Turkcell’in yeni telefonu MaxiPlus 5 çıktı, fiyatı ayda 5 TL’den başlıyor

Turkcell, dördüncü telefonu MaxiPlus 5’i Antalya’da Adam&Eve otelde düzenlediği lansmanla tanıttı. Android 4.0.4′lü Turkcell Maxiplus 5 fiyatı ise 549 TL.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın’ın tanıttığı yeni Turkcell Maxiplus 5, Android 4.0.4 işletim sistemli, Cortex A5 mimarili 800 MHz’lik yeni Qualcomm MSM7225A işlemcili ve 3.5”lik LCD IPS panelli kapasitif dokunmatik ekranlı bir akıllı telefon. 120 gram ağırlığındaki bu telefon, Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich işletim sisteminin tüm nimetlerinden yararlanmasının yanında, Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilmiş özel Turkcell uygulamaları ile oldukça iddialı. 3G’li bir telefon olan Maxiplus 5’in 1400 mAh’lik pili ile 200 saate kadar bekleme süresi ve 4 saate kada da konuşma süresi bulunuyor.

5MP’lik sadece arka kamerası bulunan Maxiplus 5’in hafızası ise toplam 8GB. Bunun 4GB’ı cihaz içinde ROM olarak, diğer 4GB’ı ise telefona takılmış bir SD kart olarak hediye ediliyor.

Turkcell Maxiplus 5 fiyatı 549 TL

Turkcell Maxiplus 5 fiyatı peşin olarak 549 TL gibi böyle özelliklere sahip bir telefon için son derece iddialı bir fiyatla satışa çıktı. Faturalı hat sahipleri ilk 3 ay boyunca 250MB’lık bedava internet ve 1 yıllık Turkcell TV sahibi olacak. Bu iki servis belirtilen sürelerde bedava olacak.

Hazır kartlı Turkcell’liler ise Turkcell Maxiplus 5 ile daha avantajlılar. Hazır kart sahipleri 24 ay boyunca ayda 24 TL’ye bu telefona sahip olabilecek ama telefonun içinde 1 yıl boyunca her ay bedava 250MB’lık interneti, Turkcell TV standart paketi ve Facebook hediyesi bulunuyor olacak. Yani hazır kart hattı olanlar, 1 yıl boyunca bu üç hizmeti Turkcell Maxiplus 5 telefonu ile birlikte hiç bir ücret ödemeden kullanabilecekler.

Dünyada bir ilk: NFC Magnet’li mobil sipariş

Türkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Anıl Gül ve Emre Sayın’ın birlikte gerçekleştirdikleri sunumlarda Turkcell’in dünyada ilk defa bir mobil operatör olarak NFC sistemli telefonlarda uygulamaya konulan mobil sipariş kavramı canlı yayında Burger King ve Pürsu damacana su siparişi örnekleri sergilendi. Maxiplus 5 telefonu buzdolabı magneti şeklinde bir manyetik karta yaklaştılırarak aktive edilen uygulama üzerinden, sisteme kayıtlı işletmelerden ihtiyaçlarınızı sipariş verebiliyorsunuz.

Üstelik sisteme önceden tanıttığınız adresleri belirtmenize gerek kalmadan. Çünkü Maxiplus 5, o anda bulunduğunuz yeri kendi baz istasyonlarından algılayarak adres bilginizi tanıması durumunda sizden adres istemiyor. Bu uygulamaya yakın gelecekte pek çok yeni özellik eklenecek. Ürün siparişi bu yeni online işlem merkezi uygulamasının sadece buzdağının üst kısmı şeklinde tanımlanıyor.

Turkcell Maxiplus 5 ne zaman çıkıyor?

Turkcell MaxiPlus 5, 16 Temmuz tarihinden itibaren tüm Turkcell iletişim merkezlerinden (TİM) satın alınabilecek. Bu telefon için Turkcell’in belirlediği fiyat politikası ise şöyle:

Turkcell Maxiplus 5 peşin fiyatı 549 TL. Ancak dileyen herkes bu telefona 24 ay tahhüt vererek ayda 5TL ile 26 TL arasında değişen ek tutarlarla sahip olabilecek. Bu tutarlar Turkcell müşterilerinin bağlı oldukları abonelik türüne göre değişiklik gösteriyor. Kurumsal hatlar içinse Turkcell Maxiplus 5 telefonu ayda 5 TL ile 13 TL arasında değişen ek tutarlarla satılıyor olacak.

Turkcell Maxiplus 5 işlemcisi Qualcomm MSM7225A hakkında

Turkcell’in Maxiplus 5 model telefonunun içinde 800 MHz’lik frekansa sahip Qualcomm’un MSM7225A işlemcisi bulunuyor. Bu işlemcinin hızı sizi yanıltmasın. Qualcomm MSM7225 serisi işlemcilerinde mimariyi Snapdragon’a kaydırmış ve 65mm’den 45mm üretim teknolojisine geçmiş. İşlemci artık Cortex A5 mimarisi üzerinde yükseliyor. Ama nedense Quallcomm, işlemci adını – sonuna sadece A harfi koyarak – güncellemiş. Kısacası MSM7225A işlemcisi, eski nesil 600MHz’lik A harfi olmayan işlemciye göre yüzde 60 ile 110 arasında daha fazla performans sunuyor.

Android 4.0.4 üzerinde çalışabilen bu işlemci, yakın bir gelecekte Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine de güncellenebilecek. Yani muhtemelen sonbaharda ya da kışa doğru Turkcell Maxiplus 5 için Android 4.1 güncellemesini görebileceğiz. Turkcell Maxiplus 5 fiyatı 549 TL olunca, çift çekirdekli bir işlemcinin varlığı da doğal olarak hayal oluyor. Yine de bu işlemci çoğu uygulamayı akıcı olarak çalıştırabilecek düzeyde.

Mobil Asistan ve Akıllı Cevap

Turkcell, Maxiplus 5 telefonu ile Turkcell teknoloji ekibinin hazırladığı iki yeni uygulamayı daha tanıttı. Mobil Asistan tıpkı iPhone 4S’in Siri’si ya da Samsung’un S-Voice uygulaması gibi bir sesli yardımcı asistan uygulaması. Siz soruyorsunuz, o yanıtlıyor. Ama şimdilik sadece 12 komutu algılayabiliyor. 1 aya kadar 40 komuta ulaşacak bir algılama kapasitesi olan Turkcell Mobil Asistan’ın bir ismi ise henüz yok. Turkcell bu konuda önerilere açık. Akıllı cevap ise Android 4.0 işletim sisteminin mimarisi ile gelen bir özellik. Turkcell bu özelliğe minik eklemeler yapmış. Örneğin telefon masada dururken çaldığında yanıtlamak istemiyorsanız, telefonu ters şekilde masaya bırakın. Bu işlem arayan kişiye sizin önceden tanımlayadığınız bir mesajı SMS olarak gönderecek. Ya da size telefon geldiğinde telefona yanıt vermek yerine telefonu kulağınıza götürmek yeterli olacak. Bu şekilde ekrana bakmadan, cevap ver tuşunu aramadan gelen çağrıya yanıt vermiş olabileceksiniz.

Turkcell T serisi 500 bin sattı

Turkcell’in kendi markasıyla pazara sunduğu önceki modeller olan T10, T11 ve T20 yaklaşık 500.000 adet satmış. Üstelik bu cihazları satın alanların yüzde 90’ı ilk defa akıllı telefon satın alan tüketicilerden oluşmuş. Turkcell’in bu segmentteki döördüncü telefonu olan Maxiplus 5’e ek olarak yakında bir de profesyonel kullanıcılar için Turkcell Maxipro isimli yeni bir telefon daha çıkacak. Ancak o konuda şimdilik sadece ön bilgi yapıldı. Ayrıntılar ilerleyen haftalarda paylaşılacak.

Turkcell Maxiplus 5 teknik özellikleri

GSM Band DesteğiGSM 900/1800/1900
UMTS 900/2100
Boyutlar115.2 x 62 x 11.1 mm
Ağırlık120gr
Ekran TipiLCD IPS kapasitif dokunmatik ekran
Ekran Boyutları3.5 inç, 320x480 piksel (HVGA)
Dahili Hafıza512MB RAM , 4GB ROM
Harici Hafıza Desteği32GB'a kadar destekleniyor
Kart YuvasıMicroSD
3GHSDPA 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN802.11 b/g/n
BluetoothVar
Kamera5 MP AutoFocus Kamera
VideoVar
2. KameraYok
İşletim SistemiAndroid OS, 4.0.4 Ice Cream Sandwich (4.1 Jelly Bean'e güncellenebilecek)
İşlemciQualcomm MSM7225A 800MHz Cortex A5 mimarisi
RadyoInternet Radyo Uygulaması
GPSVar
PilStandart Pil, Li-Ion 1400 mAh
Bekleme Süresi200 saate varan
Konuima Süresi240 dk'ya varan
Kutu İçeriği4 GB SD Kart, Micro USB Şarj aleti, Kullanıcı Kılavuzları, Pil, Kulaklık, MicroSim adaptörü, Micro USB kablosu
  • derin su

    acaba    ayda  ne kadar onuda öğrenebilirmiyiz