPSTORE bir dağıtım aracıdır yani bir tür yazılım marketidir. Dünyanın her yerinden bağımsız ya da bağımlı yazılımcılar, bu dükkanın kalite standartlarına uymak kaydı ile kendi öz be öz yazılımlarını geliştirebilirler. Daha da iyisi tarihte ilk kez en ücra yerdeki gariban yazılımcı bile bu yeni dağıtım sistemi sayesinde emeğinin karşılığını SHAREWARE ve lütfen bağış yap saçmalığı olmadan elde edebiliyor. 50.000′den fazla üretimci şu anda bu platform için ürün üretiyor ve hem de para kazanıyor.
  APPSTORE başlı başına bir pazarlama stratejisi harikasıdır. Üç yıl içinde 329.851 (Yazı ile üçyüzyirmidokuzbinsekizyüzellibir) fazla yazılımın yüklendiği bir yer. Bu kadar ürün arasında seçim yapamıyorsanız ÖZGÜRLÜK kelimesinden ne anladığınızı sormak lazım.
  Yazılım bedellerini neredeyse çerez parasına indiren bir dağıtım sisteminden bahsediyoruz. Ortalama oyun fiyatı 1.85 Dolar, yazılım fiyatı ise 2.86 dolar.
  Bu muhteşem ve dahiyane pazarlama stratejisi sayesinde 3 yılda indirilen toplam yazılım sayısı 5.000.000.000 (yazıyla beş milyar)
  Android telefonlara üretilecek tüm yazılımlar da emin olun daha önce İPHONE piyasasından para kazanmış yazılımcıların, ürünlerini bu yeni platforma kopyalayacak olmalarından kaynaklanacak. Android ve Nokia’nın yazılım pazarları bile APPSTORE taklidi ve aynı satış stratejisini tekrarlamaya çalışan birer gölge.
  Kısacası iPhone sanayi standardıdır, geri kalan ise ona yetişmeye çalışan ucuz kopyalar. Android ne kadar iyi olsa da, farklı üreticilerin kalitesiz donanımları sayesinde her zaman ucuz durmaya mahkum kalacak.

  • ÖZKAN

   tartışmaya son noktayı koymuşsun harika bir yorum teşekkürler,

   bende kararsızlar arasındaydım ama yazını okuduktan sonra ıphone 4 almanın daha mantıklı ve doğru bir iş olduğuna karar vardim tekrar teşekkürler…

 • hakan soylu

  kazanan mozilla
  bir inceleyin isterseniz.
  http://www.haberpan.com/mozilla-seabird-mobile-phone/

 • hakan soylu

  Bance prestijide eklemeleri gerekir. kazanan iphone 4 ,ve 2. el satış fiyatını ekleseler yine kazanan iphone 4 olur.

 • çılgın

  araştırdım ama tam olarak öğrenemedim itunes ne oluyor?

 • caner
  • editor

   Bu yazımızı okumadan yapılmış yorumlar hiç yakışmıyor :)

   Hele yazım aşamasında iPhone’cu ve Samsung’cu editörlerimizin hangisi diğerini neden yener başlıklı özellik tartışmalarını, yazının bazı bölümlerine yapılan hararetli itirazları, sonra oylamayla alınan kararları (ama yayın yönetmenimizin oyu 2 sayılıyor) -elbette ki- bilmeden yapılmış yorumlarsa hiç yakışmıyor ;)

  • peremeci

   İlgili linkte yazanlar ile burada yazanlar birbirinden bağımsız? Tamamen farklı yorumlar, çeviri v.s’de değil…

   Çalıntı olan ne?
   iPhone ile Galaxy S’i kıyaslamak mı :))

 • Pingback: Vodafone ve Turkcell kontratlı – taahhütlü iPhone 4 fiyatlarını açıkladı « PC Extra Online

 • çılgın

  Kullanan veya kullanmayan arkadaşlar ben ilk akıllı telefonumu alıcağım iphone 4 ve galaxy s arasında kaldım bana biraz yardımcı olurmusunuz?

  andrid marketteki uygulamaların %70 ücretsizmiş

  iphonenin marketindeki uygulamaların yüzde kaçı ücretsiz? (yüzdesini bilmesenizde baya çok varmı?)

  birde bu uygulamaların ödemelerini kredi kartlarıylamı yapıyoruz yoksa telefondaki paradan mı gidiyor?

  • http://seo.notdefteri.gen.tr/makale/seo/makale-sitesi-nedir-ne-ise-yarar seo makaleleri

   Appstore da neredeyse her uygulamanın light versiyonu var. Bunlar ücretsiz oluyor. Paralı olanlar ise genelde 1 veya 2 dolar ücret karşılığında ediniliyor. Itunes ta hesap oluşturuyorsun. Bu hesap oluşumunda kredi kartı bilgilerini alıyorlar. ödeme kredi kartından alınıyor.

   Genelde bir çok ücretli uygulama zaman zaman kısa bir süreliğine ücretsiz satış yapıyor. Bunu, rating ve yorum almak için yapıyorlar. Bu tür indirimleri takip eden siteler var. Bu siteleri takip ederek çok kaliteli yazılımları ücretsiz edinebilirsin.

   Iki telefon arasında kalmana gelince. Yukarıda yazdığım yorumdan bir paragraf alıntı yapacağım. Belki karar vermende yardımcı olur.

   “…Samsung un hatası, ürünlerini devamlı kılamaması. Devamlı güzel ürünler üretiyorlar ama ürettikleri güzel ürünler kalıcı olmuyor. Yaptıkları ürünler de yaklaşımları adeta teknolojinin fotoğrafını çekmek. Aldığınız ne ise o olarak kalıyor. Ama apple a bakın. Apple teknolojinin resmini yapıyor. Her geçen gün ellerinde fırça gereken yerleri fırça darbeleri ile düzeltip geliştiriyorlar…”

  • aslan özdemir

   yeğen,1.5-2 milyarlık telefon alıp üç-beş kuruşluk uygulamaları düşünüyorsan sen o telefonu alma derim…

 • peremeci

  Eralp Teren

  Eğer iPhone kullanıcısıysan, cihazına Android kurmanı denemeni isterim… Tabii cesaretin varsa…

  Lütfen gerçekçi ve işlevsel olalım…

  Dişiyle Boeing uçak çeken adam da gördüm ben… Bu bir standart olabilir mi? ya da siz çekebilir misiniz?

  Öte yandan evet iPhone donanımı Android için yeterli ama Apple bunu istemedikçe, iPhone’a Android kurmak, duvarı çamurla sıvamaktan farklı değil…

  Gerçekliği, işlerliği yok…

 • peremeci

  SEO MAKALELERI takma isimli arkadaşımızın yazdıklarına bir yanıt vermek isterim…

  Fikir 1-) ip4 için 3gs e göre pek bir yeniliği yok demişsiniz. Ancak, Yüksek çözünürlüklü ekran(Bu aynı zamanda piyasanın tartışılmaz en iyi ekranı), oyunlar için büyük potansiyel taşıyan jireskop(şu anda bunu kullanan yazılımlar boy göstermeye başladı), Kendi içinde kullanılacak olsa da ön yüz kamerası gibi özellikler, aralarında bariz bir fark meydana getiriyor.

  Yanıt 1-) iPhone’un sahip olduğu Retina Display, piyasanın tartışılmaz en iyi ekranı falan değil, bunu nereden çıkarttınız? Kaldı ki o ekranı da Samsung üretiyor ve ısrarla ben kendi ürünümde bunu kullanmam diyor, hatta bu konuda Retina’nın başarısızlığı konusunda Apple’ı uyardıklarını yine de ısrarla Apple’ın Samsung’tan Retina Display sipariş ettiğini söylüyorlar zaten… kaldı ki Apple’da buna hala itiraz etmedi. Önerim Retina ve Amoled arasındaki farkı araştırmanız ve özellikle video / film izlerken ki piksel sıkıntısına bir göz atmanız… Ön yüzdeki kameraya gelince… Komik, cidden komik. Ön yüze kamera koy ama sadece iPhone 4 ile iPhone 4 arasında görüntülü konuştursun ve üstelik 3G desteği olmasın sadece Wi-Fi üzerinden yapsın! Başka şakası olan? Bu ancak fıkralarda rastlanan bir donanım gelişmesidir…

  Fikir 2-) Diğer bir konuda, appstore için siz apple ın kısıtlayıcılığını dezavantaj olarak görüyorsunuz. Ancak bence bu iphone un en üstün olduğu alanlardan biri. Adamlar, bu sistem sayesinde kalitesiz yazılıma izin vermiyor. Belirli standartlarınız yoksa bu markette yer alamazsınız diyorlar. Diğeri belki açık, isteyen istediğini yazabilir ama, kaliteli yazılımlar, bir sürü amatör yazılım arasında kayboluyor.

  Yanıt 2-) Siz bilgisayarınıza kuracağınız her yazılımın Microsoft tarafından denetlendiği bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Başka da lafım yok… Hangi yazılımın kaliteli hangisinin kalitesiz, neyin işlevsel neyin saçma olduğuna Apple karar veremez… Bu aşırı narsist bir yaklaşım. Winamp’de Microsoft’a göre saçma olabilirdi ve kendine kurdurmayabilirdi… Hayır! Windows Media Player kullan diyebilirdi… Hiç mi rahatsız olmayacaktınız? Yapmayın Allah aşkına…

  Fikir 3-) Android (galaxy S demiyorum) kullanıp, iphone4 e geçmiş bir kullanıcının yorumunu okumuştum. iphone4 teki oyunları gördükten sonra, android de yer alan oyunlar bana atari çağından kalma gibi gelmişti diyordu. Olaya oyun açısından bakarsanız bu yorum ilginç gelecektir.

  Yanıt 3-) Bu konuda hiç bir malumatım yok. Velev ki iPhone oyun konusunda 1 numara! pekala oyuncular onu alsın… ben sınırsız özgürlük ve tam işlevsellik için Android tercih ediyorum. Neyse siz de Oyun konusunun özel bir ilgi alanı olduğunu kabul edip bir bakış açısı sunmuşsunuz zaten…

  Fikir 4-) Gelelim flash’a. Bu da aslında, apple ın yazılımlarda kalite beklentisini karşılayamayan büyük bir yazılımın appstore da yer alamayarak büyüklüğü sayesinde dikkat çekmesi. Elbette iphone, flash olan siteleri açabilse, bence de iyi olurdu. Ancak, bir iphone kullanıcısı olarak, çalışma kalitemi düşürecekse flash kullanmak yerine onu ikame edecek seçeneklerle işimi görmeyi tercih ederim.

  Yanıt 4-) Arkadaşlar öncelikle sektörü ve gerçekleri bilelim sonra yorum yapalım. Ayyuka çıkmış bir şekilde biliniyor ki Apple Flash’a destek vermiyor çünkü, Flash’ın yoğun yazılım ve veritabanı ulaşım gücüyle AppStore’da yer alan çoğu uygulama ve oyuna gerek kalmayacaktır. Elbette ki Apple’da bunu istemez. AppStore’da uygulama adı altındaki çok eklenti Flash teknolojisiyle “bedava” yapılabilecek seviyede… Hal böyle olunca yani iPhone’da Flash desteği olunca, elbette ki AppStore yoğunluğu ve kârlılığı düşecektir. Flash yavaşlatıyormuş, bırakın yavaşlatsın. İsteyen girmesin ya da kapatsın olmaz mı? Apple’ın ticari amaçlı sert engellerinden birinden başka birşe değil Flash sorunu.

  Fikir 5-) Bu tür karşılaştırmalarda, spec lere baktığınızda rakip oyuncular genelde iphone’u hep ikiye katlar. Hatta, çinliler iphone klonu çıkartır. apple’ın koymayı unuttuğu(!) tüm özellikleri fazlası ile koymuş olurlar.
  Ama iş, icraata gelince, bu özelliklerin çalışma harmonisi ya sıfırdır ya da yetersizdir. Zaten ben daha hiç bir çin klonunun apple’ı gölgede bıraktığını duymadın. Özetlersek, ainesi iştir kişinin laf’a bakılmaz.

  Yanıt 5-) “ainesi iştir kişinin laf’a bakılmaz.” diyorsak bir hafta kadar Android kullanmanızı tavsiye ederim… ha yok kullandıysanız ve aynı fikirdeyseniz, işi görmenizi ya da bilmenii dilerim.

  • http://seo.notdefteri.gen.tr/makale/seo/sosyal-medya/twitter/yeni-twitter seo makaleleri

   @peremeci,

   Fikirlerini yazıp medeni bir tartışma ortamı oluşturduğun için teşekkür ederim. Genelde bu tür fikir tartışmalarında kırıcı olan kişiler olabiliyor.

   Yazdıklarını kısaca(!) cevap vermek istiyorum. Ilk olarak Retina ve Ön kamera. Retina hakkında samsung üretip kullanamaması bana daha ziyade patent sorunundan kaynaklanıyor gibi geliyor. Olmasa bile benim tartışmasız en iyi derken kastım, ekran çözünürlüğü. Amoled ekran ne kadar caf caflı bir görüntü sunsada, ekran çözünürlüğü herşeyden önemli. Eski telefonum iphone3g olduğundan ip4 ile aralarındaki görüntü kalite farkını birinci elden gözlemleme şansım oldu. Kısacası apple kendi ürünü ile bile karşılaştırdığımızda şu an zamanın en işlevsel ekranını sunmuş fikrim devam ediyor.

   Kameraya gelince. Ben operatör şebekesini kullanmayan yaklaşımı ayakta alkışlıyorum. Sadece 3g üzerinden (interneti kastediyorum) destek de verse acil durumlarda iyi olurdu. En azından kendi adıma, N95 telefonumla 3g görüşmeyi hiç kullanmadım. Zira, operatörlere fahiş fiyatlar ödemek istemedim. Bu teknoloji emrimde olsa da bu yüzden verimli (hatta hiç) kullanamadım. Ama ip4 ün ne kadar yaygınlaşacağını da göz önüne alırsak, en azından iphone4 e sahip olan tanıdıklarımla hiç çekinmeden dilediğim kadar ve ücret ödemeden (neredeyse) görüntülü konuşabileceğim. Yani ip4 görünüşte kısıtlı bir imkan sunuyor gibi olsada en azından işlevsel, kullanılması mümkün bir imkan sunuyor.

   Gelelim appstore’a. Benim ifade etmeğe çalıştığım, apple’ın kısıtlama yapması değil, yazılım üretenleri hizaya sokan tavrı. Gayet eminimki, buradan edindiğim yazılımlar çaktırmadan benden bilgi çekmiyor. Gayet eminim ki, yazılımı üretenler bazı kalite standartlarını karşılamak zorunda kalmışlar, Gayet eminim ki, ücret ödeyeceğim zaman fahiş bir rakam ödemek zorunda kalmayacağım. Apple’ın bu yaklaşımı istediğimi yaptırır istediğimi yaptırmam değil. Tam tersine yapacak olanlar benim tanımladığım standartlara uymak zorundalar fikri. Bu yaklaşımı beğenmeyen iphone kullanıcıları zaten jailbreak yaparak sizin tanımladığınız özgür ortama geçiyorlar. Bu özgür ortamı düşünürsek, android uygulamalarının bahsettiğiniz üstünlükleri zaten ortadan kalkıyor.

   Gelelim flash’a. Yani adobe firmasına. Bu firmanın pdf okuyucusu da en azından benim için sorunlu. Ne zaman bilgisayarda bir pdf okusam, eninde sonunda şişen bilgisayar kendisini toplasın diye restart etmek zorunda kalıyorum. Flash olsa iyi olurdu elbette ama, adobe firması flash yazılımındaki sorunları apple’ın istediği gibi giderse buna zaman ve para harcasa daha iyi olmazmı idi?

   Flash’ın bedava yapacağı dolayısı ile para apple’ın para kazanamayacağı düşüncene gelince, appstore hatırı sayılır miktarda ücretsiz ama kaliteli yazılım bulmak mümkün. Dahası, paralı yazılımlar bazı günler ücretsiz olarak sunulmakta. Bunları takip edersen ücretli ama son derece kaliteli yazılımları ücretsiz olarak edinmek mümkün. Bunun dışında, apple son yaptığı değişiklikle, flash kullanan yazılımların üretilerek appstore da satılmasının önünü de açtı. Ancak kesinlikle izin vermediği, internet tarayıcısı üzerinden ulaşılacak video ve diğer flash ürünleri. Bunun dışında appstore sadece yazılım satış yeri değil, aynı zamanda video, müzik, kitap da edinilebilen bir pazar. Apple ve geliştiriciler için para kazanılacak ürün çok.

   Gelelim ilk yazıma ekleyeceklere. Dikkat ederseniz fikirlerim galaxy için değil genel olarak android içindi. Android benim de takdir ettiğim ancak tercih etmediğim bir platform. Kesinlikle, kaliteli işler yapıldığına ve yapılacağına eminim. Ancak, bu sistem kendini kullanacak cihazların üreticileri tarafından hakkı ile kullanılamadığı için, sahip olduğu potansiyelin tamamına ulaşmakta hep zorlukla karşılaşacak. Yani, İşletim sisteminde potansiyel var, ama bunu kullanamayan cihazlar yüzünden kullanıcılar verimsiz bir ortamda kalıyor.

   Samsung’a ve galaxy ye bakacak olursak. Benim algım, devamlı yenilikleri uygulayarak piyasadan pay kapmaya, para kazanmaya çalışan bir firma var ortada. 8910( umarım doğrudur) bir rakam diyeyim. Geçen senelerdeki gözde ürünleri. Bunu alanlar ne oldu? Bana kalırsa, ortada kaldılar. Samsung un hatası, ürünlerini devamlı kılamaması. Devamlı güzel ürünler üretiyorlar ama ürettikleri güzel ürünler kalıcı olmuyor. Yaptıkları ürünler de mantıkları adeta teknolojinin fotoğrafını çekmek. Aldığınız ne ise o olarak kalıyor. Ama apple a bakın. Apple teknolojinin resmini yapıyor. Her geçen gün ellerinde fırça gereken yerleri fırça darbeleri ile düzeltip geliştiriyorlar. Ilk jenerasyon iphone 2g bile hala aynı verimlilikle kullanmak mümkün.

   Çıkalı üçüncü senesine giren iphone 3 dahil tüm iphone lar yapılan işletim sistemi gelişmelerinden faydalanıyor. Bunun sonucunda, iphone ikinci elde son derece değerli bir ürün. Acaba merak ediyorum, 8910 ikinci elde almak istesem kaça bulurum. Ürünler yeni iken fiyatta birbirlerine yakınlar ama ikinci ele baktığınızda arada ciddi uçurum var.

   Sonuç olarak, ben teknolojilere bakış açımı yansıtmaya çalıştım. Kesinlikle sizi kendi fikirlerimi kabul ettirmeyi düşünerek yazmıyorum. Herkesin fikrine saygım var. Sadece neden apple platformunu android platformuna tercih ediyorum, kriterlerim neler yazarak bakış açımı anlamanızı istedim.

 • http://dolphin-therapy.org/tr Turgay Uykusuz

  Sanırım tabloda hata var. Resmi Uygulama Marketi değerlendirmesinde kazananı iPhone 4 olarak belirtmişsiniz. Bu sözleriniz yukarıdaki açıklamanızla çelişmiyor mu? Şöyle demişsiniz(ki doğru): “Birazdan söyleyeceklerimize lütfen kimse itiraz etmesin. Çünkü söyleyeceklerimiz tarafsız gerçekler. iPhone kulllanıcıları sadece Apple tarafından kabul edilen ya da dayatılan uygulamaları kullanmak zorunda (jailbreak yapma riskini göze almazsanız). Galaxy S için ise iPhone’cuların AppStore gibi internet üzerinde yüzlerce uygulama merkezi mevcut.”

  O zaman nasıl oluyor da bu değerlendirmenin galibi iPhone 4 oluyor?

  Öte yandan dahili bellek, konuşma süresi ve ebatlar konusunda minicik farklılıkların ne önemi var ki? Galaxy S’in artıları o kadar güçlü ki..
  Hatta 3G uygulamalarındaki HSDPA 850′nin Galaxy’de olmamasını kim takar ki? Ne farkeder ki. Anlaşılan açıkça Galaxy S iPhone 4′ü fena halde döver diyemiyor ve bunu akıllı insanların farketmesine bırakıyorsunuz. Eh zaten iPhone 4′ü salt gösteriş için tercih edecekler de ne kadar akıllıdır tartışılır…

  • editor

   Turgay bey, yorum olarak Android marketi övdük ama tarafsız bir gözle baktığımızda Appstore çeşitlilik ve kullanım zenginliği açılarından şimdilik önde.

   Elbette bunun en önemli nedeni pazara çok önceden girmiş olması. Bunu göz ardı edemezdik.

  • burcin keser

   Bende sonuc tablosunun yanlis olduguna katiliyorum. İsletim sistemi yorumu ile sonuc cakisiyor…

 • http://seo.notdefteri.gen.tr seo makaleleri

  ip4 için 3gs e göre pek bir yeniliği yok demişsiniz. Ancak, Yüksek çözünürlüklü ekran(Bu aynı zamanda piyasanın tartışılmaz en iyi ekranı), oyunlar için büyük potansiyel taşıyan jireskop(şu anda bunu kullanan yazılımlar boy göstermeye başladı), Kendi içinde kullanılacak olsa da ön yüz kamerası gibi özellikler, aralarında bariz bir fark meydana getiriyor.

  Diğer bir konuda, appstore için siz apple ın kısıtlayıcılığını dezavantaj olarak görüyorsunuz. Ancak bence bu iphone un en üstün olduğu alanlardan biri. Adamlar, bu sistem sayesinde kalitesiz yazılıma izin vermiyor. Belirli standartlarınız yoksa bu markette yer alamazsınız diyorlar. Diğeri belki açık, isteyen istediğini yazabilir ama, kaliteli yazılımlar, bir sürü amatör yazılım arasında kayboluyor.

  Android (galaxy S demiyorum) kullanıp, iphone4 e geçmiş bir kullanıcının yorumunu okumuştum. iphone4 teki oyunları gördükten sonra, android de yer alan oyunlar bana atari çağından kalma gibi gelmişti diyordu. Olaya oyun açısından bakarsanız bu yorum ilginç gelecektir.

  Gelelim flash’a. Bu da aslında, apple ın yazılımlarda kalite beklentisini karşılayamayan büyük bir yazılımın appstore da yer alamayarak büyüklüğü sayesinde dikkat çekmesi. Elbette iphone, flash olan siteleri açabilse, bence de iyi olurdu. Ancak, bir iphone kullanıcısı olarak, çalışma kalitemi düşürecekse flash kullanmak yerine onu ikame edecek seçeneklerle işimi görmeyi tercih ederim.

  Bu tür karşılaştırmalarda, spec lere baktığınızda rakip oyuncular genelde iphone’u hep ikiye katlar. Hatta, çinliler iphone klonu çıkartır. apple’ın koymayı unuttuğu(!) tüm özellikleri fazlası ile koymuş olurlar.

  Ama iş, icraata gelince, bu özelliklerin çalışma harmonisi ya sıfırdır ya da yetersizdir. Zaten ben daha hiç bir çin klonunun apple’ı gölgede bıraktığını duymadın. Özetlersek, ainesi iştir kişinin laf’a bakılmaz.

  • http://dolphin-therapy.org/tr Turgay Uykusuz

   Tamam, oyunlar için Apple daha iyi.
   Salt oyunlar için alacaklar Apple alsın!

  • gokhan bozer

   en iyi ekran iphone4ün retine ekranı diyosan galaxy s kullanmamışsın demektir…

 • eralp terem

  maksat android ise yani esas ustunluk androidse iphone a da android yukleniyor zaten.. youtube iphone android yazın çıkar bir suru
  buyrun: http://www.youtube.com/watch?v=5yO2KQHkt4A

  • http://none.com exen

   android oyle videoda gorundugu gibi calismiyor. mesela ses yok yada 3g yok yada resim cekemiyor. uretici desteklemedikce mutlaka birseyleri eksik olacaktir.

  • gokhan bozer

   android yüklenebiliyor fakat bazı özellikler kısıtlanıyor..

 • peremeci

  Bu fark iki cihaz arasında “daha iyi” seçimi yapmak için yetersi bir kriter.

  Fark şöyle, SGX535′de 2D hızlandırıcı var ama en son 3D hızlandırıcı motoru yok. SGX540 ise mevcut olan en iyi 3D motorlarından birine sahip ama buna rağmen 2D hızlandırıcı barındırmıyor, Galaxy S 2D işlemelerini kendi işlemcisiyle hallediyor.

  Fakat kriter buysa Gakaxy S elbette ki daha mantıklı bir seçim yapmış.

 • ufuk

  ipohone 4 = PowerVR SGX535 GPU mimarisi

  galaxy s = PowerVR SGX540 GPU mimarisi

  bu durum hakkında ne diyorsunuz galaxys dahamı iyi?