Tivibu Ev abone almaya başladı ama IPTV sanıldığı gibi basit değil

TTnet’in Tivibu Ev isimli IPTV hizmeti için yoğun bir tanıtım kampanyası başladı. Internet hattınız üzerinden TV’nizde bol özelliklerle desteklenen cam gibi net görüntüler izlemek istiyorsanız şu uyarılımızı dikkate almanızı öneriyoruz:
tivibu_ev_airties_kanallar_iptv_3

IPTV nedir diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım: IPTV en basit anlatımıyla internet hattınız üzerinden TV yayını demek. Ama bunu internet üstünden tarayıcınızın içinden seyrettiğiniz yayınlarla karıştırmayın. IPTV’de televizyon kanallarını tıpkı Digitürk, D-Smart, Tele dünya ya da uydu alıcılarıyla seyrettiğiniz dijital kanallar gibi doğrudan TV’nize bağlayacağınız bir cihaz yardımıcyla seyrediyorsunuz.

tivibu_ev_airties_cihazi_iptv_2

Bu cihaza IPTV cihazı ya da modemi deniyor. Tivibu Ev aboneliği ile birlikte ücretsiz olarak verilen IPTV modemi ya da cihazını AirTies üretiyor. Ancak bu cihazla ilgili teknik desteği AirTies, değil TTnet veriyor. Cihaz tek başına satılmıyor. AirTies henüz böyle bir pazar olmadığından, Türkiye’de IPTV hizmeti veren şimdilik sadece tek bir firma bulunduğundan, bu ürününü tüketicilere doğrudan satmıyor.

tivibu_ev_airties_modem_iptv

TTnet Tivibu Ev abonesi olmak için mutlaka ama mutlaka TTnet ADSL ya da VDSL abonesi olmanız gerekli. Bu abonelikleriniz yoksa Tivibu Ev’e abone olamıyorsunuz. Peki Tivibu Ev’e hangi şartlarda gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. İşte size çeşitli Tivibu Ev yorumu eşliğinde, Tivibu ev avantajları ve dezavantajlı da dahil, dikkat edilmesi gereken noktalar:

1- Download canavarıysanız Tivibu Ev alırken bir daha düşünün. Çünkü Tivibi Ev bir IPTV hizmeti ve size yayın aktarmak için internet bağlantınızı kullanıyor. Kotanızı değil. Bu çok önemli. Eğer evinizde 1Mbit’lik hat varsa ve yine eğer hattınız aslında örneğin 8Mbit’lik hızı destekleyebiliyorsa, Tivibu Ev yayını kesinti olmadan size ulaşabilir. Ama şu çok ekonomik olan 8Mbit’e kadar olan aboneliklerdeyseniz yine Tivibu Ev yayını alabilirsiniz, ancak download ya da sörf hızınız 8Mbit’lere çıkmayacaktır.

2- İnterneti sadece sörf amaçlı kullanıyorsanız Tivibu Ev alabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi, önce telefon hattınızın bağlı olduğu santral kontrol ediliyor. Eğer yüksek hızları destekliyorsa, o zaman size abone olabilirsiniz deniliyor.

3- Evinizdeki TV’niz HD desteklemiyorsa, Tivibu Ev’deki HD kanalları izleyemezsiniz. Bu nedenle HD kanal izleyeceğim diyerekten Tivibu Ev almayın. Ama diğer kanalları tabi ki seyredebilirsiniz.

tivibu_ev_airties_kanallar_iptv_4

4- Tivibu Ev’in en önemli avantajı bazı kanallarda canlı yayını dondurma, belirli bir süre kadar geriye sarma ya da tekrar seyretme imkanı sunması. Digiturk Plus’da da vr bu özellik ama Tivibu Ev’inki çok daha esnek. Bu bize göre çok önemli bir ayrıntı. İşte IPTV budur dedirtiyor.

5- Tivibibu Ev hizmetinde evinize de çeki düzen vermeniz gerekiyor. Tivibu Ev IPTV cihazından aynı anda sadece tek bir kanal izlenebilir. Çoğaltıcılarla diğer odalardaki televizyonlara da kablo çekebilirsiniz ama cihazda o anda hangi kanal açıksa, tüm odalardaki televizyonlarda da o kanal açık olacaktır. Tivibu Ev, henüz “yan odaya da Tivibu Ev” gibi bir hizmete başlamadı. Talep gelmesi doğrultusunda bu seçeneği düşüneceklerdir.

tivibu_ev_airties_kanallar_iptv_5

6- Bir de kablo sorunu var. Teorik olarak Tivibu Ev cihazı ile televizyonunuz arasında uzaklık metrelerce olmamalı. Zaten en mantıklısı Tivibu Ev cihazını TV’nin hemen dibine koymanız. Bu hem cihazdan çıkan kabloyu TV’ye rahatça bağlama kolaylığı sunacak, hem de kanal değiştirmek istediğinizde kumandanızı bu cihaza doğrultma kolaylığı getirecektir. Yani ADSL modeminiz evde başka bir yerdeyse haberler kötü. Oradan TV’nizin olduğu yere kablo çekmeniz/çektirmeniz gerekiyor.

7- Son sözümüz de lüks internet hızı içinde yaşayanlara. İnternet bağlantınız VDSL gibi 16 ya da 32Mbit, hatta daha üst seviyede bir bağlantıysa ve internetteen bu bağlantılarınızın sunduğu maksimum hızlarda download yapıyorsanız, Tivibu Ev abonesi olduğunuzda o eski mutlu günlere veda edebilirsiniz. Çünkü Tivibu Ev, aynı hattı kullanacağından dolayı hızınızı etkileyecektir. Ama şu da var. Eğer evine süper hızlı internet altyapısı gelen şanslı kişilerdenseniz, bağlantı hızınız 16 ya da 32 Mbit olsun, herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceksiniz.

tivibu_ev_airties_kanallar_iptv_6

Bu arada son bir bilgi daha verelim. Bu yazımızdaki görsellerin tamamını Tivibu Ev kullanım kılavuzundan aldık. Bu kılavuzu PDF olarak siz de indirip, Tivibu Ev’in sunduğu nimetleri ilk elden öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:
- Tivibu Ev hangi kanallar ile yayın yapıyor, tam listesini yayınlıyoruz
- Tivibu Ev nasıl çalışıyor, işte yanıtı
- TTNet’in IPTV’si Tivibu Ev 30 ile yayıldı

 • Ender

  Arkadaşlar yaşadığınız sorunlar tamamen bulunduğunuz yerin santrale uzaklığı veya binada ki şebekeden veya teknik sorunlardan kaynaklanıyor. İmkanınız olursa bu konuları iyi araştırın, sonra üzülmeyin.
  Bu konularda sorununuz yok ise mutlaka alın, kesin alın. Sıkıcı uydu kanallarından kurtulun.

 • Nurgül

  bende ttnet tivibu ev kullanıcısıyım ama sizin söylediğiniz yorumlara katılmıyorum bi kere tivibu ıkı ay ucretsiz ve taahhüt kesinlikle yok ve digitürk kanallarından çok çok daha iyi. digitürke ayda 59 tl verene kadar tivibuya ayda 9 lira 90 kuruş vermeyi tercih ediyorum ve tivibunun görüntü kalitesi diğer hepsinden çok çok iyi. memnun olmadıgınız takdirde cihazı iade edebiliyoruz (ki cihaz bozuk olsa dahi sorunsz iade edebiliyoruz)… lütfen tam olarak bilmediğiniz cihaz ve kişiler hakkında ileri geri konusmayın. bu arada cihazı kuran kişiler almıyor siz kendiniz götürüp iade ediyorsunuz..

 • Oyuncephesi

  ben kullandım bazı kanalları süper ama hala eksikleri var ayrıca 6-7 megabit internetiniz varsa fazla sorun yapmaz sadece izlediğiniz zaman hızınız biraz düşer ve kalite de bende gayet iyiydi bu hafta yine bağlatıyorum

 • Yunus

  arkadaslar siz siz olun tivibu ev alırken vestel marka cihaz kuruyorlarsa kesinlikle tavsiye etmiyorum üç gündür cihazda yayın yok hantal çok yavaş 5+1 bagladım durmadan ses gidiyor cihaz degişim talebi verdim Airties gelicek ög geldi vestelden kesinlikle..!!

 • yener

  TİVİBU kullanmak isteyen arkadaşlar DİKKAT!!!!!!!!! Size bir öneri: asla TTNET TİVİBU ücretsiz deneme kullanımı için arayan TTNET çilere inanmayın. Zaten hiç işe yaramayan, çalışmayan bir şey TİVİBU. Ücretsiz diye bağlarlar, sonra gelip almazlar haksız para almaya çalışırlar. Bunu heryere de yazın, herkes bilsin…..

  • aytaç

   ha yaşa yener kardeşim benzeri başıma geldi.avukat parası modem parası . icralar avukatlar .sakın taahütlü abonelik sakın olmayın bence

  • Serhat Dogan

   Ben de Tivibuev tarafından dolandırıldım.2ay üçretsiz kurulum üçreti yok dediler ilk ayda yüklü bir fatura geldi.4440375′i arıyorum hatalı mesgul çalıyor sanırım engelliyorlar.prim almak için beni aldatan o personele o para hastane parası olması dilegiyle. 

   • Mehmet

    2 ay denememi kullanıyorum çok rahat bence hiç sorun yok

 • özkan öztürk

  servise üye olursam IPTV cihazını modemime kablosuz bağladığım Access Point / Router üzerinden kullanabilirmiyim? ( bağlansa bile sanırım sadece kablo ile yapılabilecek )

  • özkan öztürk

   yokmu konuyu açan arkadaşında ufacık bi görüşü.

   • seçil

    tivibu ev paketi satışı yapıyorum ilgilenen olursa irtibata geçip numalarını bırakabilirler.. cecillims@hotmail.com

 • Arman

  Bilgilerde bir yanlışlık var TivibuEv abonesi olduğunuzda iptv yayını için ayrı bir adsl hattı tahsis ediliyor. Bilgisayarda kullandığınız internet bağlantısı yayını etkilemiyor. Modeme login olduğunuzda pppoe üzerinden aldığınız ip ayrı, iptv için aldığınız ip ayrı olarak görülebiliyor.

  • Ottoman

   net4 abonesi oldum, tivibu eve de başvurdum ama ttnetten sizi abone yapamayız dediler. hattım 4mbit’i bile desteklemiyormuş. Santrale çok uzakmışız.

 • Orcun MD.

  Mehabalar.. Ne yazık ki şuan sadece adsl kullanıcıları Tivibu Ev hizmetinden yaralanabiliyor. VDSL kullanıcıları yararlanamıyor. Kurulan IPTV Cihazlar VDSL ile uyumlu değiller. Denendi ve tecrube edildi :)