Yurtdışından telefon getiren IMEI kaydını artık e-devletten yapabilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, yurtdışından telefon getirenlerin artık internet ortamından IMEI kaydını yapabileceğini müjdeledi

Güncelleme – 1 Kasım 2012:

IMEI kaydı resmi olarak turkiye.gov.tr üzerinden BTK IMEI Kayıt başlığında https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinde başladı. Kayıt öncesi gerekli yatırmanız gereken 100 TL’lik harç hangi bankalara nasıl yatırılması gerekiyor bilgisine de PC Extra olarak Maliye Bakanlığı ve BTK’nın bize verdiği bilgiler eşliğinde ulaştık. 100 TL’lik IMEI kaydı vergisini aşağıdaki tüm bankaların şubelerinden ya da internet şubesinden 9151 vergi kodlu yolcuceptel açıklaması altında ödeyebilirsiniz: İşte o bankalar:

- Halk Bankası
- Vakıfbank
- Bank Asya
- Anadolu Bank
- Aktif Yatırım Bankası
- Alternatif Bank
- Türkiye Finans Katılım Bankası
- Albaraka Türk
- Tekstilbank
- TEB
- Turkish Bank
- Ziraat Bankası
- İş Bankası
- Garanti Bankası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren vatandaşların yurtdışından getirdikleri cep telefonu ya da 3G’li tablet ve benzeri cihazların kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden e-devlet kapısı içindeki BTK’nın IMEI kayıt bölümünden yapabileceklerini söyledi.

IMEI kaydı nasıl olacak?

1- Yurt dışından getirilen telefon için 100 TL’lik harç vergi daireleri ya da bankalara yatırılması ve dekontun saklanması gerekecek.
2- E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr sitesinden BTK’nın başlığı altında IMEI sayfasına girilecek ve kişisel bilgilerle, pasaport bilgileri ve ödeme dekontu bilgilerinin doldurulması gerekecek.
3- BTK’nın kendi sistemi, vatandaşın ödeme bilgisini ödemenin yapıldığı bankadan, pasaport bilgisini emniyet genel müdürlüğünden anlık olarak doğrulayarak IMEI kaydını otomatik gerçekleştirecek.

Yurtdışından getirilen telefonlarda IMEI kaydı için aranan şartlar ise şöyle:
1- IMEI kaydı yapılacak tarihten 2 yıl öncesine kadar ilgili kişinin pasaportuna başka bir telefon işlenmemiş olması gerekmektedir.
2- Yurt dışından geliş tarihinden itibaren geçen süre 30 günü aşmamış olmalıdır.

Bu iki şartı yerine getiriyorsanız yurtdışından getirilen telefonun IMEI kaydını harcınızı ödedikten sonra kendiniz de yapabileceksiniz.

iPhone 5 fiyatları ve Galaxys S3 fiyatları yurt dışında çok daha cazipken imkanı olanların yanlarında telefon getirmesi son derece doğal ama 100 TL harç ücreti ise devletin bir çeşit vergi talebi gibi duruyor.

IMEI sorgulama için aşağıdaki şu iki linkten birini kullanabilirsiniz:
- http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php
- https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Bakan Yıldırım konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

Yurt dışından telefon getirenlerin, öncelikle 100 liralık harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırmaları gerekiyor. Harçların yatırılmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın internet sitesine girilerek ‘IMEI Kayıt Başvurusu’ yapılacak. Talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan entegrasyon çalışması kapsamında anlık olarak kişinin ücret yatırdığına dair bilgi, sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden kişinin iki yıl içinde başka bir cihaz kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren olan bir aylık sürenin geçip geçmediği, vatandaşın girmiş olduğu IMEI numarasının hatalı olup olmadığına ilişkin kontroller yapılacak. Son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden pasaport kontrolü yapılarak IMEI kayıt işlemi tamamlanacak.”

 • ayse

  kayıt ıslemı bıttıkten sonra basvuru numarası verdı o nedır?

 • zeliş

  Bankaya para yatırdık yurt dısından telefon geldı ama hangı banka oldugunu hatırlamıyoz napmamız gerekir

 • Sinan Ca

  arkadaşLar ben vergi Dairesine 115 tL Ücreti yatırdım aveaya gittim işLem için 50 tl istedi bende e devletten yapmaya karar verdim pasaport başka birine ait ve ona e devlet şifresi alarak kayıt yaptıracam (kendi e devlet şifremLe oLmuyormuş ) kişisel bilgiler bölümünde cep telefonu yazan yere kendi numaramımı yazacam yoksa pasaport sahibinin numarasını yazacam kendi numaramı yazarsam herhangi bir probLemLe karşıLaşabiLirmiyim pasaport sahibinin türk hattı yok bu konuyla ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  Şimdiden Çok teşekkür ederi

 • onur

  pasaport sahıbının e devletten yapması zorunlu mu başka e devlet uzerınden yapsak olur mu lutfen yardım edın

 • bahadır

  arkadaşlar telefonumu pasaporta kaydettireceğim ama bugün 30, gün belgeler yetişmedi bugün 4 gibi belgeler elime ulaştı ondan sonra da btk sitesine erişemedim, yarın btk iletişim merkezini arayarak yapsam olur mu 1 ayı geçmiş olduğu halde? böyle bir durum yaşayanınız var mı?

 • harun

  arkadaşlar 7 haneli dıyo ama pasaport no 9 hanelei nasıl olcak yardım edin bi :(

  • seto

   pasaport tipi ( çipli ) seçeceksin kırmızıyı değil

 • pergolemehmet

  ben yaptırdım bir kaç defa denedim edevletten oldu TR-E 389516 GİBİ YAZDIM KABUL ETTİ AMA SİTE YOĞUN GALİBA 10 DEFA DENEDİM ONDAN SONRA OLDU

 • aliska

  e devlette passport 7 hane giriliyor yeni passlar ama 9 hane nasıl olacak arkadaşlar ilk 7 haneyi girdik son 2 boş kaldı

 • Berkay

  ya arkadaşlar allah aşkına herkes e devletten kayıt yaptırmışta kimse sorun yaşamadımı pasaport numarasında benım pasaport numaram 9 hanelı e devlet 7 hane istiyor neye gore nasıl kısaltıcaz hangı rakamlar ıatıcaz nolur bırı sölesın

 • fcdogan

  yalan yanlış bilgi vermeyin arkadaş! teb, ziraat ve iş bankaları’nın internet bankacılığında hiç bir şekilde vergi ödenmiyor !

  • fcdogan

   vergi dediğim bahsettiğiniz vergi…

 • Nurhan Kucukburgaz

  Merhaba,Yurt dışından kardeşim, adıma telefon gönderdi. pasaportum var fakat yurt dışına 2012′nin 8. ayında çıktım. nasıl bir yol islemem gerek.yardımcı olursanız sevinirim.

  Nurhan….

  • http://twitter.com/pcextra_online PC Extra

   O pasaport işinize yaramaz. Kayıt işleminiz geçerli olmaz. Kayıt yapılacak pasaportun Türk gümrüklerinden geçiş tarihi mutlaka en geç 30 gün olmalıdır. Başka birinden yardım istemenizi öneririz ama o kişi de 2 yıl boyunca üzerine yurt dışından getirdiği bir telefonu kaydedemeyecek. Bilginiz olsun.

 • tuğba

  kayıt ıslemını yaptırdıktan sonra ne kadar suruyor acılması ? hıc problem cıktı mı ??

 • Nevzat

  kayıt işlemi bittikten sonra “onay”  icin SMS geliyor mu? IMEI kaydi yaptiktan sonra 2 gün geçti “kontrol ediliyor” diyor. Yukaridaki açıklamada anlık kontrol yapılır diyor.

 • Umut199

  Bankaya online ödeme yaparken 9151 nolu vergi kodunun dışında Ana Vergi Türü’ü de girmek gerekiyor. Onun ne olduğuna dair de bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler!