Hangi LCD TV’yi almalı sorusuna en kısa yoldan yanıt: Gold TV Sihirbazı

Hangi LCD LED TV, ya da en ucuz 200 hertz Full HD LCD TV arama derdine son. Gold Bilgisayar, o meşhur PC Toplama sihirbazına bir yenisini daha ekledi. TV Sihirbazı isimli yeni uygulama web üzerinen doğru seçimi yapmanızı sağlıyor.
gold_bilgisayar_lcd_led_3d_tv_sihirbazi_01

Eski TV’nizi değiştirmek istiyorsanız ve yüzlerce model arasında kendinize (ve de en önemlisi bütçenize) uygun bir seçim yapmakta zorlanıyorsanız, size alternatif bir önerimiz var. Gold Bilgisayar’ın web sitesinden yayına sunduğu TV Sihirbazı uygulaması size arama yapmak istediğiniz kriterleri belirletiyor ve bulduğu sonuçları ekranda paylaşıyor.

Gold’un TV Sihirbazı uygulamasındaki ana kritler şöyle:

Fiyat aralığı: 0 ile 6.000TL arasında bir aralık belirleyebilirsiniz. Ya da herhangi bir fiyat aralığı belirlemeden önce ilk olarak bu alanı boş bırakıp, tüm seçenekleri görmek için diğer kriterlere göz atabilirsiniz.

Oda seçimi: Pek de gerekli olmayan bir seçenek. Nasıl olsa en çok zorlanacağınız oda salon. O nedenle buradaki Mutfak ve yatak odası seçeneklerini hiç işaretlemeyin bile.

Ekran Boyutu: En önemli kriterlerden biri. Zira ekran boyutu fiyatı doğrudan etkiliyor.

Teknoloji: Burada LED, LCD ve Plazma seçenekleri var. Tabi ki en ucuzu olsun diyorsanız LCD seçeneğini işaretleyin. LED teknoloji olarak daha pahalı, ama daha canlı renklere sahipken, LCD de benzer özellikleriyle yarışabiliyor. Plazma işe nispeten artık eskidi ve daha ucuza mal oluyor ama daha çok elektrik tüketiyor.

Yenileme hızı: Aslında 100 Hertz (100hz) bile yeterliyken 200hz’lik modellere de bu kriterden ulaşabilirsiniz. 50Hz ise gorüntü kalitesinin farkedilemeyeceği seçenekler için geçerli. Mesela mutfakta ne gerek var pahalı bir LCD TV’ye.

Çözünürlük: Son seçenek ise çözünürlük. FULL HD için 1920×1080′i seçmelisiniz. Zaten en üst seçenek de bu.
gold_bilgisayar_lcd_led_3d_tv_sihirbazi

Son olarak da ekranda yaptığınız seçimlerin özeti belirecektir. TV’mi Bul’a tıkladınız mı yapğtığınız seçimlere göre gelen sonuçlar karşınızda olacak. Aradağınız marka burada yok mu? Dert değil, artık onları da başka sitelerden bulun diyelim.

Bu uygulamadan çıkardığımız sonuç şu: En azından bu arabirimde bazı televizyonların neden çok pahalı olduğunu yaptığınız seçimlerden anlayabilecek duruma gelebileceksiniz. 100Hz ile 200Hz farkı çok belirgin bir kriter. Benzer şekilde ekran boyutundaki 10cm’lik oynama fiyata birkaç yüz lira olarak yansıyabiliyor. Ancak tıpatıp aynı kriterlere sahip ürünlerin biri diğerinin yarı fiyatınayken neden bu kadar pahalı sonuçlarla da karşılaşıyorum diyebilirsiniz. İşin o kısmını bize marka ve model bilgilerini ulaştırmazsanız bilemeyiz.

Gold’un TV Sihirbazı eninde sonunda bize göre muhteşem bir uygulama. Muhteşem diyoruz çünkü bu uygulama sonucu belirleyeceğiniz kriterlere göre ortaya çıkardığınız ürünlerle ucu bucağı olmayan bu LCD TV seçimi denizinde kaybolmaktan bir nebze olsun kurtuluyorsunuz. Üstelik belirlediğiniz ürünü Gold’dan satın almak zorunda da değilsiniz en nihayetinde.

Son bir not: Keşke bu arabirimde hangi televizyonların internete bağlanabildiğini ya da USB üzerinden medya, mesela DivX oynayabildiğini de yapacağımız seçimlerde belirleyebilseydik. Zira artık onlar da önemli ihtiyaçlar (ve de fiyatı artıran kriterler) arasındalar.

 • teknomaker24

  en ucuz ve en pahalı led tv’lerinde arama yaptım:

  [img]http://www.pcextra.com.tr/wp-content/uploads/2010/09/samsung_ue40c7000.jpg[/img]

  en pahalı: 4.200 tl’ye SAMSUNG UE-40C7000 modeli kaşıma çıktı.

  200hz 40 inç full hd 2d led tv

  [img]http://www.pcextra.com.tr/wp-content/uploads/2010/09/philips_32pfl5605.jpg[/img]

  en ucuz: 1.460 tl’ye PHILIPS 32PFL5605 modeli karşıma çıktı.

  100 hz 32 inç full hd arka aydınlatma

  bir de 1.400 tl’lik SAMSUNG UE-32C5100 çıktı karşıma onu pek gözüm tutmadı doğrusu.

  • ahmet

   güzel düşünmüşler ama sadece goldtaki tvler arasında seçim yapmak pek iyi değil. alisverisrobotu.com, cimri.com,akakce gibi siteler karar vermede daha yardımcı.