Turkcell, 10 inç’lik Maxi iQ tablet tanıttı, fiyatı 256MB internetle 1.416 TL olacak

Turkcell, kendi markasıyla çıkardığı telefonlardan sonra tablet işine de girdi. Turkcell Maxi iQ tablet fiyatı 24 ay taksitle ayda 59 TL’ten başlıyor, 108 TL’ye kadar çıkıyor.

Turkcell, kendi adıyla yeni bir Android 4.1.1 işletim sistemli tablet tanıttı. 8.8 mm inceliğinde ve 10” ekran boyutuna sahip 3G’li bu tabletin 8MP’lik kamerası ve 16GB’lık belleği bulunuyor. Turkcell Maxi iQ tabletin işlemcisi ise Nvidia Tegra 3 platformunda dört çekirdekli 1.GHz hzında bulunuyor. MicroSD kart ile kapasitesi 64 GB daha arttırılabilen Turkcell Maxi iQ tablet fiyatı ise 24 ay boyunca aylık 59 TL’den başlıyor.

Turkcell Maxi iQ tableti, dünyanın önde gelen tablet üreticilerinden Pegatron imal etmiş. Gorilla Glass camlı ve flaşlı 8MP’lik kamerası bulunan bu tableti Turkcell, kendi deyişiyle Premium tablet sınıfında konumlandırıyor. Ancak Premium tabletlerin yazılım konusundaki kararlılıklarını Turkcell Maxi iQ için söylemek için biraz erken. Zira Turkcell Maxi iQ lansmanında elimize aldığımız bir örnekte zaman zaman kilitlenmelerin olduğunu gözlemledik.

Turkcell Maxi iQ tablet, 3G’li tabletler sınıfında konumlanıyor. Turkcell, bu tableti şimdilik yalnızca 24 aylık taksit seçenekleriyle satışa sundu. Orijinal yapay deri kılıfıyla birlikte satılacak olan Turkcell Maxi iQ tablet fiyatı 250MB’lık internetiyle birlikte aylık 59 TL taksitli olarak tüketicilerle bululacak.
Turkcell Maxi iQ tablet 1 GB internetli taksit fiyatı ise aylık 65 TL olacak. 4GB’da ise aylık taksit 80 TL’ye çıkacak. Turkcell, Maxi iQ tablet ile birlikte bir de 8GB’lık paylaşımlı internet seçeneği de sunacak. Bu seçenekteki fiyat ise aylık 108 TL olacak. Sınırsız internet seçenekli Turkcell Maxi iQ tablet fiyatı ise aylık 120 TL civarında bulunacak.

Aylık 250 MB internetin tablet kullanıcıları için yetmeyeceğini varsayarsak, bu tabletin 1 GB internetiyle birlikte aylık 65 TL’lik bir fiyata sahip olacağını söylememiz yanlış olmaz ki bu durumda 24 ay boyunca tüketicinin cebinden 1.560 TL çıkmış olacak. Turkcell’in yol haritasında yalnızca WiFi’lı bir tablet çıkarmak yok.

Ancak Turkcell, meraklısı için bu tabletin içine Turkcell ekosisteminden bazı hizmetleri de ücretsiz olarak veriyor. Örneğin Turkcell müzik servisinden aylık 50 adet MP3 download, ücretsiz Turkcell TV ve Turkcell Kitaplık servisinden 7 adet kitap bu bedava hizmetler arasında bulunuyor.

Yeni iPad mi, Galaxy Note 10.1 mi yoksa Turkcell Maxi iQ mu derseniz, tercih tabi ki tüketicin ama katma değerleri daha yüksek olan iPad ve Galaxy Note 10.1 açıkçası Turkcell Maxi iQ için farklı bir kulvarda koşuyor diyebiliriz.

Bir de Turkcell’in Türkiye’deki tablet pazarıyla ilgili yaptığı çarpıcı bir açıklamayı pcextra.com.tr olarak sizlerle paylaşalım. Türkiye’de 2013 yılında yaklaşık 1 milyona yakın tablet satışı olacağı ön görülüyor. 2012’deki tablet satışlarının ise 500 bin seviyesinde olduğu düşünülüyor. Türk tüketicisinin yüzde 70’inin tercihi ise ucuz tabletler. Ki bunlara 7”lik ve sadece WiFi olan modeller de dahil. Geri kalan yüzde 30’lık kısım ise Premium olarak adlandırılan pahalı ve küresel markaların modellerini içeren tabletlerden oluşmakta.