Google arama geçmişi neden ve nasıl silinir? İşte yanıtı:

Google, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren gizlilik politikasını değiştiriyor. Bir dizi yeni kararlar içeren bu politika değişikliğinde en önemli konu arama geçmişinizin kayıt altında tutulmaya devam edilip edilmemesi. Tercih size bağlı.

Google arama motoru, internette arama yapmak için kullandığımız nerdeyse yegane kaynak konumunda. Öte yandan sürekli arama yaparak Google’a kendimiz hakkında pek çok bilgi veriyoruz. Google da bu bilgileri saklıyor ve bizlere daha kolay ve mantıklı sonuçlar çıkarmak için kullanıyor. Yani bu yeni bir şey değil. Yeni olan, Google’ın kayıt altında tuttuğu arama verilerimizi 1 Mart 2012 tarihinden itibaren devlet kurumlarıyla da paylaşabilecek olması. İşte bu detay dikkatleri arama geçmişinize çeviriyor.

Yarın hakkınızda bir soruşturma açıldığında kolluk kuvvetleri, yerli ya da yabancı olsun farketmiyor, Google’dan sizin hakkınızda arama verileri bilgisi isterse, Google kullanıcı adınızla ilintili bilgileri paylaşabilecek. Eğer Google arama geçmişinizi sıfırlamak, silmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit. Google’a login olun, yani kullanıcı adınız ve şifrenizle girerek şu adrese gidin:
www.google.com/history

Bu adreste altta karşınıza çıkan Web Geçmişimi Sil butonu sizin o tarihe kadar Google’da yaptığınız arama geçmişinin kayıtlarını silmeye yarayacak. Ama unutmayın. Gelecekte Google üzerinden yapacağınız arama kayıtlarınız kayıt altında tutulmaya devam edecek.

Google arama geçmişini silmek size ne kazandıracak?
Google’da yaptığınız arama kayıtlatının silinmesi size pek fazla bir şey kazandırmayacak. Eğer hakkınızda bir soruşturma açılacağı fikrine sahipseniz, geçmiş kayıtlarınızı silmeniz sizi bir yükten kurtarabilir. Kazancınız sadece bu. Kaybınız ise arama yaparken Google’ın elinde geçmiş kayıtlarınız olmadığı için kişiselleşmiş sonuçlarla karşılaşmayacağınız olacak. Ama o da zamanla yeni yapacağınız aramalarla gelişecek. İşe yarayacak mı bekleyip göreceğiz.

Bu arada yeri gelmişken bir de size Youtube Search Stories linkinden bahsedelim. Google ile ilgili bir arama hikayeniz, ya da Google ile yaptığınız bir aramada karşınıza çıkan ilginç bir detay varsa, videosunu çekip www.youtube.com/searchstories adresine gönderebilirsiniz.