Nokia iki yeni akıllı telefon tanıttı: Nokia Asha 205 ve Nokia 206

Nokia, iki yeni mobil telefonunun tanıtımını yaptı. Nokia Asha 205 ve Nokia 206 ocak 2013’de Türkiye’de satışa çıkarılacak.

Nokia, özellikle internet kullanımı için tasarlanan 2 yeni sosyal mobil telefonunu tanıttı. Ocak 2013 tarihinde Türkiye pazarına girecek olan telefonlar Nokia Asha 205 ve Nokia 206, Slam özelliğine sahip. Slam kullanıcıların fotoğraf, müzik ve video gibi multimedya içerikleri yakındaki arkadaşlarla anında paylaşmaya imkan tanıyan bir uygulama. Slam, Bluetooth-uyumlu çoğu mobil telefonda, ikinci bir cihaz gerektirmeksizin ve alıcının da Slam bulundurmasına ihtiyaç olmaksızın çalışıyor. Kullanıcılar sadece birkaç tuşla içeriklerini başka bir cihaza, Bluetooth’tan daha hızlı biçimde ve internet verisi harcamadan “Slam” edebiliyor.

Nokia Mobil Telefonlar Başkan Yardımcısı Timo Toikkanen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Son teknoloji Nokia cihazları, tasarım, renk ve Slam gibi yenilikçi özellikleriyle süper-sosyal kullanıcılara karakterlerini ifade etmenin yeni yollarını sunuyor. Bu her iki cihaz da kullanıcıların Nokia’dan beklediği güvenilirlik ve kalite akılda tutularak tasarlandı.”

Nokia Asha 205’in, dokunmatik bir Qwerty klavyesi var. Ayrıca yeni, özel bir Facebook sabit tuşu da barındıran cihaz, Facebook profiline hızlı bir şek,ilde ulaşım sağlıyor. eBuddy Chat ve Twitter içeren, Gmail gibi popüler e-posta hesaplarını destekleyen Nokia Asha 205, eBuddy ekran uyarıları ile kullanıcıların yeni sohbetlerden anında haberdar olmasını sağlıyor. İndirilebilir 40 ücretsiz EA oyununu ve Nokia Mağaza’da bulunan uygulamaları indirme olanağı sunan telefonun uzun bekleme süresi tek SIM kart ile 37 gün. Nokia Asha 205 Pembe-Açık Pembe, Mavi-Gül Kurusu, Beyaz-Turuncu renklerde, Ocak 2013’te Türkiye’de satışa sunulacak.

Nokia 206 klasik bir alfanümerik miniklavyeye sahip 2.4” ekranı olan Nokia 206, ana ekrandan Facebook ve Twitter’a hızlı erişime sahip. Açık mavi, mor ve sarıdan oluşan renk paleti özelliği olan Nokia 206’nın 1.3P kamerası bulunuyor. eBuddy Chat, WhatsApp ve 10 ücretsiz, içerik öğesi olan telefonun uzun bekleme süresi tek SIM kart ile 31 gün.
Yeni cihazlar, veri tüketimini yüzde 90’a kadar azaltarak, kullanıcılara daha ekonomik internet erişimi sağlayan Nokia’nın bulut teknolojisine sahip Nokia Xpress Internet platformunu kullanabiliyor. Ayrıca kullanıcıların bulundukları yere yakın restoran, alışveriş merkezi ve ATM makineleri gibi noktaları görmesine yarayan web uygulaması Nokia Nearby özelliğine de sahipler.