Mobee Nett Tablet 7″ fiyatı, incelemesi ve özellikleri

Hanka Bilgisayar tarafından kullanıcılarla buluşan Mobee Nett Tablet 7″ özelliklerine göre sahip olduğu fiyatla diğer tabletlerden ayrılıyor.
Mobee Nett Tablet 7

Teknoloji dünyasında son dönemin yeni trendi tabletler oldu. Apple iPad ile başı çeken tabletler dönemin popüler ürünü olan netbookları bile geride bıraktı. Çünkü tablet PC’ler tasarımları, özellikleri, taşınabilirlikleri ve kullanım şekilleriyle teknolojik yaşamın sembolü haline geldiler.

Mobee markasının sahibi Hanka bilgisayar, tablet serisinin ilk modeli olan Mobee Nett Tablet 7″i herkesin sahip olabilmesi için çok makul bir fiyattan pazara soktu. Mobee Nett Tablet 7″ fiyatı tam tamına 199 TL gibi cazip bir fiyata sahip. Peki Mobee Nett Tablet 7″ ile diğer tabletler arasında neden bu kadar büyük bir fiyat farkı bulunuyor? Yanıtları bu yazımızda…

Mobee Nett Tablet 7” kutu içeriği
Öncelikle kutudan neler çıkıyor bakalım. Mobee Nett Tablet 7” kutusu iPad’in kutusuna çok benziyor. Kutudaki ürün resminde nedense bu Android tabletin değil, iPad’in masaüstü resminden yararlanılmış. Bu detayı geçip kutu içine bakıyoruz. Kutudan Mobee Nett Tablet 7” ile birlikte kullanım kılavuzu, şarj kablosu ve bir de USB dongle / aparat çıkıyor. Ayrıca bir de 4GB’lık mini SD kart var ki o zaten mini SD yuvasına takılmış olarak geliyor.

USB Dongle’a minik bir parantez açalım. Bu dongle üstünde 2 adet USB girişi ve bir de ethernet girişi var. Cihazı olur ya, wifi yokluğunda internete kablolu olarak bağlamak isteyenler bu dongle’ı kullanabilir. Benzer şekilde USB girişlerine de klavye, usb bellek ya da USB 3G modem takılabilir.

Mobee Nett Tablet 7” teknik özellikler
Fiyat farkına değinmeden önce ürünün özellikleri ve detayları hakkında bilgi verelim. Çünkü fiyat farkının sebebi bu özelliklerde ve detaylarda yatıyor.
Mobee Nett Tablet 7inc

Ekranı nasıl? Dokunmatiği nasıl?
Mobee Nett Tablet 7″ adından da anlaşılacağı gibi Net, yani internet odaklı bir tablet. Sade tasarımlı tabletin 7inç boyutunda olan ekranı 800×480 piksel çözünürlük sunuyor. Rezistif Dokunmatik ekranı olan ürünün multi-touch desteği bulunmuyor. Ancak Rezistif dokunmatik ekranının bize göre biraz hassas olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bildiğiniz gibi bu tür ekranlar stylus kalemlerle daha rahat kullanılıyor ama Mobee Nett Tablet’in üretici verilerine göre A-Plus rezistif ekran kullanıyor olması, hassasiyeti parmaklarınıza kadar indirmiş. Ekranda ikonlara dokunmak için fazla bastırarak dokunmanıza gerek yok. Ayrıca web sitesinde gezinirken ya da uzun menülerde dolaşırken ekranı tek bir parmak hareketiye aşağı ya da yukarı kaydırabiliyorsunuz. Resistif ekran parmağınızın hareketine göre basıncı algılıyor ve ona göre tek tık ya da kaydırma (scroll) yapıp yapmadığını anlıyor.

İşlemcisi ne? Hızlı mı?
Ekrandan sonra sırada işlemci var. Mobee tablet gücünü 400 MHz hızda çalışan VIA 8505 model işlemciden alıyor. Gücünü dedik ama buradan güçlü bir işlemci anlamı çıkmasın. VIA 8505 işlemcisi günlük ve internet uygulamaların ve ufak tefek oyunların üstesinden gelebiliyor. Tek başarısız olduğu konu kaliteli video oynatımı ve PDF gibi dosyaların açılışında geçmesi gereken sürenin sıkıcılığı. İnternet üzerinden ve düşük çözünürlüklü videoları rahat bir şekilde oynatabilen Mobee Nett Tablet 7″, avi, divx ya da xvid formatındaki videoları açsa da, akıcı bir şekilde gösteremiyor. Ancak cep telefonlarına göre derlenmiş 3GP ve benzeri formatlarda böyle bir sorun yaşanmıyor. Bu özellik de olsaydı muhteşem bir ürün olurdu. Ama işte, 400MHz’lik bu işlemdiden ancak bu kadar performans çıkabiliyor. Tekrar hatırlatalım 200 TL’lik bir tabletten daha fazlasını beklememek gerekir.

Wifi nasıl?
Mobee Nett Tablet 7″ Wi-Fi özelliğiyle çevredeki kablosuz ağlara bağlanabiliyor. Sinyal çekim seviyesi de iyi sayılır ama kablosuz router’dan fazla uzaklaşmamanızı öneririz. Kablosuz bağdaştırıcı ürünün pil seviyesine doğrudan etki ediyor. Mesela pili tam doluyken ve wifi açıkken ürünü yaklaşık 4 saat kadar kullabiliyorsunuz.

Kasası nasıl?
Ürünün ekran çerçevesi piano black kaplamayla kaplanmış. Arka kısmı ise çizilmeye karşı bir malzemeden yapılmış. Üst kısımda ses ayar düğmeleri, menü tuşu ve dahili mikrofon bulunuyor. Sağ kısımda ise miniSD kart girişi, kulaklık çıkışı, 2 adet minik hoparlör, sarj yuvası ve genişleme yuvası bulunuyor. Bu genişleme yuvasına ürünle birlikte gelen dungle ile ethernet girişi ve iki adet USB girişi ekleyebiliyorsunuz.
mobee_tablet

İşletim sistemi Android kaç?
Mobee Nett Tablet 7”nin işletim sistemi konusunda minik bir uyarımız var. Üretici verilerine göre bu ürün Android 2.0 işletim sistemine sahip. Ama cihaz içinde aslında çekirdek olarak Android 1.6 yüklü. Ancak fabrika ayarlarında bu işletim sistemine Android 2.0 ile birlikte gelen pek çok özellik gömülmüş. Youtube, kamera olayı, Slide ve daha nice program Android 1.6 işletim sistemi kişiselleştirilerek yeni bir rom ortaya çıkarılmış ve pakete dahil edilmiş. Bu nedenle Mobee Nett Tablet 7” Android 2.0 işletim sistemli deniyor. Ve ne yazık ki Google’ın ülke kısıtlamalarından dolayı, Android Market kurulu değil. Açıkçası bu ürünü root’layıp kurmayı da denemedik, çünkü içindeki işletim sistemi çok spesifik bir derleme. Ama Türkiye için özel olarak derlenmiş ve Türkçe olarak kullanılıyor.

Bellek kapasitesi ne kadar?
Mobee Nett Tablet 7” içinde 2 GB kapasiteli NAND bellek var ve ayrıca ürünle birlikte hediye edilen 4 GB miniSD kartı da heaba katmak gerek. Ürünün sistem belleği ise 256 MB.

Sadece G-Sensör var
Ürünün ekranı yatay ve dikey olarak iki yönlü kullanılabiliyor. G-sensor sayesinde bu bahsettiğimiz ekran yönü otomatik olarak çevirdiğiniz yöne doğru dönüyor. Böylece ürünün ekranını ister yatay ister dikey olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz ekranı sağ üst kısımda bulunan ikonla da yatay ya da dikey olarak değiştirebilirsiniz.

Neler yapılabilir?
Mobee Nett Tablet 7″ ile internete bağlanmanın yanı sıra, MP3 dinleyip online video izleyebilir, internetten gazete, e-kitap okuyabilir, maillerinizi takip edebilir, pratik uygulamaları kullanıp oyun oynayabilir, dahili webcam ve mikrofonu sayesinde sesli ve görüntülü sohbet edebilir, resimlerinizi düzenleyebilir, ofis dokümanlarınıza erişebilirsiniz. Yani günlük internet ve ofis ihtiyaçlarınızı bu minik aletle pekala giderebilirsiniz.

Sonuç:
Mobee Nett 7” Android tablet fiyatı 199 TL dedik ama çoğu yerde 249 TL’ye satılıyor. Satın alacaksanız iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Bu fiyat ürünün teknik özelliklerinde kendisini iyice hissettiriyor. İşlemci ve ekran özellikleri ile GPS ve bazı popler sensörlerin olmayışu bu ürünü Android’li tabletlere göz atmak için cazip bir fiyat seviyesine çekmiş görünüyor. İnternet’te sörf, mail kontrolü, e-kitap okuma, müzik dinleme ve Youtube bu ürünle yapılabilecek gündelik işlemler arasında ön planda. Sosyal ağları da unutmamak gerek.

Bunların dışında, Mobee’nin tablet serisine Ocak ayında yeni bir tabletin daha katılacağını da söylemiş olalım. Yeni Mobee Nett Tablet büyük olasılıkla Android 2.1′li ve 700 MHz civarı bir işlemcili olacak.

Mobee Nett Tablet 7″ hakkında firma bilgileri http://mobee.com.tr/nett7.php adresinde bulunmakta. Nereden satın alabileceğinizi de yine bu adresten öğrenebilirsiniz.

 • selim vurgun

  sizin bana verdiğiniz tablet bir boka yaramıyor
  çünkü açimiyor

 • Birkangorgun

   Mobee
  ürünüm 3 kez arıza yaptı.Yeni ürünümü 3 kez servise göndermek
  istemediğimi bildirdim. sonuncusunda firma bana değişim amaçlı ürününüzü
  gönderin dedi. Ben de gönderdim. 3 kargo bedeli 60 Tl ödeyerek. Ancak
  firma beni kandırdı ve bana eski ürünümü düzelterek gönderdi. Artı ne
  kadar güvenli bir marka olduğunu siz hayal edin.

 • Nayko62

  Çok güzelbi ürün aldım darty den 153 liraya ve İpad 2 samsung galaxy tab 10.1 im olmasına rağmen internete girerken bunu kullanmayı tercih ediyorum. Çok güzel. Tavsiye ediyorum. Hem küçük hem kullanışlı bu fiyata muhteşem.:)

 • Kaderkoroglu

  iyi günler bu ürün de görüntü arama yani camera kullanılmıyor sorun ne  ? olabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim. iyi çalışmalar

 • Tug_rul82

  berbat bi ürün aldım 1 gün bile kullanmadan attım bir köşeye mobil modemle bağlanmıyor dokunmatik kötü teknik destek hiç yok

 • http://cihat_alperen@hotmail.com cihat alperen

  bende mobee tablet pc var 3g mbil modemleri desteklemiyoo ne yapmam gerek

 • http://www.butikseramik.com Metin Tümay

  shopping TV kanalıyla satın aldıgım Mobee Nett 7 S800 tablet PC yi aldıgıma bin pişman oldum.Ne shopping TV ne de ithalatçı Firma hANKA bİLGİSAYAR destek konusunda hiçbir yaklaşımda bulunmadılar.Cihazı iade etmek istiyorum o da bir sorun.Bir daha ürünü tanımadan kesinlikle satın almam.Nete girme konusunda bile yardımcı olmuyorlar.