Tivibu Ev nasıl çalışıyor, işte yanıtı

TTNet’in IPTV hizmeti 30 ilde devreye girdi ama beraberinde bazı soru işaretleri de getirdi. Tivibu EV, Tivibu Web ve Tivibu Cep olarak üçe ayrılan yeni hizmet anlayışının EV bölümü şu özellikleri içeriyor:
tivibu_ev_nasil

TTNet Tivibu Ev abonesi olmak için neler gerekli?
İnternet aboneliği şart: Tivibu Ev hizmeti için evinizde mutlaka bir ADSL ya da VDSL hizmeti bulunması ön koşulu var. Ve bu hizmetlerin TTNEt’ten alınması şart. Smile ADSL ya da Superonline ADSL abonesi olup da Tivibu Ev hizmetine başvuramıyorsunuz.

Telefon aboneliği gerekli değil: ADSL aboneliğinden söz etmişken, sabit telefon hattı olayına da değinmek lazım. Tivibu Ev aboneliği için sabit telefon hattı aboneliği gerekmiyor. Ama sabit telefon hattı aboneliğiniz yoksa, Tivibu Ev’in sunduğu bazı hizmetlerden yararlanamıyorsunuz. Sabit telefon aboneliği olmadan Tivibu Ev aboneliğinizi başlatabilmek için Yalın ADSL seçeneğini kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Yalın ADSL hizmeti ile sabit telefon hattı olmadan da ADSL hizmeti alabiliyorsunuz, tek sıkıntı abonelik ücretlerinde. Yalın ADSL maliyeti biraz daha pahalı.

Tivibu Ev ile internet hızının etkilenecek mi?: Bu sorunun iki yanıtı var, hem evet hem de hayır.

Önce hayır yanıtını açıklayalım:
Eğer hattınız yüksek hızlarda ADSL bağlantısını destekliyor ve evinizdeki ADSL aboneliği de 1 ya da 2Mbit’lik gibi giriş seviyesindeki seçeneklerdense IPTV hizmeti olan Tivibu Ev’i kullanırken internet hızınız etkilenmeyecektir.

Şimdi de evet yanıtı geliyor:
Evinizdeki ADSL aboneliği 4 ya da 8Mbit’likse, hattınız normal koşullarda 16 ya da 32 Mbit hızı destekliyorsa yine sıkıntı yaşamayacaksınız ama malum Türkiye şartlarında sürekli o hızlarda internette sörf yapmak pek mümkün değil. Bu nedenle Tivibu Ev ile televizyon seyrederken, internet bağlantınız 4 ya da 8Mbit’lerde olmayacaktır. Zaten Tivibu Ev’in karşılaşacağı en büyük sıkıntı da bu olacak. Download canavarlarından bolca şikayetler gelecek. Ortalık ya düşük hız, ya da kesintili TV yayını şikayetleriyle dolacak.

Tivibu Ev paketinde cihaz olarak neler veriliyor?
Tivibu Ev paketine abone olanlara bir Airties modem ve bir IPTV set top box cihazı veriliyor. Biz bu cihaza şimdilik Tivibu Ev dekoder diyelim. Bu cihaz, ADSL modeminize bağlanacak ve gerekli dataları internet üstünden alıp, dekoder yardımıyla görüntü sinyaline dönüştürecek ve TV’nize aktaracak. Bu cihaz HD IPTV dekoder olduğu için TV’nize HDMI yoluyla da bağlanabilecek. Eğer TV’niz HD özellikli değilse, scart kablosu ile bağlayacaksınız. Bu cihazlar ücretsiz olarak veriliyor. Abonelikten vazgeçme durumunda geri vermek zorundasınız. Ya da sözleşmede belirtilen tutarı ödemeniz gerekir.

ADSL kotası ve Tivibu Ev nasıl çalışacak?
Tivibu Ev hizmeti ile ADSL aboneliğinizin kotalı ya da kotasız olması arasında bir bağlantı yok. Tivibu Ev, ADSL aboneliğinizin bağlı olduğu hattı kullanıyor olacak ama internet bağlantınızın türüyle bir ilgisi bulunmayacak. O da internet ADSL de internet diyebilirsiniz. Tivibu Ev tamamen bu hizmete dedike olmuş sunuculardan yayın yaptığı için, o sunuclardan size gelen internet trafiği kota hesabınıza sıfır olarak yansıyacak.

Özetle Tivibu Ev maliyeti ne olacak?
Varsa telefon hattı faturanız artı ADSL aboneliğinizin üstüne bir de Tivibu Ev faturası eklenecek. Tivibu Ev, maliyet olarak Digiturk’ten ve D-Smart’tan ucuz ama Kablo TV’den pahalı. Üstelik TTnet ADSL abonesi olma zorunluluğu var. Eğer zaten TTnet abonesiyseniz sorun yok ama bu hizmeti denemek isteyen diğer ADSL sağlayıcılara abone olanların işi zor. Uydudan TV yayını alanlarsa, bu rahatlıklarını bırakıp Tivibu Ev’e geçerler mi bekleyip göreceğiz.

Tivibu Ev sistem, kablo TV ya da Digiturk ve D-Smart gibi platformların aksine interaktif hizmetlere en yatkın platform olarak öne çıkıyor. Şimdilik merak ettiğimiz tek konu yayın kalitesi, yayınlardaki akıcılık ve tüm bunların evdeki internet bağlantınıza yavaşlık olarak bir etkisinin olup olmayacağı şeklinde.

Tivibu Ev’in sunduğu kirala izle, seç izle ya da tekrar izle gibi hizmetlerini isi kapsamlı olarak bir başka yazımızda ele alacağız.

İlginizi çekebilir:
- TTNet’in IPTV’si Tivibu Ev 30 ile yayıldı
- Tivibu Ev hangi kanallar ile yayın yapıyor, tam listesini yayınlıyoruz

 • ferhatdurdu

  Tivibu ev internet hızını yavaşlatmaz.

 • niyazi

  tivibu da usb flaş ı nasıl okutucam

 • http://www.facebook.com/ferhat.alper.3 Ferhat Alper

  tivubu kutusundan interneten sörf yapabilinse şerefsizim alacam böğlece televizyonada ,internnetten girip arama yapabilcem o zaman üye olurum artı tivu bu 3 boyutlu yayın neden yapmıyor bence şirketin bunlara öncelik vermesi lazım böğlece d smartı ve digitürkü rahatça geçebilir piyasada böğle kutular satılıyor mesala darkın android tv box kutusu aynı zamanda everestinde var bence tivubu 2 konuya ağırlık vermeli internette sörf yapan kutu geliştirmeli ve 3 boyutlu yaında yapmalı

 • Uğur Parçaoğlu

  bağlantı yapıldıktan sonra, bunu evdeki diğer bir televizyonada bağlama şansımız varmı?

 • Dinçer

  E ne anladım ben bu işten. adsl bağlantımı yavaşlatacaksa tivibu ev almamki

 • OkanB

  Tivibu Ev hangi kanallar var ki? Deyer mi almaya? Bi inceleme yapsanız da bilsek yorum olmadan olmuyor