Fizy.com’a giriş yöntemi Google bot’tan geçiyor

Müyap tarafından Türkiye’ye erişimi kapatılan Fizy.com’a Firefox’a özel bir eklentiyle sorunsuz şekilde girilebiliyor. Chrome tarayıcısı ile girmekse çocuk oyuncağı. İşte detaylar…
fizy_giris

Türkiye’nin (ve dünyanın en popüler online müzik kaynaklarından biri olma yolunda) sayılı video ve müzik portallerinden Fizy.com’un kapanışını ve gelişmelerini sizlerle en güncel şekilde paylaşmıştık. Bugün ise Türkiye’nin gurur kaynağı olan Fizy.com’a nasıl erişilebileceğinizi tarif edeceğiz.

Fizy.com sitesinde bir arka kapı bırakmış. Bu kapıya kendinizi bir arama motoru olarak tanıtırsanız, site tıkır tıkır çalışıyor. İngilizce tabirle kulllandığınız tarayıcının User Agent bilgisini bir arama motoru ile değiştirirseniz, Fizy.com düzgün bir şekilde eskisi gibi çalışıyor.

Firefox ile Fizy.com’a nasıl girilir?
Firefox için geliştirilen User AGent Switcher eklentisi sayesinde Fizy.com’a sorunsuz şekilde giriş yapabiliyorsunuz. Bunun için doğal olarak Mozilla Firefox internet tarayıcısına ihtiyacınız var.
fizy_giris_2

Daha önceden kurmadıysanız, http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/ adresinden Firefox’u indirip bilgisayarınıza kurun. Daha sonra https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/59/ adresinden Fizy.com’a giriş yapmanızı sağlayacak olan eklentiyi indirip Firefox’a entegre edin.

Eklenti linkini Firefox web tarayıcınız aracılığıyla kullandığınızda karşınıza User Agent Switcher 0.7.2 isimli bu eklentiyi tarayıcınıza entegre edeceğiniz butonla karşılaşacaksınız. Butona tıkladığınızda Firefox bu eklentiyi otomatik olarak veri tabanına entegre edecek.

Eklentiyi yükledikten sonra Firefox’u yeniden başlatın. Sonrasında Firefox üzerinden sırasıyla ARAÇLAR/DEFAULT USER AGENT/ SEARCH ROBOTS/GOOGLEBOT2.1 işaretleyin. Daha sonra araç çubuğuna www.fizy.com yazdığınızda siteye giriş yapabileceksiniz. Tek sıkıntı, siteye her girişinizde aynı işlemi tekrar yapmanız gerekmesi.
fizy_giris_1

Chrome ile Fizy.com’a nasıl girilir?
Chrome işin en kolay yanı. Bu tarayıcının en güzel yanı, herhangi bir program kurulmasına gerek yok. Komut satırına şunu yazarak Chrome’u çalıştırırsanız, Fizy.com’a Google bot gibi görüneceksiniz ve site de size tüm hünerlerini gösterebilecek.
fizy_chrome_user_agent_google
chrome.exe –user-agent=”Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html)”

Internet Explorer ise yine Firefox’taki gibi bir eklentiyle, user agent değişimi yapabilen bir programcıkla Fizy.com’a girebiliyor. Bulabildiğimiz kadarıyla UAPick User-Agent Switcher progamcığı işe yarıyor. Bu programı şu adresten indirebilirsiniz.

Açıkçası biz sadece Google bot olarak denedik. Diğer arama motorlarının string’lerini kullanarak da denemeler yapabilirsiniz. Şu adreste bir hayli uzun bir liste var.

Fizy.com böyle taklalar atmadan açılacak mı?
Açıkçası top şu anda Müyap’ta. Müyap yetkililerinin pcextra.com.tr’ye yaptığı açıklamaya göre bir aksilik olmazsa ve çoğunluk sağlanırsa, 4 Ocak Salı günü gerçekleştirilecek olağan Müyap Yönetim Kurulu Toplantısında Fizy.com adlı internet sitesi de masaya yatırılacak. Ne tür bir karar çıkacağı tabi ki bugün itibariyle belli değil.

Öte yandan Mashable.com sitesi yetkilileri ise 6 Ocak Perşembe günü yapılacak Mashable Awards’da Best Music Discovery Service dalında kimin kazandığı bilgisini, finalist Fizy.com sitesinin Türkiye’deki durumunu öğrenmiş olmalarına rağmen, PC Extra olarak bizimle paylaşamayacaklarını belirttiler. Fizy.com yetkilileri ise iddia ettiklerine göre Las Vegas’ta CES 2011 fuarı açılışında düzenlenecek törende ısrarla ödüllerini almaya gittiklerini söylemekten çekinmiyor.

Bu arada….Keyifli Fizy’ler…

Güncelleme: 1 Şubat 2011
Fizy.com tekrar açılıyor. Turkcell ile Fizy.com arasında yapılan işbirliği sonucu Fizy.om ile Müyap arasındaki sorunlar giderilip, site Turkcell’in servisleri altında tekrar yayın hayatına geri dönüyor. Fizy.com’un tekrar açılmasının bu hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.
Bu gelişme ile ilgili ayrıntılı haberimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Müjde: Fizy.com tekrar açılıyor

 • Merve

  Yapamadım ve fizy halen açılmadı, halen açılmadı çok sıkıcı bir durum. Benim gibi fizye giremeyenler varsa http://www.turkves.com u öneririm, fizye kısmen benziyor.

 • Haydar uslu

  ya bu chorme olayının macos için olan kodu yok mu?
  lütfen yardım edin

 • http://www.mjoos.com Mjoos

  Ben işlevine bakarım adı farketmez diyorsanız http://www.mjoos.com

 • http://site.mynet.com/alparslanyilmaz06/Alparslansitesi/index.htmhttp://site.mynet.com/alparslanyilmaz06/Alparslansitesi/index.h köksal yılmaz

  http://www.youtube.com/watch?v=LRiw9efwJMY bu arkadaş anlatmış burdan bakabilirsiniz

 • http://site.mynet.com/alparslanyilmaz06/Alparslansitesi/index.htmhttp://site.mynet.com/alparslanyilmaz06/Alparslansitesi/index.h köksal

  mozilla ile giriş yöntemini bu arkadaş anlatmış http://www.youtube.com/watch?v=LRiw9efwJMY
  buradan bakabilirsiniz

 • http://fizy.irfan.gen.tr fizy

  arkadaşlar fizy kapatıldı üzüldüm ama http://fizy.irfan.gen.tr açılmış

 • ilker

  chrome.exe’nin tam dosya yolunu yazarsanız googlebot çalışacaktır. ayrıca chrome.exe’den sonra çift tırnak var. yani alttaki gibi bir komutu çalıştıracaksınız.

  C:\Users\Pc002\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe –user-agent=”Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html)”

  chrome.exe’nin tam dosya adı için
  başlat>tüm programlar > google chrome > google chrome (sağ tıkla) > özellikler > kısayol >hedef

  ya da masaüstünüzde google chrome’un kısayolu varsa oradadan da sağa tıklayıp hedef yolu öğrenebilirsiniz.

 • http://www.fizy1.com fizy

  Fizy e alternatif site :D süper şarkılar var http://www.fizy1.com

 • http://sada asda

  maalesef olmadı. firefox olayı olmuo…

 • fizmüzik

  bosuna onunla urasmayin http://www.fizymuzik.com girin yeter o kapatilmamis :)

 • easirci

  musa teşekkürler o şekilde ypaınca oluyor.

 • turgay

  chrome için düzeltilmiş kod

  chrome.exe –user-agent=”Googlebot/2.1(+http://www.google.com/bot.html)”

  win7 de başlat menüsüne tıklayınca en altta arama boşluğuna kopyala yapıştır.

 • sena

  chrome da firefox da işe yaramıyor:( site yetkilileri bir açıklama yapsalar iyi olacak.

 • Musa

  Selamlar,

  Paylaşım için teşekkürler, chrome da denedim çalışıyor, yapmanız gereken verilen string’de ki çift tırnakları silip kendiniz tekrar yazmanız, kopyala yapıştır yapınca bozuluyor. Bir de user agent ifadesinin başında iki tire var tek tire değil –.
  Komutu çalıştırmadan önce tüm chrome sayfalarını kapatınız.

  Kolay gelsin.

  • sena

   dediğini de denedim ama olmadı musa kardeş:/

 • yunus emre

  Evet Google Chrome İle Hata Veriyor Tekrar Deneyip Sunarsanız Memnun Kalırız İyi Çalışmalar

 • easirci

  Keşke chrome için olanı deneyip sunsaydınız.
  Malesef işe yaramıyor.

 • bilemeyenadam

  Opera kullanan arkadaşlar fizy’ye girmek için tek yapmanız gereken turboyu etkinleştirmek.

 • cabbar

  chrome için yapılan uygulamada hata veriyor. w 7 kullanıyorum.

 • Ufuk

  yok bu da işe yaramadı error verıyo lutfen gercekten fızy e gırebılecegımız bı yontem bulun

 • Ahmet DURCAN

  ne diye kapatıyorlarsa hala anlamıyorum fizy.com gibi bir siteyi, fırsatı ganimet bilenlerde http://fizygir.com/ gibi sitelerle bir yere gelmeye çalışıyor.